"USG się robi, jak coś Pani wyczuje. Dać koledze, chłopakowi, niech pomaca raz na miesiąc” – oto porada lekarza

Dlaczego lekarze nie chcą dawać pacjentkom skierowań na badanie?
Dlaczego lekarze nie chcą dawać pacjentkom skierowań na badanie? didesign021 / 123RF
Lekarz, który przysięgał opiekować się pacjentkami mówi im takie rzeczy? Jego postawa przekreśla nawoływania do profilaktyki i dbania o siebie.

Taka postawa lekarza przekreśla dziesiątki kampanii promujących profilaktykę, nawołujących do częstych badań, a także apele lekarzy, którzy dobro kobiet stawiają na pierwszym miejscu. Po co wmawiać kobietom, że profilaktyka jest najważniejsza i ratuje życie, skoro potem lekarze nie chcą dawać skierowań na badania i twierdzą, że nie trzeba robić ich tak często? Przekonała się o tym Michalina, która odwiedziła lekarza i zażenowana postanowiła podzielić się wrażeniami z wizyty.
To tylko skierowanie na USG,a nie drogie badanie genetyczne
Odmówienie kobiecie, zwłaszcza której matka walczy z rakiem piersi skierowania na USG, jest absolutnie sytuacją niewyobrażalną. Ta młoda kobieta nie żądała skierowania na badania genetyczne, które owszem są drogie, choć i tak pomimo tego powinna je wykonać, by mieć pewność, czy jest, czy nie, nosicielem wadliwego genu.
Ona chciała tylko skierowania na USG, badanie dostępne nieomal w każdej przychodni. Okraszenie tego w dodatku tak niewybrednymi żartami, jest całkowicie niedopuszczalne, więc nic dziwnego, że kobieta postanowiła złożyć zażalenie do władz przychodni.

Całkowite zignorowanie schorzenia pacjentki, jakim jest zespół policystycznych jajników i sugerowanie, że oszukuje lekarza na temat swoich trudności, by zdobyć skierowanie (tak wiemy, jak kuriozalnie to brzmi), zdecydowanie zasługuje na naganę. Jak się okazuje na jego profilu w serwisie znanylekarz.pl, kobiety od wielu miesięcy piszą o złym traktowaniu. Często pojawia się wątek, że ginekolog nie chciał dać skierowania na badania nawet kobietom w ciąży, bagatelizował bóle w piersi i nigdy nadmiernie nie interesował się zdrowiem pacjentki. Mimo to nadal pracuje, wykonuje zawód, w którym kobieta powinna być postawiona na pierwszym miejscu.

Nie można bagatelizować problemów
Przypominamy, nieleczony zespół policystycznych jajników może prowadzić do raka trzonu macicy. Pacjentka powinna być pod stalą kontrola lekarską. USG piersi w przypadku osób, u których w wywiadzie rodzinnym występują choroby nowotworowe, także powinno być traktowane priorytetowo. Takie badanie powinno wykonywać się raz w roku, a gdy pojawią się jakieś dolegliwości bólowe, od razu trzeba zgłosić się do lekarza.
Lekarze często wypowiadając się na temat korzystania przez kobiety z badań profilaktycznych twierdzą, że te nie są nimi zainteresowane. Gdy przychodzi do nich pacjentka w 3. lub 4. stadium raka, pytają retorycznie: "Gdzie Pani była wcześniej, czemu tak późno?". Biorąc pod uwagę problemy ze zdobyciem skierowań oraz czas oczekiwania na wykonanie badań, wiele kobiet po prostu zniechęca się i rezygnuje. Postawa tego lekarza naprawdę robi wiele krzywdy i pacjentka powinna w takiej sytuacji żądać (w razie odmowy skierowania na badanie), wpisu do karty o powodzie odmowy.
Trwa ładowanie komentarzy...