Czy trzeba podać dziecku antybiotyk? Te testy miały być rozwiązaniem dylematu rodziców

Podanie antybiotyku nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.
Podanie antybiotyku nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Prawo autorskie: zinkevych / 123RF Zdjęcie Seryjne
Podanie antybiotyku powinno być ostatecznością. Działanie leków z tej grupy jest w większości przypadków tak silne, że w konsekwencji może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Pojawiają się możliwości ich ograniczenia w leczeniu, pozostaję jednak postawić pytanie, czy są one słuszne i bezpieczne?

Mimo to badania potwierdzają, że pacjenci często nalegają na przepisanie przez lekarza antybiotyków. Ten szczególny problem dotyczy w głównej mierze rodziców. Trudno ich oceniać. Decyzje, czasem może zbyt pochopne, wynikają z ich troski i odpowiedzialności za zdrowie i życie ich dzieci.

Test CRP
Na rynku farmaceutycznym pojawiają się produkty, które mają ułatwiać podejmowanie najrozsądniejszej decyzji w kwestii leczenia. Jednym z nich jest domowy test do diagnostyki infekcji i stanów zapalnych.

Badanie CRP to proste badanie wykonywane z krwi, którego celem jest wskazanie w organizmie stężenia białka C–reaktywnego. Poziom, który przekracza normę sygnalizuje stan zapalny. Test do tej pory wykonywano tylko w gabinetach lekarskich. Teraz istnieje możliwość wykonania go w domowych warunkach, z wykorzystaniem pobranej krwi. Wszelkie szczegółowe wytyczne podane są w ulotce produktu. Koszt jednego testu w aptece to około 30 – 40 złotych.

O to, czy samodzielne stosowanie testów jest bezpieczne i właściwe (szczególnie w przypadku najmłodszych) zapytałyśmy pediatrę:
lek. med. Miłosz Przybyszowski
Specjalista LUX MED

Testy CRP mają pomóc w odróżnieniu infekcji wirusowej od bakteryjnej. Tylko posiadając dodatkowe narzędzia diagnostyczne i merytoryczną wiedzę możemy z większą pewnością stwierdzić, z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia.

Test wykonany w domu przez matkę dziecka nie jest wymiernym narzędziem diagnostycznym i nie powinien stanowić podstawy do podjęcia lub zaniechania leczenia. Tę kwestię powinien zawsze rozpatrywać lekarz pediatra.

Niskie CRP wskazuje teoretycznie na to, żeby poczekać z antybiotykiem. Jako lekarz w takich przypadkach zalecam raczej kolejną wizytę kontrolną w niedługim czasie i czujną obserwację dziecka.

Z własnego doświadczenia wiem, że najczulszym wskaźnikiem jest intuicja mamy. Bez względu na wszystko, ona najlepiej wie, kiedy z jej dzieckiem dzieje się coś niepokojącego.

Lekarz jest zawsze dobrą alternatywą
Warto więc mieć na uwadze, że jakkolwiek rynek farmaceutyczny nie próbuje ułatwić nam życia, najlepiej będzie jednak kondycję zdrowotną, która wzbudza nasze wątpliwości, zweryfikować u specjalisty.


A jeżeli zdecydujemy się przy typowych i dość oczywistych infekcjach na sprawdzenie stanu zdrowia w warunkach domowych przestrzegajmy ściśle tego, co znajduje się w ulotce. I swojego zdrowego rozsądku.
Trwa ładowanie komentarzy...