Jak kształtować świadomość finansową dziecka?

Pomaganie przy pracach domowych w zamian za przyjemności dziecka, zwiększa świadomość finansową.
Pomaganie przy pracach domowych w zamian za przyjemności dziecka, zwiększa świadomość finansową. Fot. Katy Spichal/123rf.com
Dzieci przyzwyczajone są zwykle do tego, że wszystko, co mają, zostało im podarowane. Ubrania, zabawki, sprzęt - bardzo często ich świadomość na temat wydawania pieniędzy na te rzeczy jest niewielka. Do pewnego momentu jest to całkowicie naturalne, bo to nasz obowiązek, by zapewnić im dobre warunki do życia i rozwoju, lecz gdy osiągną odpowiedni wiek, warto zacząć kształtować ich świadomość finansową.

Już z dziewięcio czy dziesięcioletnim dzieckiem możemy zacząć rozmawiać o tym, że rzeczy nie znajdują się w domu tak po prostu, ale musimy na nie zarobić, chodząc do pracy. Możemy też zacząć wdrażać system “zarabiania” przez dziecko na niektóre przyjemności.

Pomoc w domu
Oczywiście nie wyślemy dziecka do pracy, bo nie chodzi tu o to, żeby zarabiało pieniądze na swoje zabawki, ale możemy ustalić z nim zakres obowiązków, które będzie wykonywało w domu w zamian za nowy telefon czy wyjazd na upragnione wakacje. Dzięki temu nauczymy je, że trzeba włożyć jakiś wysiłek, aby uzyskać określoną korzyść.

Planowanie letnich wyjazdów
Zbliża się czas, kiedy zaczynamy planować urlop, a nasze dzieci swoje wakacyjne obozy. Jedenastodniowy obóz tematyczny w Polsce to koszt około 1500 złotych. Za wyjazd dziecka za granicę musimy zapłacić już około 2000 złotych. Jednak nie musimy za wakacje dziecka płacić sami. Jest sposób na to, żeby ono też zaangażowało się w “zarabianie” na swój letni wyjazd.


Wakacje za odkurzanie
Biuro podróży Almatur zorganizowało świetną akcję, w której dzieci mogą zapracować na swoje wakacje. Wystarczy, że sfotografują, jak pomagają w domu lub nagrają krótki film dokumentujący wykonywane obowiązki i umieszczą link na stronie mojewakacje.almatur.pl po wcześniejszym zalogowaniu się przez Facebook, lub podając swój adres mailowy. Dzięki temu przedsięwzięciu dzieci uczą się wartości pieniądza.
Poszczególne czynności wykonywane w domu mają swoją wartość. Za wyniesienie śmieci dziecko dostanie 20 zł zniżki na obóz, za prasowanie 40 zł, a za udział w akcji charytatywnej 150 zł. Almatur zachęca też do nauki. Nie tylko prace domowe obniżają koszt wakacji, ale też osiągnięcia szkolne czy sportowe. Zniżka za recytację wiersza to 30 zł, a za udział w olimpiadzie przedmiotowej nawet 300 zł. Łącznie dziecko dzięki pomocy przy obowiązkach domowych, nauce i uprawianiu sportu może zarobić na swoje wakacje aż 600 zł. Tyle wynosi całkowita zniżka, na którą może sobie zapracować.

Satysfakcja
Dla nas, rodziców taki układ jest idealny. Dziecko ma motywację do nauki i pomocy nam w domu. Dla niego jednak też nie będzie to tylko kolejny obowiązek. Dziecko będzie miało satysfakcję z tego, że zapracowało na wakacje i miało udział w pokryciu kosztów za wyjazd. Jest to na pewno bardzo cenna lekcja na przyszłość, ponieważ uczy wartości wykonanej pracy.

Jak można zachęcić dziecko do pomocy w domu, uprawiania sportu i starania się w szkole, a jednocześnie nauczyć je wartości pieniądza i pracy? To proste, wystarczy coś zaoferować mu w zamian. Wakacyjny obóz będzie świetnym motywatorem. Dziecko z chęcią wykona wszystkie powierzone zadania, a satysfakcja z efektu będzie ogromna.

Artykuł powstał z organizatorem wyjazdów dla dzieci i młodzieży – biurem podróży Almatur

Trwa ładowanie komentarzy...