Sekret długiej i udanej relacji – to słowo na siedem liter

To rozmowa jest najważniejsza, by utrzymać związek.
To rozmowa jest najważniejsza, by utrzymać związek. stockasso / 123RF
Jest tysiąc porad jak stworzyć udany związek na lata, zwłaszcza gdy ma się dzieci. Dla każdego inne wskazówki okażą się najbardziej wartościowe, ale bez tego jednego czynnika trudno stworzyć trwały i szczęśliwy związek.

"Banał", który trzeba pielęgnować
Miłość, czułość, zaangażowanie, empatia, bliskość, udany seks, porozumienie dusz, przyjaźń – rad dotyczących stworzenia i trwania w udanym związku jest naprawdę wiele. Żadna z nich nie będzie jednak miała szans na powodzenie, bez ROZMOWY. To ten właśnie czynnik jest postrzegany jako odgrywający najważniejszą rolę w budowaniu trwałych i długoletnich związków. Powiecie – banał. Tak, tylko czy pary, które po wielu wspólnych latach życia nie mają sobie już nic miłego do powiedzenia, zdawały sobie z tego sprawę? Czy zagubione małżeństwa, które po wyprowadzeniu się dzieci z domu, nie mają o czym rozmawiać, wiedziały, jak mocno trzeba pielęgnować tę wcale nie najłatwiejszą umiejętność?

Rozmowa towarzyszy nam od pierwszych sekund poznania. Jest ważna, bo dzięki niej poznajemy się i decydujemy na wspólne życie. Pomyślcie, co by było z waszym związkiem, gdyby jej zabrakło, zwłaszcza w chwili, gdy dzieci już dorosną i wyprowadzą się, a wy pozostaniecie zdani tylko na swoje towarzystwo?
Małżeństwo, które nie rozmawia ze sobą, nie lubi ze sobą konwersować, albo nie robi tego, bo twierdzi, że nie ma po prostu o czym, to martwy związek. Relacja podtrzymywana przyzwyczajeniem, dziećmi, które najczęściej cementują związek na lata, czy lękiem przed samotnością, nie da nam satysfakcji niezbędnej do szczęścia i chęci trwania w związku.

Warto rozmawiać, pomimo braku czasu
Rozmowa pozwoli przetrwać wszystko. Trudne chwile, gdy potrzebujemy się wygadać bądź przeżyć z bliską osobą porażki i kłopoty. Radosne momenty w życiu, wymagające podzielenia się z kimś dobrymi nowinami, świętowania sukcesów. Rozmowa oczyści złą atmosferę i pozwoli wyjść na prostą, pomoże podjąć najtrudniejsze decyzje i da wsparcie, którego każdemu brakuje. Trudno tak naprawdę wyobrazić sobie życie bez wymiany poglądów z drugą osobą, ogromnie ważna jest jednak jej jakość. Nie chodzi tu bowiem o rzucanie zdawkowych uwag potrzebnych w codziennym życiu do współistnienia w tym samym mieszkaniu i wychowania wspólnie dzieci. Im głębsza i bardziej sczera będzie nasza wypowiedź, tym lepiej zaprocentuje to na przyszłość.
Dbajmy o to, by codziennie na taką właśnie ważną i szczerą rozmowę w cztery oczy, poświęcić, choć kilka minut. O tym, jakie to ważne, przekonacie się na pewno w przyszłości, jeżeli nadal u waszego boku będzie ten sam partner.

Napisz do autora: ewa.podlesna-slusarczyk@mamadu.pl

Trwa ładowanie komentarzy...