Prosto z bajki czy uniwersalnie i na lata? Jak wybrać meble do pokoju dziecka

Kiedy wybieramy meble do pokoju dziecięcego, warto zdecydować się na coś uniwersalnego, co będzie służyć latami.
Kiedy wybieramy meble do pokoju dziecięcego, warto zdecydować się na coś uniwersalnego, co będzie służyć latami. Fot. Pinio
Umeblowanie pokoju dziecka to nie lada wyzwanie. Kiedy wchodzimy do salonu meblowego lub przeglądamy asortyment sklepów internetowych, ciężko zdecydować się na te jedyne, które na lata zostaną w dziecięcym pokoju.

Pierwszym dylematem, przed jakim stajemy, jest decyzja, czy meble powinny być typowo dziecięce, czy może bardziej uniwersalne, lub wręcz od razu “dorosłe”. Wahamy się pomiędzy tymi cukierkowymi, wyglądającymi jak z bajki, a praktycznymi, dającymi się wykorzystać właściwie w każdej przestrzeni.

Maluch ma głos
Jeszcze pół biedy, kiedy meblujemy pokój dla dziecka, na którego narodziny czekamy lub dla niemowlaka. Trudniej staje się, kiedy maluch jest już na tyle duży, że ma także swoje oczekiwania, które mogą być inne niż nasze wyobrażenia. Co gorsza, dziś mogą być zupełnie inne niż jutro czy za dwa miesiące. Bo wtedy dziecko zakocha się w całkowicie innej księżniczce i portret dotychczasowej na łóżku nie będzie już cieszył lub zamiast szafy z autkami będzie wolało taką ze zwierzątkami. Co wtedy? Długie rozmowy i tłumaczenia, że mebelków nie zmienia się tak często, czy jednak kolejne zakupy i wydawanie niemałych pieniędzy?

Praktycznie i na lata
Jesteśmy świadomi zmienności naszych maluchów, dlatego zdecydowanie bardziej rozsądnym wyborem będą uniwersalne meble. Na rynku znajdziemy propozycję kilku firm, jak na przykład Pinio, które oferują piękne meble do pokoju dziecięcego, które mogą służyć latami, bez względu na aktualne upodobania dziecka. Jasne kolory, solidna konstrukcja i estetyka, w której można zakochać się od pierwszego wejrzenia, na pewno przyciągną naszą uwagę.
Warto do pokoju dziecięcego wybierać meble proste. Mamy wtedy pewność, że dziecko wkraczając w wiek nastoletni, nie będzie się wstydziło zaprosić do swojego pokoju kolegów, a my unikniemy dużych wydatków związanych ze zmianą łóżka czy szafy. Należy też zwrócić uwagę na to, czy w danej kolekcji dostępne są wszystkie elementy, jakich potrzebujemy i czy można dokupić, chociażby biurko, gdy zdecydujemy, że jest ono przydatne dla dziecka. Meble nie są częścią wyposażenia, którą wymieniamy często, dlatego warto zadbać, żeby były zarówno ładne i praktyczne, jak i uniwersalne.
Zagraj dodatkami
Co jednak jeśli dziecko uprze się na ten swój bajkowy, wymarzony pokój? Czy ugiąć się i kupić łóżko w kształcie chatki z piernika i szafę pełną rysunków zwierzaków? Nie jest to wcale konieczne. Istnieje lepszy i zdecydowanie bardziej podatny na zmiany upodobań malucha sposób. Wystarczy dobrać odpowiednie dodatki! Kolorowe zasłony z ulubionym wzorem dziecka, obrazki z ulubionych bajek na ścianach, poduchy, narzuty, skrzynie na zabawki. Takie akcenty sprawią, że maluch będzie zadowolony, a kiedy zmienią się jego upodobania, zdecydowanie łatwiej i taniej wymienić te drobne elementy, niż przemeblowywać cały pokój.
Meblowanie dziecięcego pokoju wcale nie jest łatwe, ale możemy zrobić to tak, że kącik malucha będzie rósł razem z nim. Jeśli zdecydujemy się na uniwersalny zestaw, możemy dodatkami zagrać tak, że maluch poczuje się, jak w bajce. Wraz z jego wiekiem czy zmianą zainteresowań, możemy wprowadzać drobne zmiany, które dadzą ogromne efekty. Meble powinny być tylko bazą, która posłuży na lata.

Artykuł powstał we współpracy z marką Pinio

Trwa ładowanie komentarzy...