Już nic nie zaskoczy cię w samochodzie. Jak przygotować się do wyjazdu z dzieckiem?

Dziecko zawsze powinno być przewożone w foteliku samochodowym.
Dziecko zawsze powinno być przewożone w foteliku samochodowym. Fot. dolgachov/123rf.com
Na zewnątrz coraz wyższe temperatury zapowiadają nadchodzącą wiosnę. Już niedługo rozpocznie się sezon wyjazdów. O ile sama perspektywa urlopu bardzo nas cieszy, o tyle już podróż z dzieckiem czasem wywołuje obawy.

Wcale nie jest tak, że wyjazd samochodem jest najtrudniejszy. Bez względu na to, czy będzie to auto, samolot czy pociąg, dziecko będzie miało takie same potrzeby. Będzie głodne, znudzone, zmęczone. Kiedy wybieramy się na urlop właśnie samochodem, to my decydujemy gdzie i na jak długo zatrzymamy się oraz z kim podróżujemy. Żeby ułatwić sobie drogę, powinniśmy się wcześniej do takiego wyjazdu przygotować.

Zaplanuj podróż
To bardzo pomocne, jeśli sprawdzisz, gdzie po drodze najlepiej się zatrzymać. Dobre są miejsca, gdzie można coś zjeść, będzie tam toaleta i przestrzeń, na której dziecko może się wybiegać. Nie będziesz w stanie zaplanować dokładnego czasu przejazdu, bo nie wiesz, ile razy taki przystanek będzie potrzebny, trudno też powiedzieć, jak długo tam zostaniecie, jednak im więcej takich możliwości będziesz miała zaznaczonych na mapie, tym mniej nerwów będzie, gdy dziecko nagle powie, że musi siusiu.

Zapewnij dziecku bezpieczeństwo
Pamiętaj, że dziecko musi być przewożone w foteliku. Nigdy, nawet na krótkich trasach nie możemy pozwolić sobie, żeby jechało inaczej. W trakcie wypadku maluch nie będzie miał szans na to, żeby wyjść z niego cało. Marcin Baranowski, ekspert z firmy Lionelo produkującej foteliki, opowiedział nam, jak najlepiej zamontować sprzęt.
Marcin Baranowski, ekspert Lionelo

Najbezpieczniejszym miejscem montażu fotelika jest środkowy fotel tylnego rzędu. Wtedy dziecko jest mniej narażone w przypadku uderzeń w bok pojazdu. Jeśli jednak środkowy fotel nie ma systemu ISOFIX lub trzypunktowych pasów bezpieczeństwa, montujemy go na kanapie za siedzeniem pasażera. Tak długo, jak to możliwe, dziecko powinno jeździć tyłem do kierunku jazdy. Będzie mniej narażone na przeciążenia, a tym samym urazy głowy i szyi.

Wszystkie foteliki dla dzieci w przedziale wagowym 0-13 kilogramów mają możliwość montażu tyłem do kierunku jazdy. Coraz częściej ze względów bezpieczeństwa taka opcja jest też dostępna w fotelikach dla starszych dzieci.


Bądź gotowa na wszystko
Pamiętaj, że praktycznie pewnym jest to, że maluch po drodze będzie głodny, spragniony czy znudzony. Wtedy podręczna torba przygotowana wcześniej może okazać się wybawieniem. Powinnaś mieć w niej coś do picia, koniecznie przekąskę dla dziecka, nawilżone chusteczki, ubranie na zmianę i oczywiście ulubioną zabawkę.

Zorganizuj dziecku czas
Maluchy nie przepadają za długą podróżą samochodem. Zdarza się, że większość drogi przesypiają. Jednak na czas, gdy dziecko jest aktywne, warto mieć przygotowanych kilka sposobów na zajęcie mu czasu. Pamiętaj o ulubionych piosenkach do wspólnego śpiewania, książeczkach i zabawkach. Jeśli maluch będzie miał co robić, unikniesz marudzenia i nerwów. Do fotelików Lionelo dołączane są bardzo praktyczne organizery, zakładane na tył siedzenia przed dzieckiem. Możemy włożyć tam picie, coś do jedzenia i oczywiście ulubione zabawki dziecka.

Będąc rodzicem, wcale nie musimy rezygnować z urlopu. Nie jest też konieczne zostawianie dziecka z rodziną na ten czas. Pomimo że podróż z dzieckiem niesie ze sobą wiele wyzwań, wystarczy się do niej dobrze przygotować, żeby przebiegła bez nerwów i problemów.

Artykuł powstał we współpracy z marką Lionelo

Trwa ładowanie komentarzy...