6 powodów dla których warto zrobić wiosenne porządki w szafie

Prawo autorskie: anima21 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Do kalendarzowej wiosny co prawda pozostało jeszcze trochę dni, ale wystarczy wyjść na dwór, by poczuć, że coś jest na rzeczy. Wbrew pozorom to zarówno dobra i zła wiadomość. Dobra, ponieważ wszystko budzi się do życia, świeci słońce i zrzucamy z siebie ciepłe okrycia wierzchnie. Zła, dlatego że wypada zrobić wiosenne porządki. Pominiemy dzisiaj kurze i okna, za to zajmiemy się naszą garderobą.

Podpytaliśmy Magdę Buczak, organizatora targów Slow Fashion, jak zabrać się do tej zorganizowanej akcji oraz co zrobić z wynikiem naszych działań.

1. Mniej znaczy więcej
To jedna z głównych zasad ruchu Slow, która podkreśla, że nie chodzi o ilość, ale o jakość. Po co mieć szafę pełną niepotrzebnych ubrań, skoro można mieć ponadczasowe modele, które będą nam służyć latami. Jeśli nie nosiłaś czegoś rok czasu, to jest minimalna szansa na to, że założysz to ponownie. Serio! Poza tym tak szczerze – nie potrzebujesz tylu ubrań, ile masz w szafie.

2. Kreatywny recykling
Która z nas nie marzy o własnej autorskiej kolekcji ubrań? Może to właśnie ten czas, żeby na wiosnę odkryć w sobie nowe pasje i spróbować zrobić coś ze starych rzeczy. Podczas targów Slow Fashion 11 i 12 marca ma PGE Narodowym znajdziesz strefę z maszynami do szycia Juki. Przyjdź i spróbuj swoich sił, szyjąc worek dla siebie lub dla dziecka do szkoły. Niech to będzie początek Twojej nowej pasji.

3. Family for Family
To fundacja, która kojarzy dzieci z rodzin uprzywilejowanych z mniej zamożnymi i umożliwia im wymianę ubrań i butów. Jeden do jednego. Całkowicie anonimowo, bezkosztowo i bezproblemowo na terenie Warszawy. Wolontariusze przyjeżdżają do Ciebie do domu, odbierają paczkę i przewożą do konkretnego dziecka. Brzmi dobrze? Przyjdź na targi Slow Fashion i poznaj wolontariuszy, którzy opowiedzą o szczegółach działań.


4. Swap wśród przyjaciół
Warto pomyśleć również o wymianie ubrań z przyjaciółkami. Zaproś je do siebie, spędźcie razem czas i odświeżcie swoją garderobę. Każdy z nas ma również w otoczeniu osoby, których nie stać na markowe ubrania. Zwróć się do nich z propozycją przekazania rzeczy i daj im drugie życie.
5. Wspieraj lokalnie
Kiedy okaże się, że punkt 4 nie działa, spróbuj wesprzeć lokalną inicjatywę. Czy w Twojej okolicy znajduje się dom dziecka? Może dom samotnej matki? Warto zaangażować się w pomoc jednemu ośrodkowi, w którym potrzebne są ubrania. Warto również zwrócić uwagę na mniejsze miejscowości, w których może brakować dobrej jakości rzeczy.

6. Kupuj Lepsze Ubrania
Kiedy już pochowamy głębiej najgrubsze ubrania, zrobi nam się miejsce na lżejsze rzeczy na wiosnę i lato. Hasło targów Slow Fashion to „Nie kupuj więcej ubrań. Kupuj lepsze ubrania”. I do tego Was zachęcamy – żebyście poznały polskich twórców, przekonały się o ich wartości i by służyły Wam na lata. Kolejne wielkie porządki już na jesieni. Możecie odetchnąć z ulgą!

Zapraszamy na Targi Slow Fashion #8 Wiosna!
Kiedy: 11-12 marca
Gdzie: PGE Narodowy (aleja Józefa Poniatowskiego 1)
Godziny otwarcia: 11.00 – 19.00
Wstęp na wydarzenie: 10 PLN / 2 dni
(dzieci i młodzież do lat 12 wstęp bezpłatny)

Trwa ładowanie komentarzy...