Nie bój się kontroli sanepidu i daj sobie pomóc, czyli 5 kroków, które przywrócą równowagę w twoim życiu

Będąc mamą, nie musisz być ciągle zmęczona. Czasem powinnaś odpuścić.
Będąc mamą, nie musisz być ciągle zmęczona. Czasem powinnaś odpuścić. Fot. Maria Sbytova/123rf.com
Chcesz być idealna. Starasz się dać dziecku wszystko, bo przecież tak bardzo je kochasz. Bawisz się z nim, pilnujesz, żeby podłoga, na której się bawi, była zawsze czysta, obiad zdrowy, a ubranko wyprasowane. Tylko kiedy to wszystko zrobić? Szczególnie że niezbyt dużo jest maluchów chętnych do spania właśnie wtedy, gdy mama chce coś zrobić.

Gdzie czas na odpoczynek? Powiesz, że przy małym dziecku nie ma na to szans. A już przy dwójce czy trójce? To nierealne. Tylko czy na pewno chcesz być mamą zombie? Bo bycie idealną we wszystkim kiedyś do tego doprowadzi. Dlatego koniecznie wrzuć na luz i zobacz, kiedy powinnaś choć trochę odpuścić.

Nie bój się kontroli sanepidu
Tak, takie kontrole nie dotyczą gospodarstw domowych. To, że jednego dnia nie odkurzysz mieszkania, nie spowoduje żadnej klęski na świecie. Zmywarka też poczeka na kolejną porcję naczyń do jutra. Nie zawsze wszystko musi idealnie błyszczeć. Szczególnie, że pewnie zauważyłaś już, że twoje dzieci najlepiej czują się w artystycznym nieładzie, który wnoszą do całego domu. Odpuść czasem, dzieci nie muszą wychowywać się w sterylnych warunkach.

Bardzo leniwe pierogi
To jasne, że chcemy, żeby nasze dzieci zdrowo jadły. Ale nic nie stanie się, jeśli raz do roku zamówisz im pizzę. Będą kochać cię za to dozgonnie. A jeśli już koniecznie chcesz gotować im sama - wystarczy połączyć ser z mąką oraz jajkiem i ugotować bardzo leniwe pierogi. Dzieci zwykle zajadają je z takim apetytem, że aż miło popatrzeć, a tobie cała praca zajmie około dziesięciu minut. Przecież też możesz chcieć odpocząć, a jeśli przez kilka dni w miesiącu na obiad nie będzie starannie przygotowanych warzyw, nic się nie stanie.
Pomaluj paznokcie i idź spać
Tak, koniecznie wśród tego wszystkiego, co dzieje się dookoła, znajdź chociaż chwilę dla siebie. To bardzo ważne, żebyś miała czas na własne przyjemności. Kiedy dzieci już śpią, nie zabieraj się za szorowanie łazienki, tylko pomaluj paznokcie lub nałóż ulubioną maseczkę na twarz. Poczujesz się zdecydowanie lepiej. Miej także czas na swoje pasje, na to, co lubisz robić. Poczytaj ulubioną książkę, obejrzyj dobry film i idź spać. Tak, ty też powinnaś być wyspana. Dla twojego dobrego samopoczucia i dla dobra twoich dzieci. Wyspana mama to szczęśliwa mama.


Wyjdź z domu
Przynajmniej raz w miesiącu, zorganizuj sobie czas poza domem. Bez dzieci. Umów się z koleżanką, idź do kina czy na zakupy. Wiem, to może wydawać się bardzo trudne, bo kto przez ten czas zajmie się twoimi dziećmi tak dobrze, jak ty, ale uwierz, z czasem docenisz te wyjścia. Nie może być tak, że jeśli nie jesteś w domu, to na pewno można cię znaleźć w pracy. Potrzebujesz trochę rozrywki, żeby nie zwariować przytłoczona codziennością.

Daj sobie pomóc
Dla niektórych z nas to najtrudniejszy punkt. Skąd o tym wiem? Bo sama należę do osób, które wszystko same zrobią najlepiej. Jednak jeśli jest taka możliwość i znajdzie się ktoś, kto chce pomóc, czasem warto z tej pomocy skorzystać. Oczywiście stawiając jasne granice, ale miło jest od czasu do czasu zjeść dobry obiad, który ktoś dla nas ugotował lub popatrzeć jak ktoś inny bawi się z dziećmi.

Bycie mamą to nie lada wyzwanie wymagające od nas dużych pokładów cierpliwości, siły i miłości. Są jednak momenty, kiedy warto odpuścić. Każdy przecież wie, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, a nam przecież chodzi właśnie o dobro naszych maluchów.
Trwa ładowanie komentarzy...