Owsiak w obronie praw rodzących. Mocne słowa do Ministra Zdrowia, pod którymi podpisałaby się większość kobiet

Jurek Owsiak jest założycielem WOŚP. Od 25 lat Fundacja prowadzi zbiórki pieniężne i poprawia jakość służby zdrowia w Polsce.
Jurek Owsiak jest założycielem WOŚP. Od 25 lat Fundacja prowadzi zbiórki pieniężne i poprawia jakość służby zdrowia w Polsce. Materiały własne
Założyciel Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zabrał głos w sprawie zmian ustawy o standardach okołoporodowych.

Pomoc ponad podziałami
Przez ostanie 25 lat działania, Jurek Owsiak wykonał więcej efektywnych ruchów na polu opieki okołoporodowej, noworodkowej i szpitalnej w ogóle, niż wszyscy politycy razem wzięci.

Jego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rok w rok zbiera olbrzymie kwoty na ratowanie i wspomaganie życia i zdrowia najmłodszych i najstarszych. Nie wybiera, nie wyróżnia, nie dyskryminuje – pomaga.

W związku z ostatnimi wydarzeniami Jurek Owsiak opublikował na swoim oficjalnym profilu post, w którym nawołuje Ministra Zdrowia do nie wprowadzania zmian w standardach opieki okołoporodowej, szczególnie opieki na wcześniakiem.

Panie Ministrze, za wcześnie! Panie Ministrze Zdrowia, proszę nie zmieniać nic w standardach opieki okołoporodowej, a...

Opublikowany przez Jurek Owsiak na 23 lutego 2017
Zwrócił uwagę na wyższość z góry ustalonych zasad i praw nad swobodną decyzyjnością pojedynczego specjalisty:
Jurek Owsiak
Facebook.com

Mimo ogromnej wiedzy posiadanej przez personel medyczny i lekarzy, oraz ich zaangażowania w swoją pracę, nieraz życie potrafi napisać swój scenariusz. Wtedy pewien sposób postępowania i prawa należące się matce trzeba głośno przypomnieć i najnormalniej w świecie respektować.

Pisze o doświadczeniach związanych z wieloletnim działaniem Fundacji, o tym jak matki i ich dzieci wielokrotnie musiały walczyć o prawo do kompleksowych badań, szeroko pojętej specjalistycznej opieki medycznej i zaangażowania ludzi, którzy bezpośrednio odpowiadali za ich życie i zdrowie.

Opisując prężnie rozwijający się Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu Owsiak zwraca uwagę, na to, co może się wydarzyć, jeśli ustawa o zmianie standardów wejdzie w życie:
Jurek Owsiak
Facebook.com

I proszę sobie wyobrazić, że Minister pozostawia decyzję szpitalowi - badać czy nie badać. Od razu odpowiem - luki sięgałyby 50%. Na czym to opieram? Od 5 lat walczymy, aby nauczanie w szkołach pierwszej pomocy było obowiązkowe. Wszystkie szkoły podstawowe mają nasz sprzęt, który cały czas dokupujemy, a nauczyciele są super przeszkoleni. Mimo to, połowa z tych szkół prowadzi zajęcia nieregularnie. Połowa z tej połowy słabo, niestety nie prowadzi zajęć wogóle, nie licząc tych inauguracyjnych. Tak to już jest. Ktoś jest na urlopie, ktoś zapomniał, komuś się nie chciało.

To, co naprawdę ma znaczenie to według Owsiaka prawo, które daje kobietom poczucie bezpieczeństwa, chroniąc je przed łamaniem ich praw na oddziałach:
Jurek Owsiak
Facebook.com

Stworzone procedury, w moim odczuciu, zdecydowanie uporządkowały opiekę okołoporodową. Nawet te bulwersujące zdarzenia z oddziałów położniczych, które skutkują tragedią matek, potwierdzają regułę, że właśnie ktoś w tych pojedynczych sytuacjach „coś sobie odpuścił”. Kobiety czują, że mają przepis prawa, który chroni je przed wszelkim łamaniem ich praw na oddziałach."Za wcześnie na zmiany"
Zwracając się do bezpośrednio do ministra, w ostatnich słowach Jurek pisze o obawach Polaków w poruszaniu się w publicznych placówkach szpitali. O tym, że służba zdrowia w Polsce wciąż ma wiele do nadrobienia i zaburzanie jednej z niewielu rzeczy, która funkcjonuje sprawnie, to naprawdę nie jest dobry ruch.


Szpitale oraz personel medyczny nie są w jego przekonaniu przygotowane na to, żeby przekładać dobrą wolę pojedynczego lekarza nad prawo. Trudno się z nim nie zgodzić. Nawet w sytuacji, w której zapis prawny jest żywy, brak dobrej woli i rozsądku może doprowadzić i doprowadza do poważnych konsekwencji. Bez prawnych ram, zagrożony jest nie tylko komfort pacjentek na porodówkach i ich dzieci, ale przede wszystkich ich zdrowie a nawet życie.

Napisz do autora: magda.wozniak@mamadu.pl

Trwa ładowanie komentarzy...