Kościół czy plac zabaw? Projekt, który nie spodoba się wszystkim

Rodzice wpadli na wspaniały pomysł.
Rodzice wpadli na wspaniały pomysł. andiz / 123RF
Czy takie zmiany są w ogóle możliwe? Wygląda na to, że tak!

W jednym z warszawskich kościołów ma powstać kącik do zabaw dla dzieci.

Nuda, nuda, nuda...
Małe dzieci niezbyt chętnie uczestniczą we mszy. Jest dla nich mało zrozumiała, niezbyt ciekawa, a pobyt w kościele wymaga ciszy i spokoju, co dla niektórych dzieci jest barierą nie do pokonania. Choć rodzice starają się wybierać msze dedykowane dzieciom (w większości parafii jest to praktykowane), to jednak najmłodsi spacerujący po kościele, czy dopytujący głośno o wszystkie interesujące ich w danej chwili sprawy, często są uciszani, a ich opiekunowie gromieni wzrokiem.

Zarzuca się takim rodzicom, że nie panują nad własnymi dziećmi, że źle je wychowują i dzieci nie potrafią zachować się właściwie w kościele. Owszem, znajdą się skrajne przypadki, gdy maluch robi zbyt duży szum i generuje poziom hałasu, który trudno zaakceptować. Są to jednak nie tak znowu liczne przypadki.
Większość dzieci zachowuje się adekwatnie do wieku i naprawdę trudno wymagać od rocznego czy 2-letniego dziecka, by przesiedziało cichutko z rączkami na kolanach przez sześćdziesiąt minut. Rodzice mają ogromny dylemat, gdyż chcieliby sami uczestniczyć w nabożeństwie, a wiedzą, że z małym znudzonym dzieckiem będzie to trudne. Wtedy albo rezygnują z mszy, albo idą, czując się niekomfortowo i stresując się, czy ich dziecko nie zakłóci modlitwy.

Rodzice znaleźli sposób
Mieszkańcy Białołęki zgłosili projekt, który byłby doskonałym rozwiązaniem takich problemów. Co więcej, proboszcz parafii przy ul. Klasyków poparł takie działanie, więc decyzja leży już tylko po stronie urzędników. Pomysł polega na utworzeniu kącika zabaw, w którym dzieci będą mogły przebywać w tym czasie, kiedy rodzice będą uczestniczyć we mszy świętej. Wydzielony obok schodów fragment pomieszczenia, miałby być wyłożony dywanami, poduszkami i pufami, tak by dzieci mogły swobodnie się poruszać, nawet raczkując. Oprócz tego projekt zakłada zakup z budżetu partycypacyjnego stolików, książeczek, kolorowanek i zabawek związanych z tematyką biblijną.
Dzieci zajmują ważne miejsce w sercu papieża
Projekt został zgłoszony w dobrym dla dzieci momencie, gdyż papież Franciszek wielokrotnie podkreślał, że kościół nie jest dla nich zamknięty. Propagowanie karmienia piersią w czasie mszy, wspieranie kobiet w ich trudnej roli matki oraz odpowiadanie na ich listy, wskazuje, że zajmują ważne miejsce w sercu papieża.


Będziemy trzymać kciuki za ten projekt i mamy ogromną nadzieję, że jeżeli uda się wprowadzić go w życie i sprawdzi się w warszawskiej parafii, inne wezmą z niej przykład. To byłby bardzo dobry gest w stronę rodziców i ich dzieci.

źródło: Ofeminin

Napisz do autora: ewa.podlesna-slusarczyk@mamadu.pl

Trwa ładowanie komentarzy...