Kalendarz ząbkowania – kiedy wyrastają zęby mleczne?

Ząbkowanie to czas,w którym dziecko może być bardziej marudne.  Wyrzynanie się nowych ząbków, po prostu sprawia mu ból.
Ząbkowanie to czas,w którym dziecko może być bardziej marudne. Wyrzynanie się nowych ząbków, po prostu sprawia mu ból. Prawo autorskie: famveldman / 123RF Zdjęcie Seryjne
Pierwsze zęby mleczne najczęściej pojawiają się ok. 6 miesiąca życia dziecka. Zobacz kalendarz ząbkowania. Sprawdź, w jakiej kolejności rosną zęby mleczne, a kiedy wyrastają stałe.

Zawiązki zębów pojawiają się już w życiu płodowym. To, kiedy zęby mleczne pojawią się w jamie ustnej dziecka jest zależne od wielu różnych czynników. Są maluchy, które rozpoczynają ząbkowanie w 3. miesiącu życia, u innych pierwszy ząbek pojawi się, kiedy skończą rok.Na podstawie ogólnie przyjętych prawidłowości w tej kwestii stworzyliśmy dla was plan z podziałem na wiek malucha.

Niemowlę

Pierwsze zęby mleczne

Od 4 do 7 miesiąca życia – Ząbkowanie czas start! Dziąsła twojego dziecka mogą być zaczerwienione i opuchnięte. W pierwszej kolejności najczęściej pojawiają się dwa dolne ząbki mleczne (siekacze). Jednocześnie!

Od 8 do 12 miesiąca życia – Pojawiają się kolejne zęby mleczne, górne środkowe siekacze. Ciekawostką jest to, że u dziewczynek dzieje się to szybciej niż u chłopców.

Od 9 do 16 miesiąca życia – Kolejne siekacze powinny zacząć się wyrzynać. Najczęściej robią to w "duetach", rzadziej osobno.

Małe dziecko

Kolejne zęby mleczne

Od 13 do 19 miesiąca życia - pojawiają się pierwsze zęby trzonowe. Powinny pojawić się w tym samym czasie na górze i na dole. Ciekawostka: zęby mleczne są bardziej białe i mniejsze od zębów stałych.

Od 16 do 23 miesiąca życia – To czas, kiedy do zestawu uzębienia mlecznego dołączają kły. Ważna uwaga jest taka, żeby skonsultować z lekarzem brak oznak ząbkowania po 18. miesiącu życia dziecka. Maluch prawdopodobnie dogoni rówieśników, jednak ostrożności nigdy za wiele.

Od 23 do 31 miesiąca życia – Wyrzynają się kolejne zęby mleczne, wciąż trzonowe.

Przedszkolak

Komplet 20 dziecięcych zębów

Od 25 do 33 miesiąca życia – I kolejne trzonowce… najczęściej te dolne prześcigają w kolejności wyrastania górne zęby mleczne.

3 rok życia – W tym wieku twoje dziecko powinno mieć komplet 20 dziecięcych zębów mlecznych.

4 rok życia – Szczęki się rozszerzają, rosną kości twarzy dziecka a odstępy między zębami się powiększają. Robią miejsce dla zębów stałych, które mogą pojawić się już bardzo niedługo i tym samym zastąpić zęby mleczne.

Szkolniak

Pierwsze stałe zęby

6 - 12 rok życia – To dla twojego dziecka czas, kiedy zaczynają wypadać (niekiedy dość boleśnie) pierwsze zęby mleczne. W jego uśmiechu można więc dopatrzyć się zarówno mleczaków, jak i zębów stałych. Ciekawe, że zęby mleczne wypadają najczęściej w podobnej kolejności, w jakiej wyrastały.

12 rok życia – W tym wieku twoje dziecko osiąga pewną dorosłość, posiada bowiem 28 całkiem dorosłych ząbków w swojej jamie ustnej. Na dodatkowe (opcjonalne) zęby mądrości przyjdzie czas najwcześniej, gdy skończy 17 lat.

Zobacz również:

Ile snu potrzebuje twoje dziecko?
Od pierwszego uśmiechu dziecka do pierwszych przyjaźni – rozwój społeczny
Pierwsze kroki – rozwój nauki chodzenia miesiąc po miesiącu

Źródło: babycenter.com

Napisz do autora: magda.wozniak@mamadu.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...