Szkolne zebrania przypominają rozjuszone targowisko złych emocji

Rodzice zachowują się na szkolnych zebraniach gorzej niż dzieci w szkolnych ławkach.
Rodzice zachowują się na szkolnych zebraniach gorzej niż dzieci w szkolnych ławkach. Prawo autorskie: easyriderss / 123RF Zdjęcie Seryjne
Znacie to uczucie, kiedy wyjście na szkolną wywiadówkę okupujecie tygodniem nerwów przed i tygodniem po? Jeśli tak jest, nie musi to oznaczać, że jesteście kiepskimi rodzicami, a wasze dzieciaki mają duże problemy, z których wy musicie go tłumaczyć. Pod adresem waszego dziecka może nie paść ani jedno słowo. Wystarczający stres generuje samo uczestnictwo w spektaklu żali i przepychanek wkurzonych rodziców.

Kiedy nauczyciel powinien milczeć?
Prawo nie reguluje w sposób szczególny kwestii informacji, jakie mogą być podawane na zebraniach klasowych przez nauczyciela na forum publicznym. Kiedy jego kompetencje zostaną jednak przekroczone i pozwoli sobie na niewybredne komentarze dotyczące, np. osiągnięć konkretnego dziecka, rodzic nie musi pochylać głowy w poczuciu uniżenia.W takiej sytuacji rodzice mogą powołać się na ustawę dotyczącą ochrony danych osobowych, ponieważ pewne informacje, takie jak frekwencja czy oceny nie muszą być podawane do informacji ogółu. Pewne informacje o predyspozycjach umysłowych lub fizycznych dziecka, ale również te o jego stanie zdrowia, są w swoim charakterze na tyle intymne, że ich upublicznianie jest zabronione, a komentowanie nietaktowne.

Nauczyciele często nie tylko nie zdają sobie sprawy z odpowiedzialności prawnej, ale przede wszystkim nie przestrzegają podstawowych zasad kultury pedagoga.
Dorośli ludzie, niedojrzałe zachowania
Nic nie jest tylko czarno–białe. Nauczyciel ma pewne obowiązki i musi przestrzegać określonych zasad zawodowych i tych wynikających ze stosownego zachowania. Wywiadówki są jednak wymianą dwóch stron, a po drugiej stoją rodzice. Dorośli, którzy na chwilę, jakby o tym zapominając, zachowują się, jak grupa ludzi, która gra do różnych bramek i ma gdzieś wspólne dobro i interes.

Bramka jest jedna. Rodzice na wywiadówkach mają dbać o bezpieczeństwo, dobro i interes własnych dzieci. Wszystkich. Zamiast dojrzałej współpracy prowadzonej przez dialog, szkolne zebrania przypominają częściej rozjuszone targowisko złych emocji.

Dyskusje, przepychanki słowne, agresja. Czy naprawdę tak powinno to wyglądać? I komu taką postawą chcemy dać wzór do naśladowania? Bo jeżeli naszym dzieciom, to chyba należy im współczuć.

Napisz do autora: magda.wozniak@mamadu.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...