43 porody w trzy dni? Niektóre szpitale przeżywają oblężenie

Według doniesień z USC w Polsce rodzi się coraz więcej dzieci.
Według doniesień z USC w Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. famveldman / 123RF
Polska znajduje się w demograficznej zapaści i trzeba robić wszystko, by temu zapobiec.

Obecnie w Polsce 10 kobiet rodzi 13 dzieci i żeby można było wyjść z zapaści, wskaźnik ten musiałby się zmienić tak, by 10 kobiet rodziło 21 dzieci. Nie jest to na pewno proste zadanie, ale choć wiele kobiet deklarowało początkowo, że nie skuszą ich żadne pieniądze, wygląda na to, że decydują się jednak na powiększenie rodziny.

Padł rekord
Dane z woj. pomorskiego są zaskakujące. Znacznie zwiększyła się liczba urodzeń, w ubiegłym roku w Gdańsku było (według danych z Urzędu Stanu Cywilnego) blisko 800 porodów więcej, niż w 2015 r. Podobnie w Sopocie, Gdyni i Ustce.

Dr Zabul ze Szpitala św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie, w rozmowie z wyborcza.pl przyznał, że w 2016 r. na oddziale położniczo-ginekologicznym padł rekord. Urodziło się 3,6 tys. noworodków, czyli absolutnie najwięcej w historii placówki. Informuje też, że pomimo tego, że szpital jest bardzo dobrze przygotowany do przyjęcia w tym samym czasie większej ilości kobiet (5 boksów porodowych i 56 łóżek na 2 oddziałach), coraz trudniej pomieścić wszystkie pacjentki. Ostatnio w ciągu trzech dni odebrano 43 porody, więc obłożenie było ogromne. Jak wynika z obserwacji, coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko, po kilku latach przerwy.
Czy jest to efekt programu 500 plus?
Wiele osób doszukuje się takiej analogii, ale na to jest chyba jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie. Nie można także zapominać, że właśnie teraz kobiety z wyżu demograficznego zaczęły zakładać rodziny i rodzić dzieci, co może być głównym powodem większej niż w latach ubiegłych liczby porodów.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska, zapewnia jednak już teraz, że liczba urodzeń do końca grudnia 2016 r.zwiększyła się o ok. 7-8 tys. Również informacje z NFZ wyglądają optymistycznie, 14,5 tys.więcej zarejestrowanych ciąż niż w latach ubiegłych robi wrażenie.


źródło: gazetawyborcza
Trwa ładowanie komentarzy...