Dlaczego od rana wszyscy straszą rodziców, że witamina D jest wycofana z aptek? Znamy prawdę!

Witamina D jest ważna dla rozwoju dziecka.
Witamina D jest ważna dla rozwoju dziecka. rafaelbenari / 123RF
Rzeczywiście we Francji doszło do nieszczęśliwego wypadku po podaniu witaminy D, ale nie ma to nic wspólnego z jej składem.

Witamina D wycofana
W mediach huczy o tym, że francuska agencja Agence Nationale de Sécurité du Médicament et des Produits de Santé (ANSM), wycofała „niebezpieczną witaminę D”. Rzeczywiście taka decyzja zapadła, ale tylko odnośnie jednego z wielu produktów. Chodzi o Uvesterol D, który uzupełnia niedobór witaminy D u noworodków i niemowląt.

Lek został wycofany ze sprzedaży nie ze względu na skład, a tylko z powodu źle dobranej pipety. W ubiegłym miesiącu, rodzice 10-dniowego noworodka, zauważyli, że po podaniu leku dziecko zakrztusiło się i zmarło dwie godziny później.

Ustalono, że ciecz mogła wypłynąć z pipety zbyt szybko i to mogło spowodować zakrztuszenie się dziecka. Do podobnego przypadku doszło 10 lat temu. Producent Uvesterolu D (który jest na rynku we Francji od 1990 r.), dokonał wtedy zmian w otworku pipety, by witamina D była podana w bezpieczny sposób. Uvesterol D jak zauważa francuski dziennik „Le Monde”, wyróżnia się spośród innych leków z tej samej grupy nie tylko pipetą,ale także konsystencją. Być może to także miało wpływ na to, że doszło do wypadku.

Może cię zainteresować także: Czas na suplementację witaminy D!


Wtamina D jest bardzo ważna w rozwoju dziecka. Korzystnie wpływa na układ nerwowy i mięśniowy, zwiększa masę mięśniową i siłę mięśni, regeneruje neurony, wpływa na metabolizm kości, pomaga w zwalczaniu próchnicy przez układ odpornościowy, aktywując białka obronne.

Ważne jest, by rodzice zdawali sobie sprawę z tego, że najnowsze doniesienia dotyczą preparatu jednego z wielu i absolutnie nie odnoszą się do jego składu. Śmierć 10-dniowego dziecka jest bardzo smutną informacją, ale niech nie wpłynie to na decyzję o tym, czy warto podawać witaminę D. Niech to będzie raczej przestroga dla wszystkich, by uważać na podawanie dzieciom kropelek i wykonywać to zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu leku.


źródło: medexpress.pl
Trwa ładowanie komentarzy...