Polskich mężczyzn nie rodzą kobiety? Oczekujemy od naszych facetów mobilizacji

Tylko niespełna 7 proc. taki odsetek stanowią mężczyźni w złożonych podpisach pod petycją.
Tylko niespełna 7 proc. taki odsetek stanowią mężczyźni w złożonych podpisach pod petycją. Oficjalny profil Fundacji Rodzić po Ludzku na Facebook.com
Niespełna 7 proc. tylko taką część wszystkich podpisów pod petycją stanowią te złożone przez mężczyzn. Ten niski wskaźnik może być dowodem na to, jak niewielka jest świadomość mężczyzn i w jak niewielkim stopniu czują się odpowiedzialni za wydarzenie jakim dla ich partnerek jest poród. To musi się zmienić.

Fundacja wzywa do mobilizacji
Fundacja Rodzić po Ludzku przypomina, że „Standardy Okołoporodowe nie tylko szanują potrzeby kobiety rodzącej, podkreślają, że poród to wydarzenie rodzinne, ale biorą też pod uwagę medycynę opartą na dowodach naukowych oraz rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia”. Ich obowiązywanie na sali porodowej może wpłynąć nie tylko na komfort kobiety rodzącej, ale przede wszystkim na zdrowie i życie matki oraz dziecka. Czy to dla panów niewystarczający powód do mobilizacji?

Zawsze tercet
Kobieta nie zachodzi w ciąże sama. „Jej brzuch” nigdy nie jest tylko jej brzuchem. A dziecko nie tylko jej dzieckiem. Matka i dziecko nigdy nie stanowią odosobnionego duetu, zawsze są tercetem z mężczyzną, ojcem. Bezpieczny i godny poród nie jest więc „kobiecą rzeczą”. Mężczyzna dojrzały i mądry wie, że będzie uczestnikiem tego wydarzenia w równym stopniu. I dlatego, jeśli ma możliwość zrobienia czegoś, żeby nie dotyczyły go wyrzuty sumienia, to powinien to zrobić i to jak najszybciej.

Podpisy pod petycją do premier Beaty Szydło zbierane są do 24 grudnia. Czasu zostało niewiele, żeby zmienić odsetek, który w takim stanie, jak teraz może być tylko powodem do wstydu. "Gdzie ci mężczyźni?" - aż ciśnie się na usta. Gdzie ci mężczyźni, którzy działają i chronią? Tym razem nie siłą własnych rąk, ale świadomością i aktywną walką o prawa. O zapisy, które prędzej czy później będą dotyczyły go z podwójną mocą.
Trwa ładowanie komentarzy...