Święta to dobry czas, żeby odciągnąć dziecko od telefonu. Mamy na to sposób

Gry planszowe angażują w zabawę całą rodzinę.
Gry planszowe angażują w zabawę całą rodzinę. Fot. petro/123rf.com
Zdarza ci się narzekać, że dzieci bez przerwy siedzą przy komputerach, nosy mają cały czas wlepione w komórkę, a na liście gwiazdkowych prezentów pojawiają się tablety? Mnie praktycznie codziennie. Kiedy wsiadam do autobusu czy tramwaju, widzę, że większość obecnych tam ludzi nie zwraca uwagi na rzeczywistość. Każdy w dłoni ma jakieś urządzenie, które go absorbuje. Zapominamy, czym jest komunikacja twarzą w twarz.

Jeśli my sami tak łatwo wpadliśmy w sidła elektroniki, dlaczego oczekujemy, że nasze dzieci, które nie znają świata bez smartfonów, nie będą nas naśladować? To naszym zadaniem jest pokazanie, że można bawić się lepiej. I to w realnym świecie.

Pokażmy dzieciom jak to się robi
Nie da się ukryć, że dzieci uwielbiają gry. Przygodowe, strategiczne. Takie, z których można się pośmiać i takie, nad którymi trzeba pomyśleć. Przecież te gry wcale nie muszą być w komputerze czy telefonie. Pokaż maluchom gry, które pamiętasz z dzieciństwa.

Do wyboru, do koloru
Kiedy zastanawiam się, w co grałam dwadzieścia kilka lat temu, do głowy przychodzi chińczyk. To była moja ulubiona gra. Siadaliśmy całą rodziną do stołu, a emocje sięgały zenitu. Pamiętam też bierki i warcaby. Kiedy miałam już kilkanaście lat, pod choinką znalazłam Eurobiznes. Dostarczył wielu godzin zabawy. Dlaczego nie pokazać tego dziecku? Skoro my mieliśmy z gier planszowych tyle frajdy, to z pewnością naszym maluchom też się spodobają. Szczególnie że teraz sklepy pełne są różności.

Planszówkowy raj
Jeśli chcesz na dobre oderwać dziecko od komputera, koniecznie zabierz je do sklepu z planszówkami. Lub skorzystajcie z tego urządzenia inaczej - otwórzcie stronę sklepu sprzedającego gry, na przykład Granna i wspólnie zobaczcie, w co chcielibyście zagrać. Wybór nie będzie prosty, bo obecnie na rynku tytułów jest naprawdę bardzo dużo. Sklepy ułatwiają nam poszukiwania, dzieląc je na kategorie wiekowe oraz tematyczne.


W co grać?
W zależności od wieku dziecka, można znaleźć bardzo dużo propozycji ciekawych gier. Dla maluchów poniżej 3 lat dobrym wyborem będzie "Mały Miś". Jest to gra edukacyjna, która rozwija wyobraźnię i umiejętność logicznego myślenia. Dziecko nauczy się opowiadania prostych historii i układania obrazków, a dwuletni mały miś, stanie się dobrym przyjacielem do przeżywania wspólnych przygód.
Dla nieco starszych dzieci, w wieku od 3 do 7 lat, przeznaczona jest gra "Pycha micha". Kolorowe ciasteczka wysypują się z miski i uciekają we wszystkich kierunkach. Gracze wcielają się w głodne psiaki i próbują złapać jak najwięcej smakołyków. Wygra ten gracz, który zdobędzie najwięcej ciasteczek. Nie ma szans, żeby przedszkolaki nie bawiły się świetnie.
Jeśli jesteś rodzicem nieco starszego dziecka, dobrym prezentem gwiazdkowym będzie gra "Pestka, drops, cukierek". To magiczna podróż do świata ekonomii. Gra w przystępny sposób ukazuje podstawowe mechanizmy popytu i podaży, a jednocześnie opowiada niezwykłą historię i pozwala świetnie się bawić. Powstała na podstawie książki jednego z najbardziej cenionych polskich pisarzy dla dzieci – Grzegorza Kasdepke.
Nastolatka pochłonie "Ale historia!". Jest to niezwykła podróż poprzez wieki. Gracze zagłębiają się w historii Polski i naszej narodowej kultury. Odpowiadając na quizowe pytania, poznają niezwykłe fakty z bogatych dziejów naszego kraju. Od pierwszych Piastów aż do czasów współczesnych. Lekcja historii przedstawiona w niezwykle ciekawy sposób.


Gry planszowe na topie
Kiedy już zarazisz dziecko miłością do planszówek, możesz zabrać je do jednego z miejsc, gdzie spotykają się ich miłośnicy. Tego typu gry stają się ostatnio coraz bardziej modne, dlatego powstają kawiarnie, w których z półki można wziąć jedną z nich i pobawić się z innymi, którzy przyszli pograć.

Pomysł na prezent
Gry planszowe są świetnym pomysłem na prezent gwiazdkowy czy urodzinowy. Ich przewagą jest to, że w zabawę można zaangażować całą rodzinę. I trudno, żeby ktoś podczas takiej zabawy się nudził. Z doświadczenia wiem, że pełno przy tym śmiechu i radości. Planszówki są też niezastąpione w momencie, kiedy od dziecka usłyszymy, że mu się nudzi. Angażują zwykle na dłuższą chwilę i pozwalają na kreatywną zabawę.
Trwa ładowanie komentarzy...