„Kto ty jesteś? Polak mały”- proste rozmowy na ważne tematy

Patriotyzm to pojęcie abstrakcyjne dla dzieci.
Patriotyzm to pojęcie abstrakcyjne dla dzieci. Fot. Muzeum dla Dzieci
Dzieci zadają mnóstwo pytań. Nie zawsze te pytania należą do najłatwiejszych. Jak wytłumaczyć współczesnemu maluchowi czym jest patriotyzm?

Na pewno powinniśmy opowiadać dzieciom historie, o tym, jak było kiedyś. Czym był patriotyzm w czasie wojny. Maluchy powinny wiedzieć, jak ludzie poświęcali się dla Ojczyzny. Ważne, żeby opowiadać w sposób zrozumiały dla dzieci. One uwielbiają opowieści. O pradziadku, który brał udział w wojnie, o czekającej babci. Jednak to wszystko jest tak odległe, że dziecko traktuje to jak bajkę. Fascynującą przygodę, która jego zdaniem nie ma szans się powtórzyć. Jak w takim razie pokazać dzieciom czym patriotyzm jest we współczesnym świecie?
Jak dzieci widzą patriotyzm?
Dziś patriotyzm postrzegany jest przez młodych ludzi głównie poprzez pryzmat wzorów na koszulkach, czapkach czy plecakach. Stał się czymś odległym. Dzieci nie wiążą go z codziennością. Słysząc to słowo, kojarzą je z wojną, Powstaniem Warszawskim, Polską Walczącą, szacunkiem do Flagi i Godła. Jednak to wszystko jest dla nich abstrakcją. Czy można to zmienić?
Można prościej
Nie od dzisiaj wiadomo, że dzieci najlepiej rozumieją, kiedy pokazuje się im przykłady ze świata, w którym na co dzień się poruszają. W taki sposób powinniśmy więc rozmawiać z nimi też o patriotyzmie. Przecież miłość do Ojczyzny może przejawiać się też poprzez pracę dla lokalnej społeczności. Patriotą będzie dla nich nauczycielka, która organizuje dodatkowe zajęcia w pobliskim domu kultury, pan, który dba o to, żeby plac zabaw na osiedlu nie był zniszczony, czy ktoś, kto pomaga starszym ludziom w swojej okolicy zrobić zakupy.
Wystawa
Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie organizuje wystawę, na której będzie można poznać sylwetki takich codziennych patriotów. Dzieci dowiadują się o historiach niezwykłych ludzi - odważnych, aktywnych, radosnych, którzy nie boją się marzyć i działać na rzecz innych. Takich, którzy sprawiają, że nasz świat staje się lepszy. Wystawa prezentuje zjawisko patriotyzmu codzienności, czyli spontanicznej i indywidualnej aktywności ludzi i organizacji, która przejawia się szczególnym zaangażowaniem w sprawy wspólne. Można ją będzie obejrzeć od 21 grudnia 2016 roku do 15 lipca 2017 roku.
Rozmawiajmy z dziećmi o tym, co to jest patriotyzm. Pokazujmy im przykłady z ich podwórka. Jest to najbardziej skuteczny sposób dotarcia do dziecięcej wyobraźni i zobrazowania trudnych pojęć w bardzo prosty sposób.
Trwa ładowanie komentarzy...