Rząd znowu wystraszy się kobiet? Jest nowa petycja. Standardów Okołoporodowych nie oddamy tak łatwo!

123rf.com
Pisałyśmy o Standardach Okołoporodowych, które w świetle ostatnich wydarzeń są realnie zagrożone. Przygotowałyśmy dla was skrótowe informacje, żeby zwiększać świadomość tego, co może nam zostać odebrane. Kobiety są wkurzone. W stronę Ministerstwa Zdrowia uderzają słowa krytyki. Znamy już oficjalne stanowisko Ministra w sprawie.

"Opieka okołoporodowa na wysokim poziomie"
Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie oficjalny komunikat dotyczący zmiany w ustawie o standardach opieki medycznej:
Oficjalny komunikat MZ

W nawiązaniu do kolejnych doniesień medialnych na temat zmiany przepisów dotyczących standardów opieki okołoporodowej ponownie zapewniamy, że idea standardów opieki okołoporodowej zostanie zachowana. Opieka okołoporodowa będzie nadal na wysokim poziomie.

Kluczowy jednak jest ten zapis dotyczący zmiany formy, w jakiej standardy będą określane.
Oficjalny komunikat MZ

Standardy opieki okołoporodowej będą nadal obowiązywały – zmieni się jedynie forma, w której zostaną określone.

Przybierając bowiem status rozporządzenia organizacyjnego, nie stanowią dłużej aktu prawnego. A co za tym idzie, ich stosowanie jest opcjonalne i realnie zależy od woli personelu medycznego.

Mobilizacja wciąż trwa
Fundacje działające na rzecz kobiet i godnego porodu nie rezygnują z mobilizowania społeczeństwa do podpisywania petycji. Utrzymują stanowisko, że zapis w takiej formie jest dla rodzących kobiet bezpośrednim zagrożeniem.

Fundacja „Rodzić po Ludzku” startuje z kolejną inicjatywą, tym razem podpisy będą zbierane pod petycją skierowaną do premier Beaty Szydło.

Nie możemy utracić pełnej kontroli nad tym, jak będzie przebiegał nasz poród. Mobilizujmy się dalej!
Trwa ładowanie komentarzy...