Chroń swoje dziecko w sieci – kilka słów o kontroli rodzicielskiej

Dzieci w sieci
Dzieci w sieci choreograph / 123RF Zdjęcie Seryjne
Zanim wręczysz dziecku jego własny smartfon czy tablet porozmawiaj z nim na temat zagrożeń, z jakimi może mieć do czynienia podczas surfowania w Internecie.

Do takiej rozmowy warto dobrze się przygotować – pomóc ci w tym mogą dostępne serwisy internetowe, na których stronach znajdziesz szereg rad i wskazówek dotyczących bezpiecznego korzystania przez dzieci z Internetu i urządzeń mobilnych. Jednym z takich portali jest np. www.twojedzieckowsieci.pl – serwis internetowy przygotowany przez firmę ESET – producenta popularnych w Polsce rozwiązań zabezpieczających dla komputerów i urządzeń mobilnych.
Aneta Stremska
doktor socjologii Uniwersytetu Śląskiego

- Wiemy, że świat prezentowany na zdjęciach zazwyczaj mocno odstaje od rzeczywistości. Stąd też kolorowe obrazki to jedynie część prawdy. Wirtualna rzeczywistość daje możliwość tworzenia dowolnych scenariuszy, gdzie każdy może być, kim chce, a to daje pole do popisu wielu zaburzonym osobom, ukrywającym się za anonimowością.

Aby chronić dziecko przed dostępem do niewłaściwych treści w Internecie, warto skorzystać ze specjalistycznych narzędzi, przeznaczonych do tzw. kontroli rodzicielskiej. Jedną z takich aplikacji jest ESET Parental Control, pozwalająca na kontrolę urządzeń z systemem Android. Rozwiązanie to, w przyjazny dla dziecka sposób, zapobiega przed przypadkowym lub celowym kontaktem z niestosownymi treściami w Internecie, blokując dostęp do serwisów o nieodpowiedniej tematyce. Rodzic może zdecydować się również na bardziej elastyczną formę kontroli, monitorując jedynie strony, na które wychodzi jego pociecha oraz udzielając zgody na odwiedzenie serwisu lub instalację aplikacji, jeśli ta była wcześniej zablokowana.

Aplikacja pozwala rodzicom definiować i kontrolować czas, jaki pociecha spędza na korzystaniu z zainstalowanych aplikacji lub gier, dając możliwość blokady tych, które są niewłaściwe dla dziecka w danym wieku. Rozwiązanie posiada także funkcję lokalizacji dziecka, sprawdzając gdzie znajduje się jego smartfon.

Aplikacja dostępna jest w bezpłatnej miesięcznej wersji testowej w Google Play. Na stronie www.twojedzieckowsieci.pl, zawierającej zestaw porad jak chronić dziecko w Internecie, można uzyskać bezpłatną licencję, pozwalającą na kontrolę smartfonów i tabletów swoich dzieci przez okres 1 roku.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem www.twojedzieckowsieci.pl, który przygotowała firma ESET, producent rozwiązań zabezpieczających dla komputerów i urządzeń mobilnych.

Trwa ładowanie komentarzy...