10 szokujących rzeczy z przeszłości, które kazano robić młodym mamom i ich dzieciom

Żadnych zabaw, żadnych całusów – mówili.
Żadnych zabaw, żadnych całusów – mówili. Fot. Flickr. com / Smithsonian Institution
Nie macie wrażenia, że te wszystkie zasady, badania, porady, przesądy, wskazówki zmieniają się z prędkością światła? Nowości napływają strumieniami, przedzierają się do naszej kultury przez cały czas. Czasami bardzo trudno ocenić co jest dobrą radą, a co nią nie jest. Komu zaufać? Mamie? Pediatrze? Czy wierzyć autorowi tekstu, który czytałaś w internecie tydzień temu? Ciekawe, czy to jeszcze aktualne…

I jak tu się nie pogubić? „Nikt nie mówił, że będzie łatwo” – mawiają nasze babcie i mamy. I taka jest prawda. Wychowywanie dziecka to nie jest łatwa sprawa.

Zobaczcie 10 rad z przeszłości dla młodych mam. Dziś, wszystkie z nas, niezależnie od stylu i metod wychowywania dzieci, przemówimy jednym głosem: "To, co kiedyś polecano, wydaje się absolutnie nie z tego świata”.

1. Nocnikowanie od… 2 miesiąca
Pod koniec XIX i na początku XX wieku panowało wiele teorii i idei dotyczących tego, co dzieje się wewnątrz naszego ciała i jaki ma to wpływ na nasze zdrowie. Uważano, że kontrola pracy jelit dziecka pomoże zażegnać infekcje, których następstwem mogą być biegunki. Młode mamy były pouczane, by swoje dzieci jak najwcześniej sadzać na nocnik i to w wyznaczonych, konkretnych porach dnia.
2. Tłusty noworodek
Nie mydło i woda, o nie! Matki były instruowane, by przez pierwszy tydzień życia ich dziecka do mycia używać smalcu, oliwy z oliwek lub świeżego masła. Uznawano, że to najlepszy sposób na „doczyszczenie” maluchów.
3. Piwa malcowi dajcie!
Bądźmy szczerzy, prawdą jest, że woda w średniowieczu była niebezpiecznym trunkiem, pełnym chorób i bakterii i absolutnie nikt nie pił wody, ale piwo, owszem. Miało ono bardzo niską zawartość alkoholu, ale sama myśl o dawaniu piwa niemowlęciu brzmi dziwnie, prawda?
4. I ginu też!
Woda i mleko do XVIII wieku były w Anglii mocno zanieczyszczone, więc biedne klasy społeczne pijały również gin. Duuużo ginu. Był tani, czysty i pomagał przetrwać, dzięki niemu nie rozmyślano zanadto o nędznym życiu, jakie wiedli. Szał na gin tyczył się każdej grupy wiekowej, również dzieci.
5. Unikaj całowania, przytulania i zabaw z dzieckiem
W 1916 roku, psycholog John Watson powiedział, że takie okazywanie czułości, troski i zainteresowania w stosunku do dziecka niszczy mu nerwy, cokolwiek to znaczy.
6. Nie karm piersią, gdy jesteś zła
Wierzono, że negatywne myślenie lub gniewne nastawienie do kogoś, lub czegoś, powoduje kolkę u dziecka. I żadnego gderania!
7. Koniec z karmieniem po 9 miesiącu
Ponadto lekarze uznawali, że karmienie piersią po 9 miesiącu może przyczynić się do chorób mózgu u dziecka. Z kolei dla mamy, oznacza to ryzyko utraty wzroku. Oślepnąć przez karmienie piersią? Ciekawe, bardzo ciekawe…
8. Dziecko w klatce, wysoko i nad ulicą
1930 rok przyniósł straszliwy i dziwaczny trend – klatki niemowlęce. Wyglądało to tak, że otwór był ustawiony w kierunku mieszkania oczywiście, a reszta montowana była na zewnątrz, poza budynkiem. Dzięki temu dziecko mogło pooddychać świeżym powietrzem, podczas gdy rodzice wcale nie musieli ruszać się z domu. Mam gęsią skórkę, przerażające.
9. Niemowlę i jego przyszła żona/mąż
Wybieranie partnera dla dziecka w chwili jego narodzin albo nawet tuż przed to dość długi wątek w historii. Zwłaszcza w przypadku rodzin królewskich, które w ten sposób zawierały sojusze. Biznes is biznes.
10. Z dala od dziecka
To bardzo krótki, XVIII-wieczny trend, zakładający, że tylko mężczyźni są siłą sprawczą, logiczną i istotą rozumną. Matki powinny trzymać się z dala, z uwagi na swoje małe umysły i niezdolność do myślenia. Wszyscy wiemy, dlaczego ten etap szybko się zakończył.


Źródło: littlethings.com,
Zdjęcia: en.wikipedia.org, Flickr.com/ Smithsonian Institution
Trwa ładowanie komentarzy...