Większość z nas robi to źle. Tymczasem, to tak samo ważne, jak nauka czytania

Głęboki oddech. Raptem trzy minutowe ćwiczenie ma znaczny wpływ na zdolność koncentracji u dzieci
Głęboki oddech. Raptem trzy minutowe ćwiczenie ma znaczny wpływ na zdolność koncentracji u dzieci Prawo autorskie: ulkas / 123RF Zdjęcie Seryjne
Kiedy uczeń jest w stanie się zrelaksować, bardziej prawdopodobne, że uda mu się znaleźć prawidłowe rozwiązanie zadania – mówiła Karen Carman, nauczycielka z Bentley Park College w materiale telewizji ABC News.

Wydaje nam się to naturalne. Nie zastanawiamy się nad naszym oddechem, a to niedobrze, bo jak się okazuje, wielu z nas robi to źle. Dzieci również odczuwają presję i są narażone na stres każdego dnia. Zwłaszcza w szkole. W północnym Queensland w Australii mają nadzieję, że uczenie dzieci poprawnego oddychania pomoże im w osiągnięciu lepszych wyników w nauce.
“Projekt Oddech” prowadzony w tamtejszych szkołach ma pomóc dzieciom w radzeniu sobie z lękami i stresem. Sprawą zajęli się specjaliści w swej dziedzinie – instruktorzy pranayamy. Bodhi i Kat od lat zajmują się jogą i co się z tym wiąże, nauką o oddychaniu. – Większość z nas oddycha krótko, ostro i płytko, wyłącznie do klatki piersiowej, w efekcie pozbawiając tlenu zarówno system nerwowy, mózg, jak i całe ciało. Zapoznajemy ludzi z pełnią oddechu, czyli pomagamy naprawdę oddychać, przy użyciu płuc, wykorzystując przy tym właściwości, jakie oferuje nam całe ciało – mówił w ABC News Bodhi Whitaker.
Odpowiednie oddychanie ma wpływ nie tylko na zdolności koncentracji, ale rzutuje również na poprawę jakości życia w ogóle. Pomaga uczyć się kontrolować własne emocje – Dzieci przecież walczą z rodzeństwem, kłócą z rodzicami, czasami nie wiedzą po prostu w co się ubrać… Często nie mamy pojęcia o takich sytuacjach. Myślę, że prawidłowe użycie oddechu z rana może być dla nich pomocne, żeby się skupić, uspokoić i przygotować do lekcji. – wyjaśniała Karen Carman, nauczycielka.

Aż 70 szkół w Australii już wzięło udział w projekcie, a kolejne 200 ma zamiar do ich dołączyć. Jak mówiła instruktorka pranayamy, trzy minuty prawidłowego oddychania są równie ważne, jak nauka pisania i czytania.

Źródło: abc.net.au
Trwa ładowanie komentarzy...