To mogło się przytrafić każdej z nas. Zobacz, kto uratował to niemowlę

To wygląda naprawdę dramatycznie, ale na szczęście...
To wygląda naprawdę dramatycznie, ale na szczęście... Fot. Screen z Facebooka
Powiedz szczerze, czy tobie to się nigdy nie zdarzyło? Chociaż raz? Fora internetowe są pełne wątków zatytułowanych: upadek z przewijaka, upadek z łóżka, upadek z kanapy itd. Jasne, że to nasza wina. Wystarczyło na chwilę stracić czujność, a mogłoby dojść do tragedii. Poza tym nigdy nie wiadomo, kiedy nadejdzie ten moment, że dziecko samo zacznie się przekręcać, ale…

Nie możemy się biczować. Jeśli już doszło to takiego wypadku, warto wiedzieć co robić w takiej sytuacji. Pamiętaj, że nie jesteś wyrodną matką, nie tylko tobie się to przytrafiło. Powinnaś jednak zrobić wszystko, żeby więcej to się nie powtórzyło.


Wystarczy chwila…
Na filmie, który pokazuje ABC World News, widzimy jak malutki Eithan prawie ląduje na ziemi. Mama stanęła bokiem do przewijaka, a chwilę potem jej synek się przekręca i leci w dół, ale w ostatniej chwili ratuje go starszy brat, 9-letni Joseph. Nóżki Eithana uderzyły o ziemię, ale Joseph tak mocno chwycił braciszka, że uratował przed uderzeniem o drewnianą podłogę resztę ciała maluszka. Jego natychmiastowa reakcja jest niesamowita!
Film został nagrany przez zamontowany w domu dziecięcy monitoring, który przechowuje pliki wideo w aplikacji smartfonów. Mama dzieci, 35-letnia Tila Levi, wraz z mężem oglądali potem to nagranie setki razy, aby przeanalizować całą sytuację dokładnie i by zapobiec takim wypadkom w przyszłości. Gdy rodzice ochłonęli, stwierdzili, że podzielą się swoją historią, bo przecież ludzie przechodzą to codziennie, ale boją się do tego przyznać. A trzeba o tym mówić głośno. Po pierwsze, by móc tego uniknąć, a po drugie, jeśli już się to przytrafi, żeby wesprzeć rodziców, bo to nie znaczy, że są beznadziejni i nieodpowiedzialni. To może przytrafić się każdemu.
Historie z życia
Toldi ex Julia
wpis z forum rodzice.pl

Dziewczyny, jestem godną potępienia matką wyrodną. Zaniedbałam dziecko i o mało nie straciło zdrowia lub życia. Mój synek spadł z przewijaka, z ok. 1 m na ziemię. Przewijałam go, szukałam chusteczek, zrobiłam 3 kroki do wózka i on jakoś podskoczył, zaparł się nóżkami i zsunął się na ziemię. Uderzył czołem o podłogę. Wszystko trwało kilka sekund. Chwyciłam go wyjącego na ręce i tak mi się one trzęsły, że synek natychmiast się uspokoił i nawet się uśmiechnął do mnie. Położyłam go na łóżku i oglądałam czy nie ma nic złamanego(…). Dzięki Bogu miał w rączkach pieluszkę i to troszkę zamortyzowało upadek. Płakałam kilka godzin, nigdy sobie tego nie daruję. Cały czas mam przed sobą widok jego ciałka leżącego na ziemi... On mógł sobie skręcić kark mógł mieć wstrząśnienie mózgu...

Podobnych wpisów pełnych rozpaczy i przerażenia jest więcej. W komentarzach do tego czytamy: „Nie potępiaj się, to się mogło przydarzyć każdej z nas”, „Nie ty jedna wyrodna... moje wszystkie dzieci zaliczyły podobne upadki z winy mojego gapiostwa, wprawdzie nie z przewijaka, ale z łóżka”, „Spokojnie, najważniejsze, że nic się nie stało, ale dla pewności poszłabym do lekarza", ”Raz mi się przytrafiło. Dlatego ja mam przewijak położony na wykładzinie. Na podłodze nic się takiego nie stanie.”

Jak jest?
Co trzecie dziecko przynajmniej raz spadło z przewijaka. Pamiętaj, że grunt to nie panikować, by dodatkowo nie wystraszyć dziecka, i przede wszystkim dlatego, że zdecydowana większość takich upadków nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. Ale…


Urazy się zdarzają, najczęściej głowy, a wtedy konieczna jest pomoc medyczna. Należy zwrócić uwagę, czy dziecko nie ma zaburzonej świadomości, czy reaguje prawidłowo, czy nie porusza się w dziwny sposób, albo inaczej chwyta. Gdy po kilku godzinach zwymiotuje, zauważysz obrzęk, bądź dziecko straci przytomność – natychmiast jedź do szpitala.

A wystarczy…
By zapobiec takim sytuacjom wystarczy zawsze mieć pod ręką potrzebne przybory: pieluchy, chusteczki, kremy – przygotuj je wcześniej. Nigdy nie zostawiaj dziecka na przewijaku, a jeśli musisz się obrócić, przytrzymaj go za brzuszek jedną ręką. Pamiętaj, że przewijak powinien mieć ścianki boczne. A już najprościej i najbezpieczniej jest korzystać z podłogi.
Trwa ładowanie komentarzy...