7. miesiąc ciąży. Skurcze w 7. miesiącu ciąży? Bez obaw, to skurcze przepowiadające

Prawo autorskie: subbotina / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: subbotina / 123RF Zdjęcie Seryjne W 7 miesiącu dziecko przede wszystkim rośnie i przybiera na wadze.
Jak wygląda Twój maluszek w 7 miesiącu ciąży?
Ciało dziecka jest już w pełni ukształtowane. Mierzy ono już ok. 40 cm. i waży ponad kilogram! Pod skórą pojawiła się tkanka tłuszczowa, szkielet kostnieje. Skóra zmienia zabarwienie z czerwonej na różową, zaczyna zanikać meszek, który do tej pory pokrywał ciało malucha.W 7 miesiącu dziecko przede wszystkim rośnie i przybiera na wadze. Wszystkie narządy są już wykształcone, teraz maluch będzie doskonalił ich pracę i ćwiczył czynności życiowe. Mózg intensywnie się rozwija i powiększa, a przekazywanie impulsów nerwowych jest coraz szybsze. Maluszek zaczyna myśleć! Doskonali też oddychanie - porusza klatką piersiową wciągając do płuc narazie nie powietrze, a płyn owodniowy. Otwiera i zamyka oczy, które w poprzednim miesiącu się otworzyły. Z racji tego, że malec jest coraz większy, ma coraz mniej miejsca! Swobodne przemieszczanie się i akrobatyczne fikołki muszą ustąpić miejsca kopaniu nóżkami i rozpychaniu się łokciami. W 30 tygodniu wiele dzieci przybiera już pozycję ,,do wyjścia" - główką w dół.

Dziecko ma już swój własny rytm dnia. Możesz zorientować się kiedy maluch jest aktywny, a kiedy odpoczywa. Najczęściej robi to odwrotnie do Ciebie. Jeśli Ty kładziesz się do łóżka, by odpocząć - on staje się aktywny. Jeśli chodzisz, pracujesz - śpi, kołysany Twoimi ruchami. Maluch reaguje na światło i dźwięk, może odczuwać smutek, a nawet ból. Ssanie kciuka i połykanie wód płodowych niekiedy wywołuje u niego czkawkę, którą czujesz też Ty! W 7 miesiącu Twoje dziecko rośnie i przybiera na wadze, a Ty zaczynasz to coraz bardziej odczuwać.

Na jakie dolegliwości narażona jest kobieta w 7 miesiącu ciąży?
Oprócz objawów, które zauważyłaś u siebie do tej pory (świąd skóry brzucha, kurcze nóg, obrzęki stóp, dłoni) mogą pojawić się trudności w zasypianiu i spłycenie oddechu. Powiększająca się macica uciska na przeponę, dletego coraz trudniej Ci oddychać. Pojawiają się też skurcze macicy (tzw. skurcze przepowiadające).

Przyrost masy ciała i powiększający się brzuch mogą powodować większe zmęczenie i bóle pleców. Uciążliwe są też zaparcia, które w efekcie prowadzą do hemoroidów. Samopoczucie kobiety na początku III trymestru ciąży. Bardzo często w ostatnim trymestrze ciąży pojawiają sie obawy dotyczące zdrowia dziecka, porodu. Nasuwa się pytanie: czy i jak poradzę sobie w roli matki? Jest to naturalne. Strach przed porodem i nową sytuacją dotyka wiele kobiet, dlatego warto zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie część z tych obaw może zostać rozwiana, dzięki konkretnym informacjom o tym, jak przebiega poród, jak radzić sobie z bólem, jak pielęgnować noworodka itp.

Jeśli do tej pory tego nie zrobiłaś - pomyśl o aktywności fizycznej! Sport w ciąży jest jak najbardziej wskazany. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo możesz też uprawiać seks nawet do 9 miesiąca! Zadbaj swoją dietę i pamiętaj o przyjmowaniu suplementów w postaci witamin! Pamiętaj, że niehigieniczny tryb życia, palenie papierosów, picie alkoholu i stosowanie innych używek, a nawet zażywanie niektórych leków mogą zaburzyć prawidłowy rozwój Twojego dziecka!

Do 7 miesiąca (jeśli ciąża przebiega prawidłowo) wizyty u lekarza odbywają się co 4 tygodnie. Od 32 tyg. powinnaś odwiedzać ginekologa co 2 tyg. Między 28 a 32 tyg. lekarz wykona USG, oceni wtedy wzrost i położenie płodu, łożysko, płyn owodniowy.

Inne badania, które należy wykonać w 7 miesiącu ciąży:
badanie WR (odczyn Wassermana) - badanie serologiczne wykrywające kiłę, badanie na obecność antygenu HBS - na nosicielstwo żółtaczki typu B, posiew z pochwy (w drogach rodnych mogą pojawić się paciorkowce typu B, które zagrażają dziecku) - w przypadku pozytywnego wyniku, w trakcie porodu kobiecie zostanie podany antybiotyk.

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Trwa ładowanie komentarzy...