Grupa naTemat

6. miesiąc ciąży. Płuca dziecka przygotowują się do oddychania

Prawo autorskie: valentinarr / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: valentinarr / 123RF Zdjęcie Seryjne Dziecko w 6 miesiącu ciąży intensywnie rośnie- pod koniec 27 tygodnia mierzy ok. 30 cm (od czubka głowy do stóp) i osiąga masę 600 - 700 g.
6 miesiąc ciąży przypada na 22,5 - 27 tydzień. Jest to przełomowy czas dla dziecka, gdyż właśnie w tym okresie płuca przygotowują się do oddychania. Jeśli dziecko urodzi się wcześniej ma większe szanse przeżycia!

Dziecko w 6 miesiącu ciąży intensywnie rośnie- pod koniec 27 tygodnia mierzy ok. 30 cm (od czubka głowy do stóp) i osiąga masę 600 - 700 g.

Jak wygląda dziecko w 6 miesiącu ciąży?
Twarz maleństwa w tym okresie jest już niemal do końca wykształcona. W 5 miesiącu otworzyły się nozdrza, teraz przyszła kolej na oczy. Otwierają się one między 22 a 24 tygodniem. Maluch potrafi nimi mrugać i wodzić wzrokiem. Oczy reagują też na zmianę i natężenie światła. Ok. 23 tyg. w dziąsłach pojawiają się zawiązki zębów stałych.

Jakie zmiany zachodzą w organiźmie malucha?
Wykształcają się komórki odpowiedzialne za świadome myślenie, a dziecko staje się bardziej wrażliwe na dźwięk i ruch. Porusza się już swobodnie i intensywnie. Mięśnie kończyn są dobrze rozwinięte, a ruchy bardziej skoordynowane. Dziecko potrafi chwytać w dłonie stopy, zacisnąć je w piąstki. Kręgosłup staje się coraz mocniejszy. Dzięki temu, że struktury kostne gromadzą większe ilości składników mineralnych, w badaniu USG można już zmierzyć długość kończyn i wykluczyć nieprawidłowości kręgosłupa i czaszki. Od 20 tyg. można też podczas badania zaobserwować ruchy oddechowe, które świadczą o dobrostanie dziecka.

W płucach rozwijają się pęcherzyki i naczynia krwionośne, oraz zaczynają one wytwarzać surfaktant- substancję, która chroni pęcherzyki płucne przed sklejaniem się i zapadaniem. Dzięki temu maluch jest już przygotowany do tego, by wdychać i wydychać powietrze.

Maluszek w 6 miesiącu życia płodowego porusza się już bardzo intensywnie. Dziękie temu, że jest bardziej świadomy może reagować na różne bodźce z otoczenia np. lękiem. Ma również swój własny, wypracowany rytm dnia, który przypomina rytm dnia jego mamy.

W tym czasie coraz intensywniej odczuwasz ruchy dziecka. Niekiedy może rozpychać się i kopać przez cały dzień. Brzuch jest coraz większy, a Tobie przybyło ok. 6 kilogramów.

Na jakie dolegliwości jesteś narażona w 6 miesiącu ciąży?
Charakterystyczny dla tego okresu jest świąd skóry brzucha, która rozciąga się i napina. Pamiętaj o pielęgnacji skóry, która jest narażona na rozstępy! Codziennie, systematycznie masuj skórę brzucha, ud, pośladków, piersi, przy użyciu preparatu przeciw rozstępom.Mogą pojawić się też bóle pleców, kurcze łydek, mrowienie w rękach i nogach. Te dolegliwości dokuczają szczególnie nocą, dlatego kobiety w tym okresie ciąży cierpią często na bezsenność.

Pojawia się też problem nietrzymania moczu - mięśnie macicy naciskają na pęcherz moczowy. Zmienność nastroju to już żadkość, ale możesz czuć się roztargniona i mieć problemy z koncentracją. 6 miesiąc ciąży to dobry czas, by zapisać się do szkoły rodzenia. Możesz dowiedzieć się tam jak przebiega poród, przygotować się do niego, poznać szpital i położne, a także uzyskać informacje na temat pielęgnacji noworodka. Jest to szczególnie ważne, gdy jesteś w ciąży po raz pierwszy.

Badania w 6 miesiącu ciąży
Oprócz badania ogólnego moczu, morfologii krwi, pomiaru masy ciała i ciśnienia tętniczego, które w ciąży wykonuje się systematycznie, między 24 a 28 tyg. lekarz zleci wykonanie testu obciążenia glukozą, wykrywającego tzw. cukrzycę ciężarnych. Badanie to polega na ocenie stężenia glukozy we krwi w 60 min po doustnym wypiciu 50 g glukozy (proszek rozpuszczony w szklance wody, który należy wypić w przeciągu 5 min), ok. 22 tygodnia wykonuje się tzw. USG połówkowe. Narządy wewnętrzne u dziecka są wystarczająco rozwinięte, aby je zmierzyć i ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Lekarz dokonuje oceny budowy czaszki, kręgosłupa, struktur mózgu, serca, nerek i żołądka. Można też określić płeć dziecka. Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o zapis USG na płycie DVD.

POLUB NAS NA FACEBOOKU

ZOBACZ TAKŻE:
WIĘCEJ NA TEMAT:
CiążaWirtualna szkoła mamZdrowie
Skomentuj