4. miesiąc ciąży. Syn czy córka? Przy odrobinie szczęścia poznasz płeć swojego dziecka

Prawo autorskie: czardases / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: czardases / 123RF Zdjęcie Seryjne Na początku 13 tygodnia jest wielkości dłoni. Mierzy ok. 16 cm, a jego waga to ok. 130 g.
Jesteś w 4. miesiącu ciąży. Co w tym czasie się z tobą dzieje? Sprawdź, co potrafi dziecko, gdy wkraczasz w 4. miesiąc ciąży.

Jak rozwija się dziecko w 4. miesiącu ciąży?
Przypada on na 13,5 - 18 tydzień. Właśnie zaczął się 2. trymestr. Na początku 13. tygodnia płód jest wielkości dłoni. Mierzy ok. 16 cm, a jego waga to ok. 130 g. Coraz bardziej przypomina małego człowieczka. Kończyny są już ukształtowane, nogi wydłużają się, by stać się dłuższe od ramion. Głowa - proporcjonalnie mniejsza w stosunku do reszty ciała. Widoczne są już rysy twarzy, zaczynają pojawiać się brwi i rzęsy, oczy są nadal zamknięte. Całe ciało pokrywa meszek, zwanym lanugo. Skóra jest przeźroczysta i widać przez nią naczynia krwionośne, ok. 17. tyg. zaczyna wytwarzać ,,maź płodową " - tłustą substancję, która pokrywa skórę dziecka aż do czasu porodu i zabezpiecza ją przed nadmiernym nasiąkaniem wodami płodowymi. Maluch ma już linie papilarne, a na palcach dłoni i stóp pojawiają się miniaturowe paznokcie.W 14. tygodniu ciąży, przy odrobinie szczęścia, podczas badania USG możesz poznać płeć swojego dziecka, gdyż widoczne są już cechy płciowe. Mózg maluszka dojrzewa. Powstają liczne połączenia nerwowe, a kora mózgowa jest pofałdowana. Tkanka chrzęstna zaczyna kostnieć. Serce pracuje bardzo intensywnie. Przepompowuje ok. 30 l krwi na dobę i bije w tempie 120 - 160 uderzeń na minutę (dwa razy szybciej niż Twoje).

Jakie umiejętności posiada dziecko w 4. miesiącu ciąży?
Maluszek potrafi już ssać kciuk i wkładać paluszki do buzi - nie tylko ćwiczy odruch ssania, ale też uspokaja się, gdy np. jest mu smutno, lub gdy ty masz gorszy nastrój (uważaj na swoje emocje - bądź spokojna, gdyż twój niepokój odczuwa także dziecko). Malec połyka płyn owodniowy, rozpoznaje jego zapach i smak (w 4. mies. ciąży ilość wód płodowych zwiększa się - łagodzą one wstrząsy i utrzymują stałą temperaturę).

Dziecko słyszy dźwięki, a nawet może je rozpoznawać! 14 - 17. tydzień to czas największej ruchliwości. Twoje dziecko przeciąga się, wygina, porusza ramionami - dzięki temu mięśnie, stawy i kości pracują lepiej.

Jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety w 4. miesiącu ciąży?
Skóra i włosy wyglądają lepiej, a ty możesz odczuwać przypływ energii. Stopniowo wzrasta apetyt, a zaokrąglenie kształtów może powodować, że ciąża stanie się widoczna. Wzrost masy ciała niekiedy skutkuje obrzmieniem wokół kostek i stóp, a także nasileniem się żylaków. Piersi nadal powiększają się, jednak zwykle zmniejsza się ich obrzęk i bolesność. W 4. miesiącu ciąży często pojawia się wrażliwość dziąseł, które stają się obrzmiałe, zaczerwienione i mogą krwawić. Zadbaj o swoje zęby w ciąży i regularnie odwiedzaj stomatologa!

W związku z tym, że 14 - 17. tydzień ciąży to czas największej ruchliwości dziecka, pod koniec miesiąca możesz zacząć odczuwać pierwsze ruchy dziecka! Początkowo będą one przypominać głaskanie, lekkie muskanie, niektóre kobiety określają je jako ,, bąbelki " lub ,,motyle w brzuchu ".

Jak się możesz czuć w 4. miesiącu ciąży?
Poczujesz zadowolenie i uspokojenie, bo twoja psychika zacznie wracać do normy. Niewykluczone, że będziesz odczuwać większą ochotę na seks (pochwa staje się bardziej elastyczna i ukrwiona). Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz uprawiać seks nawet do końca 9. miesiąca.

Zalecenia dla kobiet w 4. miesiącu ciąży
To dobry czas, by o ciąży powiedzieć w pracy. Należy pamiętać, że niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego.

Badania, które należy wykonać w 4. miesiącu ciąży:
- morfologia krwi
- badanie ogólne moczu
- USG - dla oceny prawidłowości rozwoju dziecka (między 18 a 22 tyg)

POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...