5 prostych zasad, jak skompletować wyprawkę dla pierwszoklasisty i nie zwariować

Prawo autorskie: dotshock / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: dotshock / 123RF Zdjęcie Seryjne
Kończy się sierpień, co nieuchronnie oznacza, że wielkimi krokami, jak co roku, zbliża się... wyprawa do krainy plasteliny, bloków technicznych i papierów kolorowych! Jeśli z łezką w oku wspominasz swój pierwszy worek z muchomorkiem albo pierwszy zestaw żelowo-brokatowych długopisów, który w koleżankach z ławki budził najgorsze złodziejskie instynkty, zakupy w “papierniczym” postrzegasz pewnie jako jeden z najjaśniejszych punktów rodzicielstwa. Ten piękny moment łatwo jednak zrujnować.

Bo jak tu rozkoszować się słodkim dylematem, czy w tym roku zdecydować się na piórnik-saszetkę, czy jednak standardowy, z pełnym wyposażeniem, kiedy w sklepie grasują dzikie tłumy pędzących nie wiadomo gdzie rodziców? Jak skompletować pełną gamę pisaków, kiedy znudzone dziecko ciągnie nas za rękę i marudzi: “Mamo, ja właściwie tego nie potrzebuję...”. No jak?! Podpowiadamy.

1. Bądź koleżeńska

Na początku przypomnijmy: to nie jest wyprawka dla ciebie. Oznacza to mniej więcej tyle, że nie chcemy powtórki z zeszłego roku, kiedy wydałaś fortunę na cudny tornister z konikami, na widok którego, nie wiedzieć czemu, twoje dziecię rozpłakało się rzewnymi łzami, a potem zadeklarowało, że prędzej pójdzie do szkoły z reklamówką niż “czymś takim”. Nikt nie mówił, że rodzicielstwo jest łatwe – musisz się dostosować.

2. Traktuj FOMO poważnie

Drugą, poza długoterminowym fochem, konsekwencją twojej wyprawkowej samowolki może być FOMO, czyli “fear of missing out”. W naszych szkolnych realiach “strach przed wykluczeniem” oznacza mniej więcej tyle, że jeśli kupisz młodemu piórnik z Realem, bo wolisz jasne pastele od burych granatów Barcy, to lepiej od razu rezerwuj miejsca w strefie VIP na Camp Nou. Mniej więcej tyle będzie cię kosztowało odbudowanie reputacji młodego kibica w grupie rówieśniczej (ta sama zależność dotyczy Pocahontas i Księżniczki Elzy).

3. Zróbcie listę

Zauważ, że w powyższym nagłówku pojawia się liczba mnoga. Mając w pamięci dwa poprzednie podpunkty, zaangażuj dzieci w proces zakupowy. Usiądźcie razem i (razem!) zastanówcie się, czego potrzebujecie, znaczy, potrzebuje. Twoje dziecko. Zajrzyjcie na Bookbook i porównajcie różne kolekcje. Sklep internetowy ma nad tradycyjnym tę przewagę, że możecie zrobić zakupy “na sucho”: najpierw swój koszyk kompletuje dziecko, potem ty, a na koniec porównujecie ich zawartości. Negocjacje, co ostatecznie wybrać, łatwe nie będą, choć istnieje szansa, że w domowym zaciszu łatwiej niż w zatłoczonym hipermarkecie, dojdziecie do kompromisu.

4. Rozłóżcie zakupy na raty

Z kompletowaniem wyprawki nie warto się spieszyć, warto natomiast zastanowić się, w jaki sposób je sfinalizować. W przypadku zakupów w internecie, prawdopodobieństwo, że ktoś bezczelnie sprzątnie wam sprzed nosa ostatnie pudełko kredek z limitowanej edycji, jest mniejsze. Poza tym, internet kocha promocje i obniżki – nawet w szczycie sezonu (na Bookbooku jest na przykład promocja na plecaki).Z drugiej strony, wszystkie zakupy dokonywane przez internet, oprócz niezaprzeczalnych zalet, mają swoje wady. Tak samo, jak nie przymierzysz wirtualnie sukienki, nie wypróbujesz też długopisu. Jeśli jednak na myśl o dzikich tłumach w sklepach wielkopowierzchniowych robi ci się słabo, zaufaj bardziej kameralnym punktom. Księgarnie takie jak Bookbook z reguły mają szerszy asortyment, bardziej kompetentną obsługę no i towar wyższej jakości, niż w hiper-sieciówkach.

5. Pamiętaj - lepiej raz, a dobrze

Ostatecznym argumentem za tym, aby w kwestiach papierniczych trzymać się dziecięcej intuicji są, niestety, pieniądze. Raz jeszcze odwołajmy się do historii z tornistrem. Tani nie był, prawda? Ten drugi też nie. A można było kupić jeden? Można było.
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...