Spodziewacie się drugiego dziecka? 6 rzeczy, które zmienią się nieodwracalnie

Prawo autorskie: jlombard / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: jlombard / 123RF Zdjęcie Seryjne
„Poradziliśmy sobie z pierwszym dzieckiem, z drugim będzie łatwiej” – myślą często rodzice, którzy spodziewają się kolejnego już potomka. Nic bardziej mylnego! Drugie dziecko potrafi bardzo zaskoczyć doświadczonych rodziców.

Gdy kobieta po raz pierwszy zostaje matką, w jej życiu zachodzi prawdziwa rewolucja. Ale to nie oznacza, że przy drugim dziecku nie ma żadnych zaskakujących zmian. Bo jeśli wydaje ci się że doskonale wiesz, jak radzić sobie z niemowlakiem, to masz rację – tylko ci się wydaje. Każdy maluch jest zupełnie inny. Nasz maluch też może się zupełnie różnić od starszego brata lub siostry. Co będzie inne przy drugim dziecku? Zupełnie wszystko.

Zupełnie inne dziecko. Każde dziecko ma inny temperament, charakter, potrzeby związane z jedzeniem i snem. Pierwsze dziecko niemal od początku przesypiało całe noce? Z drugim może nie być tak różowo. Przy pierwszym nie miałaś żadnych problemów z karmieniem piersią? Niewykluczone, że tym razem się pojawią. Ale nie chodzi o to, żeby straszyć. Przecież może też być zupełnie inaczej i drugi maluszek może okazać się dużo mniej wymagający od swojego starszego rodzeństwa.


Zupełnie inna sytuacja rodzinna. Kiedyś całą swoją uwagę mogliście skupić na waszym jedynym maluszku. A to właśnie dlatego, że był jedyny. Teraz? Owszem, macie niemowlaka, który bardzo was obojga potrzebuje. Ale jest przecież jeszcze kilkulatek, który tęskni za długimi godzinami spędzanymi z rodzicami i nie bardzo rozumie zmiany, jakie zaszły w rodzinie.


Zupełnie inne nastawienie. Chcielibyśmy dać każdemu z naszych dzieci jak najwięcej czasu i uwagi. Ale się nie rozdwoimy, a doba nijak nie chce mieć więcej niż dwadzieścia cztery godziny. Dlatego nie ma innego wyjścia, jak trochę odpuścić. I nie ma w tym niczego złego. Już niedługo rodzeństwo nauczy się bawić ze sobą. I na pewno bardzo to polubi!
Zupełnie inne zarządzanie czasem. Pierwsze dziecko nauczyło was dobrej organizacji? Teraz jeszcze bardziej podniesiecie swoje kompetencje w tym zakresie. Praca, bieg do żłobka, zakupy na cały tydzień, zabawa z dzieciakami – jakoś uda wam się to wszystko pogodzić. I wiesz co? I tak znajdziecie trochę czasu dla siebie.

Zupełnie inne zmęczenie. Ale nie jest tylko różowo. Do tej pory mieliście problemy z wyspaniem się, teraz to już będzie po prostu niemożliwe. Liczba domowych obowiązków będzie rosła jeszcze szybciej niż dotychczas. Ale pewne jest, że na pewno sobie poradzicie!

Zupełnie nowe szczęście. Ty i twój partner bardzo się kochaliście. Łączące was uczucie dało ci szczęście. Potem na świecie pojawiło się wasze dziecko o odkryłaś w sobie zupełnie nowe pokłady miłości. Tak, kiedy rodzi się kolejny maluszek staje się on kolejną osobą, w której zakochujecie się bez pamięci. I w ten sposób w waszym domu jest jeszcze więcej miłości, radości i szczęścia.
Trwa ładowanie komentarzy...