Szkoła inna niż wszystkie. Bez dzwonków, ocen, z połową zajęć na dworze i nie tylko. Zainteresowani?

Prawo autorskie: tonobalaguer / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: tonobalaguer / 123RF Zdjęcie Seryjne
"Priorytetem jest budowanie relacji z dzieckiem, rozwijanie jego zainteresowań i kreatywności, a nie presja na wynik w realizowaniu podstawy programowej" - pisze radiogdansk.pl, bo właśnie tam, w gdańskiej Oliwie, mieści się szkoła nazwana Żyrafią Osadą.W niej dzieci mają mieć wpływ na treści. Co to oznacza? Zacznijmy po kolei.
Dzień rozpoczynać się będzie wspólnym śniadaniem, po którym wszyscy zasiądą w kręgu by luźno porozmawiać jakie jest ich samopoczucie, co ich mocno zainteresowało, poruszyło itd. Następnie, idąc autorską metodą projektu, nauczyciel będzie proponował temat, a to dzieci wybiorą drogę i sposoby w obszarze danego zagadnienia, oczywiście realizując obowiązkową podstawę programową, tylko inaczej, kreatywnie.

Dzieci będą często pracować w grupach ucząc się planowania pracy i działań, zarówno dla siebie, jak i w obrębie grupy, gdzie każdy będzie miał swoje zadanie. Jest to też obszar, w którym dziecko będzie mogło podążać zgodnie ze swoimi preferencjami.Następną nowością są bloki tematyczne, które odbywać się będą w drugiej połowie dnia, np.: kreatywność, muzyka, angielski. Do tego w poniedziałki dzieci będą rozwijać się wyłącznie interpersonalnie i w zakresie kulturoznawstwa, a piątki w całości będą dotyczyć krajoznawstwa, w całości poza murami budynku.

Idea Porozumienia bez Przemocy
"Pomysł stworzenia szkoły empatycznej wynika z potrzeby serca. Moja 8-letnia córka źle czuje się w tradycyjnej szkole, więc szukałam dla niej innego rozwiązania. Syn natomiast jest w przedszkolu niepublicznym Żyrafa, które prowadzone jest według idei Porozumienia bez Przemocy. Zależy mi na tym, aby kontynuował naukę w tym duchu"- dla radiogdańsk.pl mówi Katarzyna Szadziewska-Łanecka, Prezes Zarządu Gdańskiej Fundacji Strefa Porozumienia bez Przemocy.

Szkoła ma kilka naczelnych celów: bliski kontakt ze światem (ekologia, środowisko, zdrowie odżywianie, szacunek dla zwierząt itd.) - ok. 50 procent zajęć ma się odbywać na łonie natury, doświadczony zespół (pedagodzy, trenerzy, menadżerowie), odmienny system oceniania postępów w nauce (sprawdzanie wiedzy nie na końcu, a początku nauczania, by znaleźć odpowiednie środki do pomocy w jej przyswojeniu, konkretna informacja nad czym uczeń powinien popracować), jak i zachowania (rozmowa, analiza), oraz stosowanie tzw. języka żyrafy.
"Chcemy pokazać od najmłodszych lat, jak poruszać się w sferze własnych uczuć, jak wyrażać siebie i mówić o swoich potrzebach. Dzięki temu dzieci lepiej będą mogły rozwijać swój potencjał. Będziemy też organizować warsztaty dla rodziców, by mogli wspierać dzieci w domu"- w lokalnym radiu wyjaśnia trenerka Joanna Szlązak.

Szkoła chce mieć specjalistów w swojej dziedzinie z doświadczeniem, nie tylko pedagogów, dlatego np. o geografii i kulturach świata będzie mówić podróżniczka, a zajęcia na zewnątrz poprowadzi instruktorka ZHP, trenerka metody Biegun (jej autorem jest Marek Kamiński, podróżnik, polarnik i przedsiębiorca. Dotyczy ona pokonywania granic i przekraczania siebie, ma pomagać w odkrywaniu motywacji).

W tej chwili trwa rekrutacja do klas I - III. Szkoła rusza od września, a już spotyka się z zarzutami, że ich podopieczni mogą sobie nie poradzić w życiu. Ludzie mają wątpliwości, czy dzieci nie będą zanadto chronione? Wychowywane pod kloszem, z dala od realnego, czasami brutalnego świata. Takie wychuchane, wydmuchane...

Według założycieli szkoły jest wręcz odwrotnie. To, co najważniejsze w dzisiejszym świecie to samoświadomość, umiejętność wyrażania siebie i tego chcą uczyć dzieci.


Źródło: radiogdansk.pl, coaching.focus.pl
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...