5 sprawdzonych i skutecznych sposobów wspierania zainteresowań dziecka

Fot. Materiały Prasowe
Fot. Materiały Prasowe
Taniec, piłka nożna, bieganie, sporty walki, jazda konna, śpiew, projektowanie… Aktywności, które mogą zaciekawić dzieci jest naprawdę mnóstwo. I bardzo dobrze! Dzięki temu nasze pociechy mają ogromne możliwości rozwoju. Oczywiście, najistotniejsza i niezastąpiona jest tu rola rodzica, który powinien wspierać i podsycać zainteresowania swojej pociechy. Jak robić to najefektywniej?

Zaakceptuj
Dzieci są najczęściej wulkanami energii, dlatego warto poszukać dla nich hobby, które pozwoli im ją dobrze spożytkować. Wiosenna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu - to dobra okazja, żeby znaleźć wraz z dzieckiem nową pasję: rower, rolki, hulajnogę, piłkę nożną, siatkówkę. Wspólnie uprawiany sport może być świetną zabawą dla całej rodziny!

Niektóre maluchy przejawiają inne zdolności niż te związane bezpośrednio ze sportem, np. językowe, matematyczne, techniczne, informatyczne. Ważne jest, żeby w procesie odkrywania zainteresowań nie ograniczać dziecka i pozwolić mu znaleźć swoją własną drogę. Nawet jeśli pasja dziecka to dla was czarna magia, nie próbujcie odwodzić go od nowego hobby. Najlepsze, co możecie mu w tej sytuacji dać, to akceptacja i zainteresowanie. Poproście malucha, żeby wprowadził was w tajniki swoich zainteresowań uważnie słuchajcie tego, co ma wam do przekazania. Jeśli nie jesteście w stanie pomóc swojemu dziecku w rozwijaniu jego pasji, wspólnie poszukajcie miejsc, w których pozna inne osoby interesujące się tym samym tematem.

Może cię zainteresować także: Weź udział w konkursie „Barbie dla Reserved Kids"

Pomagaj i zachęcaj do rozwoju
Dziecięce pytania są w stanie zmęczyć niejednego rodzica. Jeśli jednak chcemy wychować dziecko ciekawe świata i wszechstronnie rozwinięte, nie pozostaje nam nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość. Zainteresowane dziecko będzie pytać o najdrobniejsze szczegóły i wymyślać coraz to bardziej abstrakcyjne rozwiązania. I dobrze! Dajcie się ponieść dziecięcej wyobraźni i fantazji. To niezwykle cenna umiejętność, którą warto razem rozwijać.


Wyobraźnia przydaje się nie tylko w szkole i podczas prac plastycznych, lecz można ją także wykorzystać w zabawach ruchowych! Pamiętacie takie gry jak klasy, baba jaga patrzy czy berek? Spróbujcie wymyślić ich własne modyfikacje. A może ustalicie nowe zasady jakiegoś znanego sportu? Niezwykle ważne jest uczestniczenie wraz z dzieckiem w jego aktywnościach. Jeśli chcemy zaszczepić w nim pasję, musimy stanowić dobry przykład. Ponadto wspólnie spędzony czas pomaga zacieśniać rodzinne więzi.

Stój u boku dziecka
Innym przykładem rozwijania zainteresowań jest praca z dzieckiem, które lubi tworzyć - np. projektować ubrania. Choć może się wam wydawać, że w tej dziedzinie niewiele możecie dziecku zaproponować, jest inaczej. Obejrzyjcie z nim pokaz mody, zróbcie album na wszystkie projekty, zabierzcie je do sklepu, żeby mogło na żywo obejrzeć i dotknąć poszczególnych tkanin. Pozwólcie mu też samodzielnie komponować swoje stylizacje. Aktywnym maluchom, które lubią projektować na pewno przypadnie do gustu najnowsza kolekcja marki Barbie dostępna w Reserved Kids. Znajdziecie w niej zarówno spodnie, koszulki, buty, jak i bieliznę, chusty, czapki czy torby. Daje to mnóstwo możliwości stworzenia stylizacji, które będą modne, dobre jakościowo, a przede wszystkim bardzo wygodne. Ubrania z tej serii doskonale nadają się do uprawiania sportu, dzięki czemu łączenie różnych pasji dziecka jest jeszcze łatwiejsze.

Nie rób z przyjemności przymusu
Dziecięca motywacja nie zawsze wystarcza, żeby dokończyć podjęte wyzwanie. Rolą uważnego rodzica jest zachęcanie do rozwijania zainteresowań, ale nie wymuszanie. W ten sposób nawet największa przyjemność może zmienić się w uciążliwy obowiązek. Jeśli wasze dziecko lubi tańczyć, to cudownie, jednak wielogodzinne treningi kilka razy w tygodniu, mogą być dla niego zbyt dużym obciążeniem. Maluch, rozwijając swoje zainteresowania, powinien mieć poczucie, że zyskuje (frajdę, doświadczenie, umiejętności), a nie traci (siłę, czas, przyjemność). Pasja nie stanie się też przymusem, kiedy będziecie działać wspólnie! Dla dziecka każda aktywność, która wykonywana jest wraz z rodzicem, staje się dużo bardziej ciekawa i atrakcyjna!

Dobrze się bawcie
Wychwytywanie, kształtowanie i rozwijanie dziecięcych zainteresowań to ważne zadanie każdego rodzica. Według badań osoby, które mają jakąś pasję, są szczęśliwsze, mniej podatne na stres oraz rzadziej chorują na depresję. Wspólnie uprawiany sport pomoże wam wypracować lepszą kondycję fizyczną, a dobre wspomnienia, które przy tym powstaną, na zawsze zostaną w pamięci dziecka. Czas, który poświęcimy, żeby wspomóc dziecięce pasje, może okazać się najlepszą inwestycją zarówno w szczęśliwe dzieciństwo, jak i dobrą przyszłość.
Trwa ładowanie komentarzy...