14 rzeczy, których trzeba się pozbyć z domu. I to już!

Prawo autorskie: ninamalyna / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: ninamalyna / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wiosenne porządki - czas start! Niektórzy może już to mają za sobą, inni jeszcze się ociągają. Ja należę do tych drugich, częściowo. Oj, ciężko mi się za nie zabrać, a jak już się uda, to "na raty". Warto zrobić sobie listę rzeczy, których bezwzględnie powinniśmy się pozbyć, a praca pójdzie nam sprawniej - jestem w trakcie notowania. Jesteśmy zawaleni rozmaitymi przedmiotami, a wielu ma tendencję do chomikowania - "a, jeszcze się przyda", "jeszcze można używać" itd. Co ciekawe przeróżne rzeczy codziennego użytku mogą być zwyczajnie dla nas szkodliwe, o czym nawet ci najbardziej skrupulatni mogli nie wiedzieć. Tymczasem bezkarnie zalegają w naszych domach.

MY, KOBIETY
Błyszczyki
Przejrzyjcie je starannie. Data ważności nie widnieje na nich bezpodstawnie. Liczba konserwantów stosowanych do produkcji błyszczyków sprzyja rozwojowi bakterii, które mogą wywołać nawet np. zapalenie opon mózgowych czy posocznicę. Ważne, żeby w porę się ich pozbywać.

Tusz do rzęs
Pompując do niego powietrze nie tylko powodujemy, że szybciej nam wysycha, ale przede wszystkim, przez wilgoć rozwija się w nim wiele zarazków. Dlatego po 2,3 miesiącach użytkowania, każda z nas powinna się go pozbyć. Lepiej więc używać jednego tuszu (mi się zdarzało korzystać z trzech, zamiennie), to zdąży na się zużyć przed czasem.


Biustonosze
Zwłaszcza po ciążach trochę mi się ich nagromadziło. Oj nagromadziło. W trzech wariantach rozmiarowych. Z czego teraz 3/4 do niczego się nie nadaje, albo są... za duże. Ważne jest żeby pozbywać się tych rozciągniętych, co nie tylko zmniejszy ból pleców, ale też... spowolni naturalny proces starzenia się tkanki piersi.

Filtry przeciwsłoneczne
Przeterminowany - po prostu nie działa. Substancje chemiczne, które blokują wpływ słońca na naszą skórę (m.in. chronią skórę przed starzeniem i rakiem), rozkładają się w czasie.

Ubrania
Nie oszukujmy się kolejny rok. Są takie, które czekają na: lepsze dni, utratę kilogramów itp. Nie dość, że wzbudza to poczucie winy i rodzi frustrację, to zawala szafę! Połowy rzeczy nie miałam na sobie ponad dwa lata. Części się już pozbyłam, oddałam w różne miejsca, ale to jeszcze nie koniec. Trzeba się zmierzyć z tymi, do których ma się sentyment. Wierzę, że mi się uda.

Buty do biegania
Buty do biegania powinny być zmieniane po przebiegnięciu w nich 600–800 km. Gdy buty się zużywają, tracą miękkość i mniej chronią nasze stopy, za to bardziej obciążają mięśnie, kości i ścięgna, co zwiększa ryzyko urazów.

Futerał na soczewki
Powinno go się wymieniać co trzy miesiące. Przy okazji porządków znalazłam 4 takie pojemniczki, które na pewno mam dłużej niż rok. Nie ma żartów, bo nieprzestrzeganie tych zasad grozi infekcjami oczu, np. owrzodzeniem rogówki
KUCHENNE REWOLUCJE

Plastikowe deski
Wymienić, albo pozbyć się ich całkiem. Na desce do krojenia żyje 50 razy więcej bakterii niż na desce klozetowej. Mniej niebezpieczne są deski drewniane, ponieważ zawierają żywice, która jest naturalnie antybakteryjna.

Plastikowe pojemniki
Te zużyte, służące nam już jakiś czas - wyrzucić natychmiast. Wykonane z przezroczystego, sztywnego tworzywa sztucznego lub z poliwęglanu (PC) zawierają BPA, czyli Bisfenol A (stosowany do produkcji butelek, pojemników na żywność, aluminiowych puszek). Wpływa to na poziom hormonów w naszym organizmie i przyczynia się do rozwoju niektórych chorób, na przykład nowotworów.

Przyprawy
Wszystkie po jakimś czasie tracą swoje właściwości. Przejrzyjcie swoje zbiory dokładnie. Wszelkie mieszanki przypraw na ogół są ważne 1-2 lata. Zioła: 1-3, przyprawy zmielone: 2-3, a z kolei te w całości: 3-4 lata.

NIE RYZYKUJ

Leki
W apteczce dobrze jest robić częste porządki. Co chwilę dochodzą nam nowe syropki, tabletki, witaminy (odkąd zostałam mamą z niczym się tam nie mieszczę. Skąd się tyle tego wzięło?!), więc warto zrobić w niej więcej miejsca. Ale kluczowe jest tu... zdrowie całej rodziny. Przeterminowane leki słabną, a niektóre zmieniają kompozycję chemiczną. Zażycie ich może wywołać bardzo niebezpieczne skutki uboczne.

Odświeżacze powietrza
Ostatnie badania wykazały, że odświeżacze, nawet te bezzapachowe, są szkodliwe dla dzieci. Zawierają substancje nazywane ftalanami, które obniżają poziom testosteronu i zakłócają rozwój narządów płciowych.

INNE, "WIELCE" NIEZBĘDNE

Magazyny i czasopisma
Miałam ich całe stosy! Ale się pozbyłam. Naprawdę nigdy do nich nie zajrzałam i zapewne ty też. Leżały odłożone i tylko maluchy czasami je darły, robiliśmy też samoloty. Zostawiłam sobie dwa ulubione numery i wyrwałam kilka interesujących mnie stron z innych. Naprawdę nikt nie będzie tego czytał. Chyba, że chcesz żeby w przyszłości stały się... reliktem przeszłości. To spakuj w karton i wynieś na strych, albo do piwnicy.

Zabawki
Te stare, zniszczone. Autko, które nie jeździ, bo kółek mu brak i nie wiadomo gdzie są, czy puzzle, których połowę zjadł pies. Funkcji swoich nie spełniają i do tego zagracają. Po prostu trzeba się tego pozbyć i już.

Na koniec - szuflada
Nie ważne czy górna, czy ta na dole komody, ale chyba każdy taką w domu ma. Istna skarbnica gadżetów rozmaitych. Tam jest absolutnie wszystko: monety, śrubki, baterie, błyszczyki, taśma klejąca, zakrętki, paragony, krem do rąk, stare okulary - tak mniej więcej wygląda moja. Nie mam do tego siły. Zostawię sobie coś na przyszły rok :).

Źródło: polityka.pl, onet.pl
Trwa ładowanie komentarzy...