Uwaga! 500 plus ma luki i możesz nie dostać nawet złotówki...

Prawo autorskie: dolgachov / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: dolgachov / 123RF Zdjęcie Seryjne
Hasła programu "500 plus" w kampanii wyborczej PIS, były punktem najgłośniejszy. Mówiono, że będzie dotyczył każdej rodziny, każdego dziecka. Okazało się inaczej. Wiele samotnych matek jedynaków i tych zarabiających nieco ponad wymyślone minimum, nie ma co liczyć na wparcie. Również te rodziny, które poprzestały na razie na jednym dziecku, nie czują się zachęcone.

Teraz odkryto kolejny problem. Okazuje się, że jeśli rodzina z jakiś powodów, ma zajęcie komornicze na swoim koncie - matka, ojciec, czy inny prawny opiekun - to kwota 500 zł na dziecko może im zostać zajęta i zabrana na poczet długu. Według przepisów, owe świadczenia nie podlegają egzekucji komorniczej, to jednak w praktyce mogą one faktycznie zniknąć z konta rodziców.

Problem nie jest nowy. W artykule NaTemat.pl , komornik sądowy Robert Damski tłumaczy:
"Gdy matka (ojciec) otrzymująca alimenty na dziecko jest dłużniczką i na jej konto wchodzi komornik, to egzekucji podlegają także alimenty. Dzieje się tak mimo, iż prawo wyłącza je z egzekucji komorniczej. Dlaczego? Brakuje prostego zabezpieczenia - przepisu, by bank był zobowiązany do "zamrażania" na koncie alimentów, tak by komornik nie miał do nich dostępu. Komornicy apelują o to od lat. Komornicy nie są pozbawieni serca, ale po prostu nie wiedzą, że część pieniędzy na koncie matki (ojca) to alimenty i nie mają możliwości, by to sprawdzić."

Więcej tutaj: Kolejne dziury w projekcie...

Również w superexpressie przeczytamy:
"500 złotych na dziecko nie podlega żadnej ochronie, jeżeli zostanie przelane na konto. Jeżeli komornik poczeka, aż środki znajdą się na koncie, to po prostu je zajmie - mówi nam mecenas Tomasz Parol, który w tej sprawie złożył w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej propozycję poprawki. "


Ministerstwo wydaje się nic nie wiedzieć o potężnej luce w nowym projekcie 500 plus. Jednak dziwi fakt, że w kwestii alimentów ten problem istnieje od lat i przez te wiele lat - nie został naprawiony. Czy w końcu przejrzy na oczy i coś z tym zrobi?

Źródło: se.pl, natemat.pl
Trwa ładowanie komentarzy...