Kiedy choruje cała rodzina. Jak rozpoznać rodzaj kaszlu i skutecznie poradzić sobie z infekcją

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/rodzina-dla-dzieci-kochanie-457235/]sathyatripodi[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / sathyatripodi / CC0 Public Domain
W żłobku, przedszkolu i w szkole infekcje dróg oddechowych rozprzestrzeniają się z wyjątkową łatwością i dzieci regularnie „przynoszą” je do domu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że infekcja rozprzestrzeni się kolejno na poszczególnych członków rodziny. Kaszel jako jeden z uciążliwych objawów infekcji mocno daje się we znaki zarówno małym dzieciom, które same nie potrafią sobie z nim poradzić, jak i dorosłym, dla których jest niedogodnością znacznie utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Chcesz, by problem kaszlu przestał męczyć twoich domowników? Sprawdź, jaki lek wybrać, by był odpowiedni dla całej rodziny.

Dobra diagnoza to podstawa

Trafne określenie rodzaju kaszlu jest kluczowe dla podjęcia decyzji, jaki lek zastosować. Z kolei właściwy dobór leku decyduje o skuteczności leczenia. Chcesz szybko pozbyć się kaszlu? Pamiętaj, by najpierw właściwe rozpoznać, jaki rodzaj kaszlu męczy twoich domowników. Czy jest to kaszel suchy (nieproduktywny – bez wydzieliny), czy mokry (produktywny – z wydzieliną).

Kaszel suchy towarzyszy uczuciu „drapania” lub łaskotania w gardle, nasila ból gardła i nadwyręża mięśnie klatki piersiowej. Najczęściej pojawia się na początku infekcji. Może być dla dziecka bardzo męczący i często nasila się w nocy. Kaszel suchy powinno się łagodzić lekami przeciwkaszlowymi.

Kaszel mokry z kolei jest związany z odkrztuszaniem zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Jeśli Twoje dziecko kaszląc, usiłuje odkrztusić gęstą wydzielinę oskrzelową, należy wspomóc naturalny proces pozbywania się jej nadmiaru, stosując leki wykrztuśne, dla dzieci głównie w postaci syropów (leków bez recepty) lub płynu do inhalacji (leku na receptę).


Chcesz poznać proste i sprawdzone metody, jak odróżnić kaszel mokry od suchego? Weź udział w naszym konkursie: opowiedz, jakie znasz sposoby na łagodzenie objawów infekcji, w tym kaszlu, i wygraj miejsce na warsztatach z ekspertem.

Smacznie i bezpiecznie
Jeśli kaszel mokry dokucza niemowlakowi, lekarz najprawdopodobniej przepisze Twojemu dziecku Mucosolvan - płyn do inhalacji. W przypadku niemowląt, które nie mają jeszcze w pełni wykształconego odruchu kaszlu, pamiętaj także o oklepywaniu. Oklepywanie to łatwy zabieg pielęgnacyjny, który możesz samodzielnie przeprowadzać nie tylko u małych, ale również u starszych dzieci.

Korzyści są wymierne: oklepywanie ułatwia odkrztuszanie wydzieliny i zwiększa skuteczność leku wykrztuśnego, dzięki czemu twoje dzieci szybciej wrócą do zdrowia. Wyczerpujące informacje na temat oklepywania oraz cenne wskazówki i filmy, jak należy przeprowadzać inhalacje i oklepywać dzieci w każdym wieku, znajdziesz na stronie www.kaszeludzieci.pl. Jeśli kaszel mokry utrzymuje się i lekarz zaleci kontynuację stosowania leku wykrztuśnego, zapytaj w aptece o Mucosolvan dostępny bez recepty.

Chcesz spotkać się z ekspertem z Centrum Zdrowia Dziecka, dowiedzieć się jak opiekować się chorym maluchem i udzielać pierwszej pomocy dzieciom? Weź udział w konkursie: opowiedz, jakie znasz sposoby na łagodzenie objawów infekcji, w tym kaszlu i wygraj miejsce na warsztatach z ekspertem.

Dzieciom najłatwiej i najbezpieczniej jest podawać leki w postaci płynnej, stąd zarówno dla przedszkolaka, jak i gimnazjalisty warto zastosować syrop. W wyborze odpowiedniego preparatu warto zwrócić uwagę na smak oraz granicę wieku, od jakiego dany lek może być stosowany. Dzieci chętniej przyjmują leki, których smak kojarzy im się z owocami i mają przyjemny zapach.

W celu ułatwiania odkrztuszania podczas kolejnej infekcji w rodzinie możesz wypróbować produkty stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych, np. syrop Mucosolvan MINI (15 mg/5 ml) o smaku owoców leśnych. Jest też syrop Mucosolvan (30 mg/5 ml) o smaku truskawki i wanilii. Jeden i drugi jest słodki i ma owocowy aromat. Nie zawiera cukru, alkoholu, ani sztucznych barwników.

Zarówno syrop Mucosolvan, jak i syrop Mucosolvan MINI nie zawierają również żadnych składników będących potencjalnym źródłem glutenu. Mogą być stosowane przez wszystkich członków rodziny, również przez dzieci od 1. roku życia.

Zaletą syropów jest wygodne dawkowanie. Nie musisz przeliczać dawek na masę ciała dziecka, Syrop Mucosolvan i syrop Mucosolvan Mini jest dawkowany w zależności od wieku, a do opakowania dołączona jest miarka umożliwiająca precyzyjne dawkowanie.

Kompleksowo i skutecznie
W przypadku leczenia kaszlu mokrego podczas infekcji dróg oddechowych dobrze jest zastosować preparat, który działa kompleksowo. Chcesz, by mokry kaszel przestał męczyć Twoją rodzinę? Wybierz środek, który normalizuje produkcję i wspomaga transport śluzu w drogach oddechowych. Tak działa ambroksol – substancja czynna leku Mucosolvan, która wykazuje potrójne działanie: rozrzedza gęstą wydzielinę w drogach oddechowych, pomaga ją usunąć i chroni przed jej ponownym zaleganiem. W efekcie ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel.
Zawarta w leku Mucosolvan substancja lecznicza ma też właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz ułatwia penetrację niektórych antybiotyków do oskrzeli i płuc. Zależy ci, by złagodzić objawy infekcji bakteryjnej? Spytaj lekarza, czy Mucosolvan zwiększa wchłanianie antybiotyku, którego stosowanie ci zalecił. Jeśli tak, organizm twojego dziecka może szybciej rozprawić się z infekcją.

Lubisz nowości i cenisz wygodę? Nie musisz już nosić syropu wykrztuśnego w torebce. Dla dzieci powyżej 6. roku życia i dorosłych są pastylki miękkie do ssania Mucosolvan, a dla dorosłych także tabletki Mucosolvan pozwalające na wygodne stosowanie leku poza domem – w pracy czy w podróży.

A jeśli w nocy dokucza ci kaszel suchy, sięgnij po syrop Mucotussin i poczuj ulgę od drażniącego kaszlu nawet do 6 godzin. To lek, który już nawet po 15 minutach zmniejsza intensywność kaszlu suchego i może być stosowany powyżej 12 roku życia.

MUCOSOLVAN® MINI, 15 mg/5 ml, syrop. 5 ml syropu zawiera 15 mg ambroksolu chlorowodorku (Ambroxoli hydrochloridum). Wskazania do stosowania: Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ambroksolu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dziedziczna, rzadko występująca nietolerancja którejkolwiek z substancji pomocniczych. Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH, Binger Strasse 173, D-55216 Ingelheim/Rhein, Niemcy.

Mucosolvan®, Ambroxoli hydrochloridum, 30 mg/5 ml, syrop. Wskazania do stosowania: Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ambroksolu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dziedziczna, rzadko występująca nietolerancja którejkolwiek z substancji pomocniczych. Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH, Binger Strasse 173, D-55216 Ingelheim/Rhein, Niemcy.

Mucosolvan®, Ambroxoli hydrochloridum, 30 mg, tabletki. Wskazania do stosowania: Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ambroksolu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dziedziczna, rzadko występująca nietolerancja którejkolwiek z substancji pomocniczych. Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH, Binger Strasse 173, D-55216 Ingelheim/Rhein, Niemcy.

Mucosolvan®, Ambroxoli hydrochloridum, 15 mg, pastylki miękkie. Wskazania do stosowania: Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną – chlorowodorek ambroksolu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; Dziedziczne, rzadko występujące stany nietolerancji substancji pomocniczych. Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH, Binger Strasse 173, D-55216 Ingelheim/Rhein, Niemcy.

Mucotussin®, Dextromethorphani hydrobromidum, 10 mg/5 ml, syrop. Wskazania do stosowania: Do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i powyżej w objawowym leczeniu drażniącego kaszlu (nieproduktywnego, suchego kaszlu). Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną – dekstrometorfanu bromowodorek jednowodny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; u pacjentów z niewydolnością oddechową lub u których istnieje ryzyko rozwoju niewydolności oddechowej; u pacjentów przyjmujących inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) oraz przez 14 dni po zakończeniu stosowania takich leków. Syrop Mucotussin jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH, Binger Strasse 173, D-55216 Ingelheim/Rhein, Niemcy.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

www.boehringer-ingelheim.pl
info.waw@boehringer-ingelheim.com

PL/MCS/032016/00003
Trwa ładowanie komentarzy...