Zabranie przywilejów samotnym matkom, pomoże zwiększyć dzietność. Kolejne niedorzeczne pomysły rządzących

Fot. Foter / [url=http://foter.com/search/instant/?q=family]Cia de Foto[/url] / [url=http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]CC BY[/url]
Fot. Foter / Cia de Foto / CC BY
Program Rodzina 500 plus to nie jedyny sposób w jaki rząd chce uporać się ze spadającą w Polsce dzietnością. Podczas wczorajszej debaty w Belwederze, politycy zastanawiali się nad kolejnymi krokami, które zachęcą Polaków do posiadania większej ilości dzieci. Niektóre z pomysłów były, łagodnie mówiąc, co najmniej niedorzeczne.

Zabrać samotnym, dać rodzinom
Prawdziwą pomysłowością wykazał się senator Antoni Szymański, który uznał, że obecna polityka społeczna zakłada zbyt wiele rozwiązań, które wspierają samotne wychowywanie dziecka. Praca w redakcji magazynu dla rodziców, raczej nie dała nam takiego wrażenia… Nie raz spotykałyśmy się z komentarzami i wypowiedziami czytelniczek, które wychowując samotnie dziecko, nie czuły się tak wyróżnione, jak widzi to senator.

Wymieniając przywileje samotnych rodziców, wskazał na możliwość rozliczania podatku dochodowego rodzica w separacji lub rozwiedzionego wspólnie z dzieckiem oraz pierwszeństwo w dostępie do żłobków i przedszkoli. Według niego, promowanie rozwiązań dla samotnych rodziców powinno się zastąpić dbaniem o trwałość małżeństw, bo to właśnie one gwarantują większą liczbę dzieci.

No tak, przecież kobiety "decydują się" na samotne rodzicielstwo tylko dlatego, żeby ich dzieci poszły wcześniej do przedszkola. Na pewno, jeśli zabierzemy im to prawo, szybko założą rodziny i urodzą więcej dzieci. Nieważne jak i z kim to zrobią. Ważne, żeby uprzykrzyć im życie, bo zaniżają statystyki…
Poprośmy ludzi o dzieci
Innym, ciekawym pomysłem była zaproponowana przez Pawła Grelę akcja propagandowa, skierowana do konserwatywnych środowisk, aby zdecydowały się na posiadanie jednego dziecka więcej. Pomysł ten, został jednak skrytykowany, m.in. przez uczestniczkę debaty, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, Joannę Krupską, która wytłumaczyła, że rodziła swoje dzieci z miłości do męża i do nich, a nie z powodu apelu władzy.


Program demograficzny
Bartosz Marczuk, wicepremier Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedział, że po wprowadzeniu w życie programu 500 plus, Ministerstwo planuje przedstawienie programu demograficznego. Oprócz tego, rząd przyjrzy się obecnemu systemowi wspierania finansowego rodzin i zbada jak obecne rozwiązania wpływają na rynek pracy oraz jakie zmiany spowodowało wprowadzenie dopłat.

Wcześniejsze emerytury
Inną propozycją, która padła podczas debaty było obniżanie wieku emerytalnego kobietom, za każde urodzone dziecko. Robert Gwiazdowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha, przekonywał, że takie rozwiązanie wymagałoby zmiany systemu emerytur na równe dla wszystkich obywateli:
Robert Gwiazdowski
ekspert Centrum im. Adama Smitha

Jeżeli byśmy przyjęli, że każdy ma prawo do emerytury po osiągnięciu określonego w ustawie wieku i byłaby to emerytura równa dla wszystkich, to moglibyśmy wprowadzić zasadę, że każda kobieta za urodzenie jednego dziecka ma prawo do tej emerytury, np. 1,5 roku wcześniej

Wiceminister rodziny podszedł do sprawy sceptycznie, według niego kobiety wcale nie marzą o tym, żeby zostać w domu, bo ponad połowa Polek ma obecnie wyższe wykształcenie i chęć uczestniczenia w rynku pracy. Według niego, ważniejsze niż obniżenie wieku emerytalnego, byłoby dla kobiet podnoszenie świadczenia emerytalnego za urodzenie dziecka. Zachęciłoby je to zarówno do pracy, jak i do posiadania dzieci.

Mnogość rozwiązań
Joanna Krupska przywołała wyniki badania światowego Ruchu Matek, według którego 11 proc. kobiet nawet mając małe dzieci, chciałoby pracować, 25 proc. - pozostać w domu, 64 proc.- łączyć pracę zawodową z pracą w domu. Wynika z tego, że obecnie, potrzeby kobiet są bardzo zróżnicowane, dlatego polityka prorodzinna powinna uwzględniać te rozbieżności i nie dyskryminować kobiet ze względu na ich wybory życiowe.

Co o tym myślicie? Czy podoba się Wam którekolwiek z zaproponowanych podczas debaty rozwiązań?

Źródło: tvn24bis.pl
Trwa ładowanie komentarzy...