Czego ojciec powinien nauczyć swoją córkę? Przypomnijmy panom, jak ważni są dla swoich małych kobiet

Fot. halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
Fot. halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
Bycie tatą to trudne zadanie. Jednak szczególnie trudna może być opieka nad córeczką. Mężczyzna nie zna problemów i potrzeb małych dziewczynek tak, jak mama. Spokojnie, nic straconego! Tych kilka rad i dużo rodzicielskiej miłości w zupełności wystarczą, by zbudować wspaniałą więź między tatą i córką.

Tata jest wyjątkowo ważną osobą w życiu każdej dziewczynki. Przecież to on jest pierwszym mężczyzną, który odgrywa ogromną rolę w jej życiu i którego obdarzy ona bezgranicznym zaufaniem. Ich relacja może być piękna i ważna zarówno dla dorastającej dziewczynki, jak i dla jej taty. By tak się stało, budowanie więzi warto zacząć jak najwcześniej.

Rady dla ojców dziewczynek w wieku niemowlęcym
Poczułeś lekkie uczucie zawodu gdy dowiedziałeś się, że twoje wyczekiwane dziecko będzie dziewczynką a nie chłopcem? Nie miej sobie tego za złe, wielu mężczyzn tak ma. Przecież już od pierwszych chwil jej życia zakochałeś się w niej bez pamięci, prawda? A teraz ona będzie cię bardzo potrzebować.

Zawsze reaguj na płacz twojego dziecka. Jak? Czasem po prostu wystarczy przytulenie i kilka spokojnie wypowiedzianych słów. Już niedługo córeczka zacznie reagować na twój głos i uspokajać się, gdy tylko go usłyszy.

Niech każda zmiana pieluchy będzie ważnym wydarzeniem. Opowiadaj coś dziecku, śpiewaj piosenki, róbcie razem śmieszne miny. Postępuj tak, jakby zmiana pieluszki była wciągającą grą.

Trzymaj córeczkę blisko klatki piersiowej, kołysz ją przy tym delikatnie i rytmicznie. Ona poczuje twoje unikalne tempo, zapamięta ruchy. To da początek bliskiej więzi między wami.

Kiedy tylko dziewczynka zacznie gaworzyć, zacznij z nią rozmawiać. Powtarzaj wypowiadane przez nią dźwięki, zachowuj się tak, jakbyście prowadzili ciekawą rozmowę.
Rady dla ojców małych dziewczynek
No dobrze, twoja córeczka już nie jest niemowlakiem. Dziewczynki powyżej pierwszego roku życia zakochują się w swoich tatusiach! Teraz ona będzie uwielbiała przebywać w pobliżu ciebie, bawić się z tobą, przytulać się, rozmawiać. Twoja córka naprawdę będzie teraz potrzebowała twojej uwagi!


Dziewczynki uwielbiają być chwalone przez swoich tatusiów. Nie chodzi jednak o nieprzemyślane wychwalanie wszystkiego, co zrobi dziecko. Nie szczędź jej pochwał, ale wyrażaj się przy tym jasno i konkretnie. Córka pokazała ci swój rysunek? Doceń ogrom pracy, ciekawą kolorystykę, interesujące kształty, ale nie wmawiaj jej, że będzie wybitną malarką tylko dlatego, że w ogóle wzięła kredki do ręki. Nieprzemyślane, przesadne pochwały szybko przestają mieć znaczenie.

Dziewczynka staje się pewna siebie kiedy czuje, że jest blisko związana ze swoim tatą. Zadaj sobie trud, by poznać zainteresowania twojej córki, rozmawiaj z nią na tematy, które są dla niej ciekawe. Kiedy ona poczuje, że interesuje cię to, co robi, będzie też czuła że interesuje ciebie to, kim ona jest. To pozwoli jej zbudować nie tylko własną pewność siebie, ale także bliską relację z tobą.

Angażuj się w sprawy związane ze szkołą. Kiedy twoja córka pójdzie do szkoły, to tam przeniesie się centrum jej świata. Pomagaj jej odrabiać prace domowe, spakować plecak, poświęć trochę czasu na wysłuchanie szkolnych opowieści. To naprawdę ważne!

Poznaj jej przyjaciół. Rówieśnicy zaczynają odgrywać coraz większą rolę w życiu twojej córki. Dowiedz się, czy ona jest duszą towarzystwa, czy też może jest nieco wycofana? Zapamiętaj imię jej najlepszej przyjaciółki, rozmawiaj z nią o sprawach jej i jej koleżanek.
Rady dla ojców nastolatek
Czekają was duże zmiany. Teraz twoja córka będzie coraz bardziej samodzielna, ale wciąż będzie potrzebowała swojego taty. Kiedy nastolatka wie, że jej tata w nią wierzy, sama też nabiera wiary w siebie!

Nastolatka potrzebuje nieco własnej przestrzeni, ale potrzebuje też zainteresowania ze strony taty. Pokaż jej, że wciąż ciekawią cię jej zainteresowania, marzenia, cele. Ona naprawdę to doceni.

Nastolatka potrzebuje twojej aprobaty, nawet jeśli tego nie okazuje. Kiedy tylko masz powód, pochal ją. Za ładny strój, ciekawy pomysł, szkolne wypracowanie. Być może teraz ona tego nie okazuje, ale wciąż jesteś mężczyzną numer jeden w jej życiu.

Pytaj córkę o jej opinie. Ona ma już pierwsze własne sądy na temat otaczającego świata, warto je poznać. A twoje zainteresowanie tym, co ona myśli ma dla niej większe znaczenie, niż ci się wydaje.

Zadbaj o to, byście mieli swoje wspólne miejsca. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zajęty, wygospodaruj czasem trochę czasu tylko dla niej. Może znajdźcie sobie ulubioną kawiarnię, którą będzie regularnie wspólnie odwiedzać?
Źródło: parenting.com
Trwa ładowanie komentarzy...