Rodziny nie dostaną 500 plus w kwietniu. Powód? Kolejne niedociągnięcia…

Fot. Flickr / [url= https://www.flickr.com/photos/donnieray/9162993586/]Donnie Ray Jones[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]CC[/url]
Fot. Flickr / Donnie Ray Jones / CC
Tym razem poślizg wywołany jest problemami z ochroną danych osobowych osób składających wnioski. Samorządy, które uprawnione są do przyjmowania wniosków i wypłaty środków nie zdążą wypełnić przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. Będą więc musiały odwlec wypłatę środków lub złamać prawo.

O co chodzi z wypełnianiem przepisów o ochronie danych osobowych? Jak podaje Radio ZET, władze muszą zebrać wiele danych tzw. wrażliwych o rodzinach. Zanim zaczną to robić, muszą bezwzględnie zarejestrować ten zbiór u G. Rejestracja taka trwa nawet 2 miesiące. Co to oznacza? W praktyce właśnie to, że na wypłaty pierwszego kwietnia nie ma szans.
Dane wrażliwe to bardzo wyjątkowy zbiór. Jego niezarejestrowanie to przestępstwo, za które grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności. Wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci decydując się na wypłatę pieniędzy w ramach programu „500+” narażają się tym samym na odpowiedzialność karną.

Po informacji podanej przez Radio ZET Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych bada sprawę i ma wydać stosowne oświadczenie.

Źródło: Radio ZET
Trwa ładowanie komentarzy...