Uporczywy kaszel i nagłe chudnięcie? To może być nowotwór - 10 objawów, których nie wolno ignorować

Prawo autorskie: bialasiewicz / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: bialasiewicz / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wszyscy znamy te memy wyśmiewające leczenie za pomocą doktora google – ktoś myśli „boli mnie głowa, sprawdzę w internecie co mi jest”… No tak, mam raka… I trochę w tym żarcie prawdy, bo często zupełnie niepokojące objawy mogą być pierwszymi symptomami raka. Może więc lepiej pewnych rzeczy nie ignorować?

Poniżej przedstawiamy 10 objawów, które według naukowców powinny zwrócić naszą uwagę. Oczywiście nie muszą bezwzględnie oznaczać początków choroby nowotworowej, ale są podstawą do szczegółowej diagnostyki.

1. Uporczywy kaszel lub chrypka
Nie każdy kaszel to rak. Szczególnie jeśli mamy okres jesienno-zimowy. Jeśli jednak męczy nas właściwie non stop od dłuższego czasu, brak innych objawów infekcji lub podczas odkrztuszania pojawia się krew, to warto wybrać się do lekarza, by wykluczył zmiany nowotworowe. Szczególnie jeśli nałogowo palimy papierosy…

2. Kłopotliwe wypróżnienia
Jeśli wypróżnienie sprawia problem, ból lub towarzyszą mu inne dolegliwości należy zgłosić się do lekarza. Dotyczy to także sytuacji, gdy stolce bez żadnego powodu zmieniły kształt i konsystencję lub zawierają choćby śladowe ilości krwi. Lekarz najprawdopodobniej zaproponuje wykonanie kolonoskopii, by wykluczyć zmiany w obrębie jelit.


3. Problemy z pęcherzem
Są produkty, które zabarwiają mocz (np. buraki) i stany, w których mocz zmienia kolor na bardziej intensywny (odwodnienie organizmu lub znikome ilości przyjmowanych płynów). Jednak każda zmiana koloru moczu powinna zwrócić naszą uwagę. Krew może oznaczać raka w obrębie układu moczowego. Z reguły jest objawem zapalenia pęcherza.

4. Trwały ból o nieznanym pochodzeniu
Bez znaczenia, czy chodzi o głowę, brzuch, klatkę piersiową czy lewe kolano. Każdy przewlekły ból, nawet jeśli nie jest ekstremalnie silny, wymaga obserwacji i diagnostyki. Coś nie działa tak, jak powinno i potrzebne są badania. Czasem pierwszym objawem choroby nowotworowej układu rozrodczego jest właśnie uporczywy ból brzucha.

5. Dziwny pieprzyk
Swoje ciało należy znać bardzo dobrze. Tylko wtedy może zareagować w porę, zanim jeszcze jakakolwiek choroba wkroczy w zaawansowane stadium. Dlatego też powinniśmy znać wszystkie swoje znamiona na ciele i kontrolować ich stan. Każda zmiana w wyglądzie (kolor, natężenie barw, kształt, uwypuklenie) powinno być zostać skonsultowane z dermatologiem. Niepokojąca jest także bolesność w miejscu pieprzyka.
6. Niewygojona rana
Każda rana, która nie chce się zagoić i zabliźnić powinna być powodem do niepokoju. O ile jeszcze babrzące się rany świadczą najczęściej o zakażeniu, tak niegojące się ot tak po prostu wymagają konsultacji ze specjalistą i szczegółowych badań. Każda otwarta rana to także wrota dla bakterii i niebezpiecznych zakażeń.

7. Nieoczekiwane krwawienia
Krwawienia i plamienia z dróg rodnych (niezwiązane z cyklem) mogą być objawem raka szyjki macicy, a krwawienie z odbytu oznaką raka okrężnicy. Obu przypadków nie wolno bagatelizować.

8. Nieuzasadniona utrata wagi
Szczególnie jeśli jest to drastyczny spadek masy ciała w krótkim czasie. Z reguły musimy się bardzo natrudzić i napocić, by schudnąć, więc jeśli waga spada bez jakiegokolwiek wysiłku, to może to wskazywać na poważny problem medyczny.

9. Wszelkie zgrubienia
Wszystkie guzki i zgrubienia wyczuwalne pod palcami powinny zastanowić. W przypadku kobiet szczególnie ważne jest samobadanie piersi, w przypadku mężczyzn – jąder.

10. Problemy z przełykaniem
Najczęściej osoby, u których pojawia się ten problem zaczynają modyfikować swoją dietę – wybierają produkty miękkie lub całkowicie przechodzą na płynną dietę. Niestety nie jest to najlepszy pomysł. Pierwsze kroki powinni oni skierować do gabinetu lekarskiego.

Źródło: Women’s Health
Trwa ładowanie komentarzy...