Sezon infekcyjny w pełni. Sprawdź fakty i mity na temat kaszlu

pl.123rf.com/
Jako mama chcesz dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze. W trosce o jego zdrowie sprawdź swoją wiedzę na temat kaszlu.

Kaszel to uciążliwa dolegliwość występująca w przebiegu infekcji dróg oddechowych u dzieci. Wiele mam popełnia błędy w ich leczeniu kierując się przekonaniami, które funkcjonują w rodzinie, często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Pora uaktualnić wiedzę, obalić fałszywe mity i wybrać to, co sprawdzone i skuteczne! Dla bezpieczeństwa Twojego dziecka poznaj fakty i mity na temat kaszlu.

1. Kaszel zawsze świadczy o chorobie
MIT. Odruch kaszlowy to ważny mechanizm ostrzegawczy i oczyszczający drogi oddechowe. Oskrzela reagują kaszlem na podrażnienie ich nabłonka przez bodźce fizyczne, takie jak: pył, kurz, dym i pyłki roślin oraz na bodźce chemiczne, np. gazy w powietrzu.

Kaszel nie zawsze musi zatem świadczyć o chorobie, bowiem jest pożytecznym zjawiskiem umożliwiającym usunięcie z dróg oddechowych substancji lub ciał obcych utrudniających oddychanie. Niemniej jednak kaszel często jest związany z infekcją dróg oddechowych podczas przeziębienia czy grypy. Jeśli zatem u Twojego dziecka zauważasz pierwsze objawy infekcji, to bardzo prawdopodobne, że najpierw pojawi się kaszel suchy, a po nim kaszel mokry.


2. Każdy rodzaj kaszlu leczy się tak samo
MIT. Pomimo ogromnego postępu w medycynie nie istnieje jeden złoty środek na każdy rodzaj kaszlu. Podstawą prawidłowej i skutecznej jego terapii jest właściwe rozpoznanie - czy jest to kaszel suchy (nieproduktywny – bez wydzieliny) czy mokry (produktywny – z wydzieliną, którą dziecko odkrztusza). Sprawdzona jest zasada: kaszlu suchego i kaszlu mokrego nie leczy się przy pomocy jednego leku.

Kaszel mokry powinno się ułatwiać dla sprawnego usunięcia zalegającej wydzieliny za pomocą leków wykrztuśnych, a kaszel suchy powinno się hamować i łagodzić lekami przeciwkaszlowymi. Nie ma substancji czynnej, która działałaby równocześnie przeciwkaszlowo i wykrztuśnie. Z kolei stosowanie środków przeciwkaszlowych w leczeniu kaszlu mokrego może prowadzić do kumulacji nadmiaru flegmy, szczególnie w przypadku dzieci.

3. Syropy zawierające ambroksol stosowane łącznie z antybiotykami zwiększają ich skuteczność terapeutyczną
FAKT. Na rynku dostępne są syropy wykrztuśne, które ułatwiają wchłanianie niektórych antybiotyków do płuc, przez co zwiększają efekt terapeutyczny danego antybiotyku. I tak na przykład działa syrop Mucosolvan i syrop Mucosolvan MINI, który dzięki wspomnianej właściwości ułatwia leczenie schorzeń dróg oddechowych o podłożu bakteryjnym.

Podczas równoczesnego stosowania Mucosolvanu i niektórych antybiotyków* obserwuje się zarówno złagodzenie objawów infekcji, jak i skrócenie czasu trwania dolegliwości z nią związanych.

4. Oklepywanie dziecka wspomaga działanie leków wykrztuśnych
FAKT. Chcesz, aby mokry kaszel przestał męczyć Twoje dziecko? Pamiętaj o oklepywaniu. To łatwy zabieg pielęgnacyjny, który warto stosować podczas infekcji dróg oddechowych małych i dużych dzieci.

Oklepywanie jest szczególnie ważne u niemowląt, ze względu na słabszy u nich odruch odkrztuszania. Zabieg ten doskonale uzupełnia leczenie wykrztuśne, przez co przyspiesza zdrowienie: pomaga usunąć zalegającą wydzielinę i poprawia ukrwienie w płucach (dzięki czemu ułatwia wchłanianie leków wykrztuśnych w drogach oddechowych). Porady eksperta z Centrum Zdrowia Dziecka oraz film instruktażowy jak oklepywać dziecko znajdziesz na stronie www.kaszeludzieci.pl
5. Syropu wykrztuśnego na kaszel nie należy stosować
przed snem

FAKT. Chcesz zapewnić dziecku i sobie spokojną noc? Leki wykrztuśne na kaszel mokry, w tym syropy stosuj minimum 3-4 h przed snem. Leki te wspomagają proces pozbywania się nadmiaru flegmy i w trakcie snu rozrzedzona wydzielina może wzmagać ataki kaszlu wybudzając Twoje dziecko ze snu.

W praktyce przestrzega się, aby leków wykrztuśnych w każdej postaci nie podawać po godzinie 17:00, lecz zawsze możesz to dostosować do pory zasypiania Twojego dziecka. Pamiętaj: leki wykrztuśne – w ciągu dnia, nie na noc.


6. Na kaszel skuteczny tylko syrop
MIT. Większość z nas błędnie myśli, że najskuteczniejszym preparatem na kaszel jest syrop. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów na kaszel w postaci syropów, proszków do sporządzania roztworu doustnego, tabletek czy kapsułek o przedłużanym uwalnianiu pozwalających na wygodne dawkowanie nawet w pracy czy w podróży. Każda z tych postaci leku przeznaczona jest dla określonej grupy wiekowej pacjentów.

Dla Twojego dziecka najprawdopodobniej najlepszym rozwiązaniem będą jednak syropy ze względu na przyjemny owocowy smak (np. smak owoców leśnych w syropie Mucosolvan MINI lub smak truskawki i wanilii w podstawowej wersji syropu Mucosolvan).

7. Syropy na kaszel należy zużyć w ciągu miesiąca od
otwarcia butelki

MIT. Możliwe, że przekonana o krótkim terminie przydatności do spożycia syropu pozbyłaś się go razem z infekcją Twojego dziecka. Co jednak kiedy infekcja dróg oddechowych przenosi się później kolejno na pozostałych członków rodziny?

Na rynku są obecne syropy, które skuteczne w walce z infekcją Twojego dziecka mogą być dalej stosowane przez Twoją rodzinę. Syrop Mucosolvan może być bowiem przechowywany aż do 12 miesięcy od otwarcia butelki, a syrop Mucosolvan MINI – 6 miesięcy od pierwszego otwarcia.

*Ułatwia wchłanianie antybiotyków wymienionych w ChPL produktu Mucosolvan: amoksycyliny, cefuroksymu, erytromycyny.

MUCSOLVAN®, Ambroxoli hydrochloridum, 30 mg/5 ml, syrop. Wskazania do stosowania: Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ambroksolu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dziedziczna, rzadko występująca nietolerancja którejkolwiek z substancji pomocniczych. Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH, Binger Strasse 173, D-55216 Ingelheim/Rhein, Niemcy.

MUCOSOLVAN® MINI, 15 mg/5 ml, syrop. 5 ml syropu zawiera 15 mg ambroksolu chlorowodorku (Ambroxoli hydrochloridum). Wskazania do stosowania: Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ambroksolu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dziedziczna, rzadko występująca nietolerancja którejkolwiek z substancji pomocniczych. Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH, Binger Strasse 173, D-55216 Ingelheim/Rhein, Niemcy.


Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.