Ratunku, wszyscy w domu chorzy! Poradnik przetrwania dla zdesperowanych rodziców

Fot. Flickr.com / [url=https://www.flickr.com/photos/myristicafragrans/9068809828/]NNelumba[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]CC BY[/url]
Fot. Flickr.com / NNelumba / CC BY
A miało być tak pięknie… spacer, plac zabaw, wspólne przygotowywanie obiadu. A może pozostawienie dzieci pod okiem dziadków i wspólny wypad do kina lub na imprezę? A tymczasem… Dziecko numer jeden ma gorączkę, dziecko numer dwa kaszle, tacie dokucza straszliwy katar, a mamie wszystkie wyżej wymienione dolegliwości razem wzięte. I jak tu żyć?

Gdybyście występowali w telewizyjnej reklamie, mama podałaby każdemu członkowi rodziny jakiś cudowny medykament i już po chwili szalelibyście w parku, na placu zabaw, lub nawet szusowalibyście po jakimś zaśnieżonym górskim stoku. Niestety, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Pomimo tego, że dbacie o wzmacnianie odporności dopadła was choroba i najpewniej przez kilka najbliższych dni nie odpuści. No dobrze, to może nie będzie najlepszy czas, ale jakoś musicie je przetrwać. Wbrew pozorom da się!

1. Odpoczywajcie na zmianę. W idealnym świecie każdy, kogo męczy gorączka po prostu położyłby się w swoim łóżku i nabierał sił. Jeśli jednak dzieci wymagają nieustannej opieki, warto, by jeden rodzic się nimi zajął, a drugi w tym czasie położył się i odpoczął. Potem się zmienicie.

2. Dzielcie się obowiązkami. „Mam w domu szpital, wszyscy chorzy! Wszystkimi muszę się zająć!” mawiają często w sezonie zimowo-wiosennym kobiety. A że same pociągają nosem i walczą z gorączką? Tak być nie może. Jeden chory członek rodziny nie może nieustannie obsługiwać pozostałych.


3. Obniżcie standardy. Mieliście w planach wysprzątanie mieszkania i przygotowanie wspaniałej kolacji? Dajcie sobie spokój. Mieszkanie jakoś przetrwa bez gruntownych porządków, a szybka sałatka wszystkim wyjdzie na zdrowie.

4. Ułatwiajcie sobie życie. A może planowaliście żmudne i męczące, chociaż bardzo potrzebne zakupy w supermarkecie? Tym razem idźcie na łatwiznę i zamówcie je przez internet.

5. Zafundujcie sobie nieoczekiwaną przyjemność. Najmłodsze dziecko cierpiące z powodu gorączki chce spać w ciągu dnia tylko w ramionach rodzica? To niepowtarzalna okazja, by nadrobić zaległości w oglądaniu seriali.

6. Spędźcie miło czas. Wasze plany zostały pokrzyżowane przez chorobę. Ale ta nie powinna wam przeszkodzić w urządzeniu rodzinnego turnieju gier planszowych lub kina domowego.

7. Proście o pomoc. Nie każdy może liczyć na komfort rodziców, rodzeństwa lub oddanych przyjaciół mieszkających w pobliżu. Jeśli jednak należycie do tych szczęściarzy, śmiało proście o pomoc. Na pewno w przyszłości trafi się okazja, by się odwdzięczyć.

8. Nie wmuszajcie dzieciom jedzenia. Chore dzieci mogą nie mieć apetytu. Nie frustrujcie siebie i ich ganiając je po całym mieszkaniu z łyżeczką zupy. Zgłodnieją, to zjedzą.

9. Zaakceptujcie to, co się stało. Z powodu choroby przepadły wam bilety do teatru? A może nic nie wyszło z dawno zaplanowanej podróży? Trudno. Nie ma co rozmyślać, nieustannie się nakręcać i denerwować. Stało się, lepiej się z tym pogodzić i skupić na przetrwaniu trudnej sytuacji zamiast żaleniu się, że przecież miało być tak pięknie.

10. Nie skaczcie sobie do oczu. Kiedy wszyscy są chorzy i przemęczeni, nietrudno o awanturę. Bądźcie dla siebie pobłażliwi, dbajcie o siebie nawzajem. To naprawdę lepiej wpłynie na waszą sytuację niż nieustanne skakanie sobie do oczu.

A na koniec… Pamiętajcie, że choroba minie! Już niedługo znów będziecie w formie i będziecie mogli realizować swoje plany. Powodzenia!
Trwa ładowanie komentarzy...