Białaczka, anemia, a może problemy z wątrobą? Czyli kiedy siniaki powinny nas zaniepokoić

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/rany-ranny-rannych-bandita-leczy%C4%87-106374/] saulhm [/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage] CC0 Public Domain [/url]
Fot. Pixabay / saulhm / CC0 Public Domain
Widzieliście kiedyś dziecko bez siniaka? Ja nie. Jestem mamą dość ruchliwego chłopca, który notorycznie nabija sobie guzy i siniaki. Ze zgrozą wspominam okres, w którym uczył się chodzić. Niestety zdobywając tę umiejętność , zdobył też kilka zadrapań, otarć, guzów i oczywiście siniaków. Problem w tym, że dziecko jest już niezwykle mobilne, ale wciąż nieświadome zagrożeń.

Zdarza się, że w wyniku uderzenia naczynia krwionośne popękają. Generalnie siniakami nie należy się przejmować. Znikają dość szybko i jedynie przez pewien czas szpecą. Niestety rzadko (ale jednak!) mogą świadczyć o dość poważnym schorzeniu, a nawet ciężkiej chorobie. Jeśli więc na ciele twoje dziecka często pojawiają się siniaki, nawet pod wpływem delikatnego dotyku – czas przyjrzeć się bliżej zdrowiu malucha.

Obniżona krzepliwość krwi
Rozległe siniaki, powstające w wyniku urazu mogą świadczyć nawet o hemofilii. W tym przypadku należy zastanowić się, jak reaguje organizm dziecka na wszelkie skaleczenia – czy rany krwawią obficie? Czy jest problem z zatamowaniem krwawienia? Spokojnie, to nie musi być od razu hemofilia. Istnieją pewne skazy krwotoczne, objawiające się zaburzeniami krzepnięcia. Niezbędna jest wizyta u lekarza i szczegółowe badania krwi, sprawdzenie czy występuje niedobór bądź nadmiar jednego lub większej liczby czynników. Niezbędne może być przyjmowanie leków, ponieważ niekontrolowane krwawienia powodują stany zagrożenia życia.


Anemia
W tym przypadku jest problem z kruchością naczyń krwionośnych, spowodowaną niedoborami żelaza i witaminy B12, spadkiem poziomu hemoglobiny, czerwonych krwinek i płytek krwi. Tutaj podstawowym badaniem będzie morfologia i oznaczenie poziomu hemoglobiny. Niestety wykryta najczęściej bywa już w zaawansowanym stadium. Leczenie jest zależne od przyczyny anemii, dlatego koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Sama suplementacja żelaza czasem nie wystarczy. Dodatkowe objawy to między innymi spadek sił, problemy z koncentracją i bladość skóry.
Problemy z wątrobą
Zastanowić powinny szczególnie obrzęki i siniaki w obrębie nóg, bo te często wiążą się z chorobami wątroby. Inna niepokojące objawy to także brak apetytu, utrata wagi i bóle brzucha. Lekarz może zalecić specjalną dietę oraz leczenie farmakologiczne.

Problemy z nerkami
Schorzenia nerek i zaburzenia ich funkcjonowania często powodują także problemy z krzepliwością krwi. Powstawanie nieuzasadnionych zasinień na ciele może więc być pierwszym objawem niewydolności nerek. W takiej sytuacji możemy się też spodziewać ogólnego osłabienia, krwawień z nosa, bladości skóry i bólu brzucha. Pierwszym badaniem będzie tu analiza moczu. Podstawowe badanie często bywa niewystarczające.

Białaczka
Któż by pomyślał, że siniaki mogą być pierwszym niepokojącym objawem białaczki? Nowotwór krwi to już niestety bardzo poważna sprawa. Oczywiście nie ma potrzeby, by z powodu każdego siniaka wpadać w panikę. W przypadku białaczki dziecko będzie także sygnalizować bóle kości. Jeśli maluch jest wiecznie zmęczony, łapie mnóstwo infekcji i dodatkowo często na jego ciele pojawiają się siniaki, warto wspomnieć o nich lekarzowi.

Źródło: dzieci.pl
Trwa ładowanie komentarzy...