Nie ma zgody ministerstwa finansów na projekt "500 zł na dziecko". Rodzice nie dostaną pieniędzy?

Fot. Rządowe Centrum Legislacyjne
Fot. Rządowe Centrum Legislacyjne
Projekt „500 zł na dziecko” to temat długi i szeroki. Co chwila dowiadujemy się o kolejnych rewelacjach z nim związanych. Ostatnio, że być może projekt ruszy z poślizgiem, a na świadczenia od 1 kwietnia nie mamy raczej co liczyć.
Dziś dowiadujemy się, że Ministerstwo Finansów nie może pozytywnie ocenić rządowego projektu. Powodów jest kilka, a my przedstawiamy wam najważniejsze z nich:

1. Ministerstwo miało tylko jeden dzień na zaopiniowanie projektu "500 zł na dziecko". Tak krótki termin „uniemożliwia prawidłową analizę i rzetelne zaopiniowanie i może prowadzić do skutków, które teraz nie są do zauważenia”.

2.Wydatki z budżetu państwa, a mianowicie: „zgodnie z projektem ustawy, finansowanie nowego świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko będzie realizowane ze środków budżetu państwa, zatem jego uchwalenie spowoduje znaczący wzrost wydatków budżetu państwa”.

3.Kolejnym powodem jest „wprowadzenie katalogu wyłączeń świadczenia wychowawczego z dochodów osób ubiegających się o świadczenia wynikające m.in. z pomocy społecznej”. Jak czytamy, "wzrost transferów pieniężnych do rodzin spowoduje dezaktywację, czyli rezygnację z pracy lub zaprzestanie jej poszukiwania wśród rodziców, których (potencjalnie) zarobki są drugie pod względem wysokości w rodzinie."


4."Brak kwotowego określenie kosztów obsługi zadań realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w miejsce określenia procentowego(...)Projekt ustawy nie określa zasad, według których marszałek województwa otrzymywałby dotacje celowe z budżetu" - czytamy.

Dokument opublikowało Rządowe Centrum Legislacji - legislacja.rcl.gov.pl
Trwa ładowanie komentarzy...