Bo jest podobny do mojego ojca! Czyli 12 powodów, dla których się zakochujemy

Prawo autorskie: karau01 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: karau01 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wierzysz w miłość od pierwszego wejrzenia? A może wydaje ci się, że zakochujemy się z czasem, po wielogodzinnych rozmowach, zwierzeniach i wspólnych przeżyciach? Według naukowców wystarczy bardzo niewiele, by zakochać się w kimś bez pamięci. Niektóre powody mogą naprawdę zaskoczyć! Na portalu Polityka znaleźliśmy bardzo ciekawe zestawienie, które pokazuje jak absurdalne decyzje potrafi podjąć nasze serce… a może mózg?

Kolor czerwony
Ponieważ bardzo przyciąga uwagę. Ponadto czerwone ubrania lub dodatki noszą osoby pewne siebie i charyzmatyczne. Kolor czerwony symbolizuje także miłość, namiętność i wszystko, co pobudza zmysły.

Medycyna estetyczna
Jeśli oczywiście został zachowany zdrowy rozsądek. Osoby, które poddały się drobnym zabiegom z zakresu medycyny estetycznej sprawiają wrażenie młodych, zdrowych, pełnych sił witalnych. Atrakcyjny wygląd zwiększa więc szanse, że ktoś się w nas zakocha.

Muzyka
I podobno nie chodzi wcale o zamiłowani do tej samej muzyki. Po prostu osoby, które potrafią grać na jakimś instrumencie lub są muzykalne oddziałują na otoczenie. I są na to dowody! Naukowcy przeprowadzili eksperyment – mężczyzna zaczepiał na ulicy kobiety i pytał o ich numer telefonu. Kiedy w ręku trzymał gitarę kobiety reagowały z większym entuzjazmem.


Konkretny zapach
Ten specyficzny na każdego człowieka. Kobiety są bardzo podatne na męskie feromony, co potwierdzają liczne badania. Gdy kobietom podstawiono szereg męskich koszulek wybrały one te, które wcześniej noszone były przez mężczyzn z wysokim poziomem testosteronu.

Temperatura
Otoczenia i… okoliczności! Dlaczego lepiej na pierwszą randkę umówić się w przytulnej knajpce na kawę lub grzane wino? Ponieważ ocena partnera może być zależna od temperatury trunku lub posiłku, jaki spożywamy! Psycholog John Bargh udowodnił to w prostym eksperymencie. Podawał ankietowanym gorące i zimne napoje, a następnie prosił o ocenę rozmówcy. Wnioski? Jako przyjaznych i miłych postrzegali tych, przy których pili ciepłe płyny.

Komunikacja niewerbalna
Zakochaniu sprzyja więc pozycja otwarta. Intuicyjnie odrzucamy i z niechęcią podchodzimy do osób, które krzyżują ręce lub trzymają je w kieszeni, nie utrzymują kontaktu wzrokowego. Naszą uwagę przykuwają ci pozytywni i otwarci na świat.
Podobieństwo do rodzica
Według jednej teorii w dorosłym życiu zachowujemy się dokładnie tak, jak własna matka/ojciec. Ale to nie wszystko. Bardzo często szukamy też partnera, który jest podobny do naszego rodzica. Nie chodzi tu nawet o charakter czy usposobienie. Psycholog David Perrett z University of St. Andrews wykonał szereg badań i stwierdził, że szukamy partnerów, którzy fizycznie są podobni do naszych rodziców. Doszukujemy się podobieństw w kwestii postawy, koloru oczu lub włosów.

Miłość do zwierząt
Uwielbiamy ludzi, którzy kochają zwierzęta. Wydają się nam bardziej empatyczni, szczerzy i skorzy do bezinteresownej miłości aż po grób. Przeprowadzono nawet badania, podczas których kobietom opowiadano dwie podobne historie. Przychylniejszym okiem panie patrzyły na tę opowieść, w której wystąpił mężczyzna z psem, a nie sam.

Zarost
I to nie dwudniowy, a całkiem okazały! Australijscy naukowcy udowodnili, że z powodu brody możemy się w kimś zakochać.

Mniej urodziwy

Zdarza się, że wybieramy partnera, który jest mniej atrakcyjny niż my lub na takim samym poziomie. Zdziwieni? My też. Okazuje się bowiem, że obawiamy się wchodzi w relacje z kimś szalenie atrakcyjnym ze względu na ryzyko porażki. Innym razem z zazdrości z miejsca dyskredytujemy pięknych ludzi i wyszukujemy u nich wad.

Bratnia dusza
Przeciwieństwa się przyciągają? Nic podobnego. Być może ta zasada sprawdza się w przypadku krótkich, ekscytujących romansów. Jednak na dłuższą metę potrzebujemy ludzi, którzy nas rozumieją, mają podobne upodobania i priorytety.

Spojrzenie w oczy…
…trwające 120 sekund. Tak, kochani, naukowcy potwierdzają, że istnieje miłość od pierwszego wejrzenia. Okazuje się bowiem, że trwający nieprzerwanie przez dwie minuty kontakt wzrokowy pozwala wytworzyć więź między obcymi osobami.

Źródło: Polityka
Trwa ładowanie komentarzy...