Tylko 15 minut dziennie! Wykonuj tą jedną czynność, a twoje dziecko będzie rozwijało się prawidłowo

Czas na zabawę z dzieckiem to towar deficytowy. I choć wielu rodziców deklaruje, że chce/stara się/spędza czas z bawiąc się ze swoją pociechą, ci sami jednocześnie podkreślają, że nie mają na to czasu, siły lub pomysłu. Co więcej, niektórzy z nich szczerze przyznają, że nie wiedzą jak czerpać z tego radość.

Niezależnie jednak od wszystkich ALE, powinniśmy próbować i znaleźć taką formę zabawy, która będzie atrakcyjna zarówno dla nas jak i dla naszych dzieci. Wspólnie spędzany czas, zwłaszcza ten przeznaczony na zabawę pomaga budować głębokie, rodzinne więzi. Jest też dobrą terapią dla wyjątkowo aktywnych dzieci.O tym jak ważne jest znalezienie wspólnego języka między rodzicami a dziećmi na polu zabawy mówi wielu terapeutów. Podkreślają jednak, że wspólna zabawa to w ich ujęciu czas, który rodzic poświęca na wyłączność jednemu dziecku. Nie będą nią zatem harce w rodzinnym gronie na podłodze w salonie, wspólne oglądanie filmu czy wieczorna rozgrywka planszówek. Również nie będzie to czas, w którym rodzic jednym uchem rozmawia przez telefon lub kontroluje młodsze dziecko lub partnera. Sto procent uwagi rodzica ma być poświęcone dziecku – wówczas efekt będzie zadowalający.
Czy to możliwe? Zwłaszcza, jeśli w domu mamy dwoje lub troje rozbrykanych maluchów? Oczywiście do tego dochodzi praca, domowe obowiązki i partner, który też liczy i zasługuje na naszą uwagę. Oczywiście. Kwestia tylko odpowiedniej organizacji. Nie mówimy bowiem o kilku godzinach, ale o 15-20 minutach dziennie.

Fundamentalną zasadą terapii przez zabawę jest – oprócz poświęcenia 100 procent czasu dziecku – to, że to malec wybiera w co i jak będziecie się bawić. To dziecko kieruje zabawą – naszą rolą jest dostosowanie się. Powinniśmy powstrzymać się od zadawania zbyt wielu pytań, przemycania własnych pomysłów i przede wszystkim strofowania dziecka.

To jednak nie oznacza, że malcowi wolno wszystko. Wcześniej ustalmy zasady bezpiecznej zabawy, nasze oczekiwania i to, na co się nie zgadzamy. Ustalmy też, że jeśli zabawa sprawi nam trudność, to będziemy mogli ją przerwać.

Szczegółowych teorii zabawy jest wiele, wszystkie jednak mają na celu pogłębianie więzi między rodzicem a dzieckiem oraz rozładowanie nadmiaru jego energii. Zabawa to również metoda terapeutyczna, polecana rodzicom tzw. „dzieci nadpobudliwych”, w rzeczywistości zaś po prostu wyjątkowo aktywnych. Wspólnie spędzony czas, nawet krótki, stabilizuje je emocjonalnie, wyrabia umiejętności społeczne i sprzyja koncentracji.

Co za tym idzie to też wywołanie pozytywnych emocji. Wspólna zabawa pozwala dziecku poczuć, że jest ważne dla dorosłego oraz że rodzic zwraca na niego uwagę w pozytywny sposób. Nie zwraca mu uwag typu „zachowujesz się nieodpowiednio” ale komentuje „super pomysłowe rozwiązanie w domku dla lalek”. To z pewnością dodaje dziecku wiary w siebie. Poza tym poprzez wspólną zabawę rodzice lepiej poznają swoje dzieci.

Źródło: dziecisawazne.pl
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...