Zmiany w piramidzie żywienia. Eksperci mówią, co należy jeść, żeby być zdrowym - będziesz zaskoczony!

Ludzie zaczęli doceniać wpływ odpowiedniego odżywiania się i aktywności ruchowej na zdrowie i samopoczucie. Na całym niemal świecie trwa moda na bycie fit, dbanie o swoją formę, kondycję fizyczną i dietę. Ułatwić nam to trudne zadanie mogą eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia, którzy podczas I Kongresu Żywnościowego w Warszawie zaprezentowali nową, ulepszoną wersję Piramidy Zdrowego Żywienia.

Czas się ruszyć!
Piramida Zdrowego Żywienia opracowana w 2009 roku znana jest zapewne większości z nas, ale od dziś należy ona do przeszłości - zastąpiła ja właśnie nowa Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Najnowsze badania, zmiany w naukach medycznych oraz zalecenia WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) skłoniły ekspertów do aktualizacji starych zaleceń i wprowadzeniu kilku modyfikacji.


Największą z nich jest wpisanie u podstawy piramidy aktywności fizycznej - mamy nie tylko jeść zdrowo i rozsądnie, ale też ruszyć się z kanapy na 30-45 minut dziennie i zadbać o swoją kondycję fizyczną. Zmieniło się także miejsce warzyw i owoców - wyprzedziły produkty zbożowe uważane dotąd za najważniejsze w diecie. Od teraz to właśnie warzyw i owoców powinniśmy jeść najwięcej ze wszystkich produktów. Eksperci twierdzą, że powinny one stanowić nawet połowę zjadanych każdego dnia posiłków, z zachowaniem zalecanych proporcji: 3/4 warzywa, 1/4 owoce. Mniej soli, mięsa i słodyczy
Nowością jest wprowadzenie ziół, które oprócz walorów smakowych mają także właściwości prozdrowotne i lecznicze, oraz orzechów zawierających dobre dla naszego organizmu tłuszcze. Powinniśmy unikać nadmiernego spożycia soli, która już od dawna nazywana jest cichym zabójcą, a zamiast niej stosować inne przyprawy i aromatyczne zioła nadające smak gotowanym potrawom.

Dla wielbicieli kotletów i kiełbasek nie mamy dobrych wiadomości - spożycie mięsa powinno się ograniczyć do pół kilograma tygodniowo, a nad schabowe czy krwiste steki przedkładać chudy drób, ryby, jajka lub rośliny strączkowe. Fani czekolady, cukierków i ciasteczek też nie mają lekko - słodyczy w nowej piramidzie nie znajdą bowiem wcale!


Do nowej piramidy Instytutu Żywności i Żywienia dołączono 10 zasad, które w łatwy i przejrzysty sposób pomogą zmienić nawyki żywieniowe i wprowadzić lepsze zwyczaje w naszej kuchni. Mówią one m.in. o częstotliwości spożywania posiłków, ograniczeniu soli i cukru, piciu wody, czy też wykluczeniu alkoholu. Materiały te można pobrać na stronie Instytuty Żywności i Żywienia.

Źródło: www.izz.waw.pl
Trwa ładowanie komentarzy...