Chcesz dostać 500 zł na dziecko? Masz na to 3 miesiące - sprawdź kiedy i nie przegap terminu

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/ci%C4%85%C5%BCa-r%C4%99ce-kobieta-792742/]ekseaborn0[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC[/url]
Fot. Pixabay / ekseaborn0 / CC
Rodziny, które będą chciały przystąpić do programu „Rodzina 500 plus” będą miały na zgłoszenie się trzy miesiące. Jak informuje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed takie rozwiązanie ma na celu rozłożenie w czasie napływających do programu wniosków. Początek ministerstwo planuje na 1 kwietnia.

Ministerstwo podkreśla, że dzięki tej możliwości wszystkie gminne instytucje obsługujące program bez większych problemów poradzą sobie z napływającymi wnioskami.

Wiceminister Szwed podał tę informację wczoraj. Zaraz potem rozmawiał z przedstawicielami samorządowych ośrodków pomocy społecznej i organizacjami społecznymi w Katowicach. Na spotkaniu mówił między innymi o skali programu i wyzwaniach związanych z jego rozpoczęciem.
Według prognoz program „Rodzina 500 plus” będzie dotyczyć 2,7 mln rodzin w Polsce i obejmie 3,7 mln dzieci. Koszty programu sięgną w tym roku ok. 17 mld zł, a w przyszłym – 22 mld zł. Pieniądze będą rozdzielać, w ramach zadania zleconego gminom, te samorządowe instytucje, które zajmują się dziś wypłacaniem świadczeń rodzinnych. Przede wszystkim więc gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej.

Wiceminister podkreślał, że nie ma zagrożenia, że braknie środków na obsługę programu. Mają one wynosić 2 procent wartości dotacji kierowanej do danego samorządu. Jednak do władz gminy będzie należała odpowiednia organizacja i zarządzanie środkami przeznaczonymi na obsługę „Rodziny 500 plus”.

Jak podaje tvn24bis.pl Szwed podkreśla, że rządowi zależy, by program był możliwie prosty. W przypadku świadczeń na drugie i kolejne dziecko trzeba będzie tylko złożyć wniosek - papierowy lub elektroniczny. Będą one wypłacane gotówką lub przelewem. W przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko, potrzebne będzie także oświadczenie o dochodach (kryterium dochodu na osobę 800 zł; przy dziecku niepełnosprawnym – 1200 zł). Program będzie dotyczył dzieci do 18. roku życia.


Źródło: tvn24bis.pl
Trwa ładowanie komentarzy...