Pojawia się dziecko i przychodzi kryzys. 7 najczęstszych przyczyn problemów w związku

Prawo autorskie: gpointstudio / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: gpointstudio / 123RF Zdjęcie Seryjne
Pojawienie się dziecka na świecie oczywiście powinno scalać każdy związek – tak byłoby w idealnym świecie. Jednak stres, przemęczenie i zmiana priorytetów zdecydowanie za często przyczyniają się do rozpadu związku. Czy da się tego uniknąć? Oczywiście. Przede wszystkim należy zdiagnozować przyczyny problemów, a potem poszukać sposobów jak ich uniknąć.

Szwedzcy naukowcy przeprowadzili badania, które delikatnie mówiąc nie nastrajają optymistycznie rodziców małych dzieci. Okazało się bowiem, że aż jedna na trzy pary rodziców małych dzieci rozstaje się. Straszne, prawda? Na szczęście wiedza na ten temat nie kończy się na niepokojącej statystyce. Naukowcy zbadali bowiem również przyczyny tak częstych rozpadów związków.

Rodziców dopada stres
Z ankiet przeprowadzonych wśród 452 par (rodziców dzieci w wieku 4 – 8 lat) będących w separacji wykazała siedem głównych przyczyn problemów w związkach:

1. Trudy związane z rodzicielstwem
2. Stresujące warunki w domu
3. Brak intymności między partnerami
4. Problemy z komunikacją
5. Różne charaktery i zainteresowania
6. Brak zaangażowania w związek
7. Negatywne skutki uzależnień.
Przetrwać kryzys? To możliwe
W zasadzie trudno byłoby znaleźć rodzinę z małym dzieckiem, w której nie występuje nawet kilka z powyższych czynników. Przecież wychowanie dziecka jest szalenie trudne, wiąże się ze stresem, przemęczeniem, zabiera czas i energię. A jednak związków się nie rozpada. Co zrobić, by znaleźć się wśród nich? Pomóc może kilka poniższych wskazówek.

1. Dzielcie się obowiązkami związanymi z rodzicielstwem.
2. Okazuj swojemu partnerowi, że go doceniasz nawet przy okazji codziennych, drobnych obowiązków jak zmiana pieluchy.
3. Bądźcie dla siebie zmysłowi. Pamiętajcie o takich drobnych gestach jak przytulanie się i pocałunki w ciągu całego dnia.
4. Rozmawiajcie ze sobą o swoich emocjach. Mówcie o tym, że czujecie się sfrustrowani, przemęczeni, samotni. Pamiętajcie jednak o tym, by nie obciążać partnera odpowiedzialością za swoje samopoczucie.
5. Zadbajcie o to, by każde z was znalazło czas wyłącznie dla siebie.
6. Nie wahajcie się by skorzystać z pomocy terapeuty jeśli poczujecie, że tego potrzebujecie. Lepiej zdecydować się na ten krok za wcześnie, niż za późno.


Nieustanne skupienie się na rozwiązywaniu trudności może pomóc w uniknięciu tych naprawdę dużych problemów w związku. Na szczęście szanse powodzenia są duże, bo przecież rodzicielstwo to nie tylko zmęczenie, stres i odebranie intymności. To także sporo wspólnej radości i zupełnie niepowtarzalnych doświadczeń, które niewątpliwie pomagają w przetrwaniu kryzysów.

Źródło: Parents.com, Yahoo.com/parenting
Trwa ładowanie komentarzy...