"Cały dzień w domu, fajnie tak sobie odpoczywać" - nigdy tego nie mów! Czyli 10 rzeczy, które wkurzają każdą matkę

Młoda mama jest oczywiście najszczęśliwszą kobietą na świecie i z przyjemnością przyjmie wszystkie komplementy na temat swojego dziecka. Należy jednak być bardzo ostrożnym, ponieważ równie łatwo i szybko można ją wyprowadzić z równowagi. Radzimy wstrzymać się z uprzejmymi komentarzami „nie przejmuj się, szybko schudniesz”. O czym jeszcze należy pamiętać w kontakcie z młodą mamą? A przede wszystkim czego nie należy robić i mówić?

1. Niezapowiedziane wizyty
Absolutnie nie wchodzą w grę żadne „akurat przechodziłam obok i pomyślałam, że wpadnę”. Młoda mama na pewno nie będzie czuła się komfortowo przyjmując nieproszonych gości. Sugerujemy, by najpierw zadzwonić i zaproponować swoje odwiedziny. I koniecznie zapytać, czy czegoś nie potrzeba.

2. Wybudzanie dzieci
Śpiący maluch to naprawdę poważna sprawa i radzimy, by pod żadnym pozorem nie podejmować próby wybudzania go ze snu. Nigdy nie wiadomo ile czasu zajęło matce ululanie go. Dlatego przypominamy: drzemka dziecka to czas absolutnie bezcenny i w żaden sposób nie wolno jej przerwać.


3. Rzucanie słów na wiatr
Matki kochają swoje dzieci ponad wszystko, ale czasem naprawdę mają ochotę rzucić wszystko w kąt, zostawić malucha pod czyjąś opieką i o prostu wyjść. Gdziekolwiek – do fryzjera, na zakupy. Nawet wizyta u dentysty bywa w tym okresie spełnieniem marzeń, bo jest jakąś formą rozrywki. Jeśli więc kiedykolwiek zaproponowałeś lub zobowiązałeś się (w wyniku chwilowego zaćmienia umysłu), że zaopiekujesz się jej dziećmi to nie wolno ci się z tego wycofać!
4. Wypijanie kawy
Młoda matka potrzebuje kawy do życia jak ryba wody. Nigdy, przenigdy nie wolno zaparzyć sobie jej ostatniej porcji!

5. Pytania o czas wolny
„A co ty robisz cały dzień w domu?” albo „Fajnie tak sobie poodpoczywać, co?”. Powiedzmy to głośno, raz na zawsze: ona nie ma nawet wystarczająco dużo czasu, by opowiedzieć ci co dokładnie robiła przez cały dzień. Serio!

6. Zazdroszczenie urlopu macierzyńskiego
Rok wolnego! Istne bailando! Przecież ta kobieta dopiero co przeszła ciężki poród (ewentualnie poważną operację, jaką jest cesarskie cięcie), a teraz ma pod opieką nieznane, tajemnicze stworzenie, które nieustannie płacze i domaga się uwagi. Raj na ziemi, co? Wypoczynek pełną gębą.

7. Informowanie o zmianie planów
Szanuj młodą matkę i jej czas. Wydaje ci się, że skoro siedzi w domu i NIC NIE ROBI to jest do dyspozycji zawsze i o każdej porze? Jeśli chcesz ją odwiedzić o innej porze, niż zakładałeś – uprzedź. Drogi mężu, informuj, że zostaniesz dłużej w pracy lub że właśnie z niej wyszedłeś. Im później, tym bardziej wlecze się czas. Wyobraź sobie, że ona jednocześnie zajmuje się dzieckiem, sprząta i gotuje obiad. Telefon „hej, kochanie, będę za kwadrans, kupić wino?” może zdziałać cuda!

8. Mówienie, że życie już się skończyło
„Teraz to już jesteś uwiązana, tylko dom i dzieci” lub „Kariery to ty już nie zrobisz!”. Stop! To, że jest matką wcale nie oznacza, że przestała być też kobietą, żoną, pracownikiem, istotą społeczną. Jasne, rodzina jest całym jej światem, a dla dzieci zrobi wszystko, ale z całą pewnością nie zamierza zamknąć się w domu. Lepiej powiedz jej, że jest naprawdę super babką i świetnie odnajduje się w nowej roli, przynieś jej kawę i ulubione czekoladki. Tylko najpierw się zapowiedz!

Źródło: Scary Mommy
Trwa ładowanie komentarzy...