"Kochana mamo... dotrzymuj słowa i daj mi więcej swobody". 10 rzeczy, których potrzebuje twoje dziecko

Prawo autorskie: citalliance / 123RF Zdjęcie Seryjne
Nie twierdzimy, że jesteście beznadziejnymi rodzicami, jednak dobrze wiemy, że zawsze można coś naprawić w swoich relacjach z dziećmi. Czasem nie potrzeba spektakularnych zmian, by usprawnić funkcjonowanie rodziny. Bywa, że skupiamy się na jednym, szwankującym aspekcie, zapominając o innych detalach. Dlatego dziś przedstawiamy wam 10 praktycznych wskazówek, jak być lepszym rodzicem. To proste!

1. Więcej słuchaj, a mniej mów
Poświęć jak najwięcej czasu i włóż jak najwięcej wysiłku w rozmowę ze swoim dzieckiem. Ale nie jednorazową i nie jednostronną. Dobra komunikacja polega na tym, że obie strony mogą mówić, ale także oczekiwać wysłuchania. W ten sposób dzieci czują, że mogą się otworzyć, a och myśli i emocje są istotne, cenne dla rodziców.

2. Dotrzymuj obietnic
Konsekwencja jest niezwykle ważna nie tylko w przypadku nauki dyscypliny. Jeśli cokolwiek dziecku obiecasz, musisz to zrealizować choćby nie wiem co. Wiarygodność to nie tylko mówienie prawdy, ale także nie rzucanie słów na wiatr. A jeśli masz problem z wywiązywaniem się ze zobowiązań to na drugi raz obiecuj coś, co jest możliwe do zrealizowania.


3. Daj 100 procent siebie
Gdy spędzasz czas z dzieckiem spróbuj czasem poświęcić mu całą swoją uwagę. Czyli wyłącz telefon, telewizor i odłóż laptopa. Rozmowa z dzieckiem i jednoczesne przeglądanie nowinek na fejsie powoduje, że dziecko czuje się lekceważone. Pokaż mu, że czas spędzony wspólnie jest dla ciebie niezwykle cenny, dlatego nie pozwolisz, by cokolwiek zakłóciło waszą dobrą zabawę.

4. Przestań się porównywać
„Szkoda, że nie karmiłam piersią tak długo jak ona” lub „Powinienem zabierać dzieci na basen, tak jak robi to tata Wojtka”. Nieustanne podkreślanie swoich niedociągnięć jako rodzica nic nie pomoże, a jedynie wpędzi cię w poczucie winy i niezadowolenia z siebie. Nie ma nic złego w inspirowaniu się innymi rodzicami dopóki nie sprowadza się to do użalania nad sobą.

5. Myśl pozytywnie
Bezpieczeństwo twoich dzieci jest dla ciebie priorytetem – to zrozumiałe. Ale ciągłe zamartwianie się i wypatrywanie potencjalnych zagrożeń sprawia, że nie możesz w pełni korzystać i cieszyć się ze wspólnie spędzonych chwil. Spójrz na jasne strony rodzicielstwa – doceniaj drobiazgi.

6. Daj dziecku swobodę

Jeśli jesteś rodzicem-helikopterem to nadszedł czas, byś przestał unosić się w powietrze. Pozwól dziecku być niezależnym, niech samo odkrywa siebie i świat wokół. Nie możesz być aż tak zaangażowany w jego życie, by dziecko nie miało możliwości nauki na błędach.
7. Więcej czytaj
Przede wszystkim ty, rodzicu więcej czytaj, ogranicz Facebooka, internet i telewizję. Po pierwsze nie tylko poszerzysz swoją wiedzę, ale także dasz przykład dzieciom, jak bardzo pasjonująca i wciągająca może być lektura. Warto stworzyć własną, domową biblioteczkę. Niech znajdą się w niej książki dla dzieci, baśnie, powieści kryminalne, klasyka. Czytajcie wspólnie – najpierw do snu, później leżąc na jednej kanapie w jesienne wieczory.

8. Wzmocnij relacje z partnerem
Właściwe relacje między małżonkami/rodzicami/partnerami są podstawą szczęśliwego dzieciństwa i solidnej rodziny. Jeśli to niemożliwe lepiej jest się rozejść, by dziecko mogło wychowywać się w spokojnej atmosferze.

9. Zróbcie coś nowego
Całą rodziną! Rozpocznijcie wspólnie jakiś nowy rozdział, znajdźcie wspólną pasję. Ale koniecznie musi to być coś, co zainteresuje wszystkich członków rodziny. Może sport? Albo zwiedzanie największych miast w Polsce?

10. Mów, jak bardzo je kochasz
I staraj się być przy tym jak najbardziej kreatywna. Oczywiście, można mówić „kocham cię” po przebudzeniu, po przyjściu z pracy, podczas wieczornego czytania bajki na dobranoc. Ale „kocham cię” może też być reakcją na zabawną sytuację, ciekawe powiedzonko, czy głupotkę, jaką zrobi dziecko.

Źródło: Smart Parenting
Trwa ładowanie komentarzy...