Kto biednemu zabroni żyć bogato! Luksus zależy od naszego podejścia, a nie zasobności portfela

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/okulary-opieczone-pozdro-alkohol-919071/] Unsplash [/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage] CC0 Public Domain [/url]
Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain
Oglądając telewizję i przeglądając internet można czasami pozazdrościć innym luksusów, którymi się otaczają i przyjemności, które są częścią ich codziennego życia. Zamiast jednak smutno spoglądać na drogie, modne stroje celebrytek i wzdychać na widok bajecznie urządzonego mieszkania serialowej bohaterki, wprowadźmy przyjemności i odrobinę luksusu we własne życie - wcale nie trzeba do tego wielkich pieniędzy, wystarczy zmiana naszego podejścia! Początek roku to znakomita okazja na wdrożenie w życie nowych nawyków.

Nie idź na żywioł
Fajnie jest być spontanicznym, ale jeśli masz ograniczony budżet, lepiej nie idź na żywioł i zawczasu zaplanuj swoje wydatki. Na zakupy chodź z listą, na imprezach pilnuj swoich wydatków i nie stawiaj innym, jeśli faktycznie cię na to nie stać, zamiast obiadu w restauracji bądź kreatywny i przygotuj coś w domu (pamiętaj, że gotowanie jest teraz modne!). Jeśli nie możesz żyć bez sobotniego wyjścia do kawiarni, wpisz je w swój budżet i zaplanuj wydatki tak, by móc sobie na to pozwolić. Nikt nie namawia cię do ascezy i życia niczym mnich, ale nie można mieć wszystkiego. Zastanów się, czego naprawdę chcesz i wydawaj pieniądze na coś, co da ci prawdziwą przyjemność, a nie dlatego, że inni tak robią lub będzie to dobrze wyglądać w oczach znajomych.
Zdrowo, fit i luksusowo
Przede wszystkim modne jest teraz to, co zdrowe. I bardzo to słuszny i rozsądny trend. Nie namawiamy do przejścia na weganizm, kupowania wyłącznie produktów eko, bio i anty-GMO, ale apelujemy o rozsądek i umiarkowanie. Można połączyć przyjemne z pożytecznym, a przy tym poczuć się luksusowo. Nic nie stoi na przeszkodzie, by jadać jak gwiazda w swoim własnym domu. Jest tylko jedna różnica - nie musisz płacić astronomicznych kwot za posiłek w restauracji, bo podobny możesz przygotować we własnej kuchni.

Tajskie, włoskie czy francuskie potrawy są w zasięgu twoich możliwości i kieszeni - w dyskontach i marketach znajdziesz dobre i niedrogie produkty, z których przygotujesz fantastyczne dania. Nawet sushi, za które w restauracji trzeba zapłacić majątek, możesz przygotować samodzielnie, a jeśli zorganizujesz składkę z przyjaciółmi i zaprosisz do wspólnego gotowania, wyjdzie niedrogo i dodatkowo w miłej atmosferze. Zadbaj też o to, by posiłki wyglądały luksusowo - jemy także oczami! Ładnie podane, kolorowe, nieco ozdobione świeżymi warzywami i zielonymi listkami będą nam smakować o wiele bardziej niż kleista breja o nieokreślonym kolorze.
Szukaj promocji i wyprzedaży
Modnie nie znaczy drogo. Pamiętaj, że klasyka zawsze się obroni, więc nie musisz zmieniać całej garderoby co sezon. Są ubrania, które można śmiało nosić zawsze, a swoją stylizację podkreślić można dodatkami. Szukaj dobrych promocji i wyprzedaży, zaglądaj do outletów, a nawet sklepów z odzieżą używaną - naprawdę można znaleźć tam perełki i nie zostać przy tym bankrutem. Jeśli jednak na widok napisu "sale" dostajesz szału i wydajesz pieniądze do ostatniej złotówki, zostań w domu, rób zakupy przez internet lub zabierz ze sobą przyjaciółkę, która pohamuje twój zakupowy głód i będzie pilnować twojego portfela.

Dziel się z innymi
Szczęściem, to przede wszystkim (bo dzielone szczęście zostaje pomnożone, ot taki paradoks), ale też i wydatkami. Po co masz płacić za benzynę i jeździć codziennie pustym samochodem, skoro z twojej okolicy dojeżdżają jeszcze trzy osoby z firmy? Te spodnie, które twój syn miał dosłownie dwa razy na sobie, możesz podarować koleżance w zamian za sukienkę dla młodszej córki. Wspólna taksówka z imprezy, bilet do kina w promocji dla par, składkowe prezenty dla znajomych, rodzicielskie podwózki do szkoły czy giełda ciuchów zorganizowana w gronie przyjaciółek to całkiem niezłe pomysły, które pozwolą zaoszczędzić trochę pieniędzy na inne przyjemności.


Korzystaj z wydarzeń kulturalnych
Ludziom od zawsze do szczęścia oprócz chleba, potrzeba było także igrzysk. Jest wiele wydarzeń kulturalnych, w których możesz wziąć udział za darmo. Tak, nie trzeba płacić! Koncerty, przedstawienia, wystawy, festiwale, spotkania z ludźmi kultury i sztuki - wystarczy sprawdzić kalendarium imprez w danej miejscowości, by znaleźć coś interesującego. Zamiast narzekać na nudę skorzystaj z tego, co masz w zasięgu ręki. Dzięki temu wzbogacisz swoje życie towarzyskie, sprawisz sobie przyjemność i kto wie, może nawet czegoś ciekawego nauczysz.

Prawdziwy luksus nie polega na tym, co i ile masz, ale na tym jak się czujesz sama ze sobą i swoim otoczeniem. Nawet jeśli nie możesz pozwolić sobie na zbyt wiele, nikt nie może zabronić ci żyć bogato i cieszyć się każdą chwilą. Czasami wystarczy dobra kawa, aromatyczna kąpiel, miłe towarzystwo i bliskość drugiej osoby, by poczuć, jak wiele posiadamy.
Trwa ładowanie komentarzy...