Chcesz żeby twoje dziecko dobrze radziło sobie w szkole? Wyślij je do przedszkola jak najwcześniej!

Prawo autorskie: halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
Przedszkolakiem może zostać już trzyletni maluch, a nawet taki, który posiada 2,5 roku, o ile zdobył już potrzebną wiedzę i umiejętności. Wielu rodziców zastanawia się jednak, czy nie jest to zbyt wcześnie i czy zetknięcie się ich maluszka z przedszkolną rzeczywistością nie będzie dla niego zbyt dużym stresem.

Przedszkole a osiągnięcia szkolne
Bardzo często, obawy rodziców sprawiają, że postanawiają oni opóźnić czas wysłania dziecka do przedszkola. Robią to, ponieważ boją się, że ich maluchy nie są jeszcze zdolne do przystosowania się do nowej rzeczywistości lub nie potrafią znaleźć dla nich odpowiedniej placówki. Bez względu na powody tej decyzji, jeden dylemat pozostaje niezmienny- czy późniejsze wysłanie dziecka do przedszkola ma jakiś wypływ na późniejsze osiągnięcia szkolne? Sprawą tą postanowili zająć się naukowcy. Okazało się, że tak.

Najnowsze badania pokazują, że późniejsze wysłanie dziecka do przedszkola może doprowadzić do osiągania gorszych wyników edukacyjnych w szkole. Choć teza ta wydaje się być zaskakująca, to specjaliści podkreślają, że nawet jeśli wpływ ten nie jest bezpośredni, to odraczanie tego kroku, może spowodować inne problemy pośrednio wpływające na osiągnięcia naukowe. W jaki sposób?

1. Problemy z zachowaniem- dzieci, które późno poszły do przedszkola albo w ogóle pominęły ten etap edukacji mogą mieć trudności z dostosowaniem się do swoich rówieśników. Są bardziej skłonne do zamykania się w sobie i wolą unikać bezpośrednich kontaktów z innymi. Często wydają się przez to niedostępne. Niepowodzenia na gruncie towarzyskim bywają powodem rosnącej frustracji.


2. Wolniejsze przyswajanie wiedzy- techniki uczenia się przydatne w szkole są inne niż te stosowane w domu. Dziecko, które pierwszy raz styka się z nową rzeczywistością, w której o uwagę opiekuna walczy więcej uczniów, będzie miało problem z dostosowaniem się do nowego trybu przyswajania wiedzy. Może to spowodować opóźnienia w wykonywaniu zadanych dzieciom przez nauczyciela czynności czy opanowywaniu nowego materiału.

3. Niższa samoocena- tak, tak, samoocena dziecka również może obniżyć się na skutek odraczania wdrożenia go do rzeczywistości przedszkolnej. W momencie, kiedy maluch pierwszy raz styka się z rówieśnikami, zaczyna naturalnie porównywać się z innymi dziećmi w jego wieku. Dzieci, które pierwszy raz przeszły ten proces w przedszkolu, lepiej radzą sobie z efektami podobnego porównywania w szkole.

4. Braki w samodzielności- przebywanie w obcym otoczeniu, bez rodziców, uczy dzieci samodzielności i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Muszą one zaakceptować fakt, że nie zawsze mają w pobliżu mamę, która będzie mogła im pomóc, podejmują więc próby samodzielnego rozwiązywania problemów. Początkowo problematyczne mogą okazać się nawet tak błahe sprawy jak jedzenie czy mycie rąk!

Wnioski
Biorąc pod uwagę powyższe punkty można stwierdzić, że późne wprowadzenie dziecka w przedszkolną rzeczywistość może uniemożliwić mu pełen rozwój swojego potencjału. Jesteś w stanie samodzielnie nauczyć swojego malucha wielu umiejętności, ale nie zastąpisz mu lekcji życia, jaką dostanie kiedy samodzielnie będzie musiał zmierzyć się z przedszkolnymi wyzwaniami. Wczesne posłanie dziecka do przedszkola daje mu lepsze podstawy do późniejszego osiągania sukcesów szkolnych!

Przedszkole przygotowuje dziecko do nowego etapu, jakim jest szkoła i pozwala mu odkrywać swój potencjał. Daje mu doświadczenie, jakie przydaje się w rzeczywistości szkolnej, pomaga w nauce wielu ważnych umiejętności, nie tylko związanych z czytaniem czy pisaniem. Spędzanie czasu z rówieśnikami pomaga zrozumieć dynamikę relacji między ludźmi, dostrzegania emocji i motywów innych. Dzieci uczą się też pracy w zespole i zasad życia społecznego. Rozłąka z rodzicami zmusza je do rozwinięcia umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów. Szkoda jest stracić taką szansę!

Źródło: parentingnation.in
Trwa ładowanie komentarzy...