Twoje dziecko ma owsiki? Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić - objawy i leczenie

Prawo autorskie: nuli / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: nuli / 123RF Zdjęcie Seryjne
Twoje dziecko jest rozdrażnione? Ma podkrążone oczy? Skarży się na silne bóle głowy? A przy tym wszystkim narzeka na swędzenie odbytu? Prawdopodobnie ma owsiki. Podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.

Owsica to choroba zakaźna pasożytnicza, wywoływana przez owsiki, które bytują w jelicie grubym. Nazywana także chorobą brudnych rąk. Niestety, bardzo łatwo się nią zarazić. Przenosi się bowiem najczęściej przez brudne ręce, niedomyte owoce, czy przedmioty codziennego użytku.


Owsik jest pasożytem należącym do nicieni. Są bardzo małe, trudno więc dostrzec je gołym okiem. Samica owsika, choć żyje od 20 do 30 dni, jest w stanie złożyć jednorazowo tysiące jaj.

Objawy
To przede wszystkim świąd w okolicach odbytu, który dokucza najbardziej wieczorami i w nocy. Niepokojącymi objawami mogą być również rozdrażnienie, problemy ze snem, z koncentracją, ból głowy, brak apetytu, podkrążone oczy, a nawet nudności.

Czasem zdarza się nawet tak, że chore dzieci moczą się w nocy. W przypadku dziewczynek, owsica może doprowadzić nawet do zapalenia sromu i pochwy.
Leczenie
Aby wyleczyć owsicę musimy udać się do lekarza, który po zbadaniu i prawdopodobnie po wykonaniu specjalnego wymazu, przepisze leki przeciwpasożytnicze. Często zdarza się tak, że terapię trzeba powtarzać, aby unieszkodliwić pasożyty, które w momencie podania leku były dopiero jajami. Nie możemy przy tym zapomnieć o częstym myciu rąk, a nawet codziennej zmianie ręczników i pościeli. Podczas leczenia zadbaj również, aby dziecko miało specjalną obcisłą bieliznę, która utrudni drapanie. Następnego dnia powinniśmy ją dokładnie wygotować.

Zadbaj o dom
Aby owsiki już nigdy nie powróciły, musisz dokładnie posprzątać dom. Jaja owsików bardzo łatwo się roznoszą. Mogą więc zostać na pościeli, dywanie, i z kurzem roznosić się po całym mieszkaniu. Musisz także zadbać, aby wszyscy domownicy dbali prawidłowo o higienę. Bardzo ważne jest mycie rąk po każdym skorzystaniu z toalety, a także przed posiłkiem. Warto zadbać, aby dzieci miały zawsze krótko obcięte paznokcie - pod paznokciami bardzo łatwo przenieść jaja pasożytów.


Postaraj się również zniechęcić dzieci do obgryzania paznokci, trzymania w ustach długopisów czy kredek, a także wkładania palców do buzi.

Źródło:Poradnik Zdrowie
Trwa ładowanie komentarzy...